Jump to content

E60 LCI 520dA M47


Cristian.O

Recommended Posts

Salut ... dupa 8 luni de eibach am masurat distanta si am constatat ca fata s-a lasat 3 cm iar spatele 2 cm ... totodata mi se pare normal, cand am fost in concediu si avut bagaje arata intr-un mare fel.

Intradevar am eibach cu amortizoare normale, dar parca nu-mi vine sa le schimb ... am facut testul si chiar daca au 205000 km, eficienta este de 79-80%.

Dar cum m-am hotarat sa o tin mai mult timp probabil va primi amortizoare sport. Pe urs am KYB, dar nu varianta ultra, cu arcuri eibach si sunt multumit de tinuta de drum.

 

Cama asa se vad arcurile ...

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos tuturor:) intradevar e cam anemic ccc-ul bussines,poate va primi cic,candva. Sunt curios daca nu va arata cocotata cu rotile pe 18,caz in care trebuie sa pun ceva arcuri sport,dar nu stiu ce,caci eibach pro kit nu cade 30/30 dupa cum zic ei, si ramane putin cam ridicata de spate. In alta ordine de idei,am constatat ca apa nu trece de 60 grade,deci am comandat ambele termostate,macar o vreme sa nu am grija asta.

 

macar CCC profi :p . Scapi doar cu 500 , la cic 1000 , deja nu prea mai merita cic , incep sa scada preturile la NBT , am primit o oferta la 1050 E livrat acasa .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum da...si eu as merge pe NBT..nu la masina mea.nu stiu daca mai merita asa investitii de 1000+ pe partea de dotari.pt intretinere da...

depinde cat o mai tii , daca urmatorul pas e F30, F10 nu faci decat sa amani momentul cu 1400 E si 1 an probabil . Iar F va pierde intre 2k si 3k deci e pe la mijloc treaba . :thumbsup: Pe partea tehnica mereu vor fi investitii nu ai cum sa scapi de astea,conducem niste batranele care arata bine :thumbsup:

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Da...batranele, dar cu valoare...o sa tin mult si bine masina.nu vreau sa pierd atat de mult.o donez unui membru al familiei...partea tehnica cere destul de multe resurse.pt unii "merge asa", pt unii la cel mai mic semn se schimba piesele..cum este si normal...

 

Scuze de off topic Cristi.

referitor la imbunatatiri...sunt curios cum o sa te stapabesti cand prinzi vreo oferta de pachet M :p :P

Link to comment
Share on other sites

Salut ... dupa 8 luni de eibach am masurat distanta si am constatat ca fata s-a lasat 3 cm iar spatele 2 cm ... totodata mi se pare normal, cand am fost in concediu si avut bagaje arata intr-un mare fel.

Intradevar am eibach cu amortizoare normale, dar parca nu-mi vine sa le schimb ... am facut testul si chiar daca au 205000 km, eficienta este de 79-80%.

Dar cum m-am hotarat sa o tin mai mult timp probabil va primi amortizoare sport. Pe urs am KYB, dar nu varianta ultra, cu arcuri eibach si sunt multumit de tinuta de drum.

 

Cama asa se vad arcurile ...

multumesc pt poza Lucian. Mi se pare ca arata foarte bine acum, parca s-a mai asezat spatele.

 

macar CCC profi :p . Scapi doar cu 500 , la cic 1000 , deja nu prea mai merita cic , incep sa scada preturile la NBT , am primit o oferta la 1050 E livrat acasa .

nu stiu ce sa zic cu upgrade-ul la navigatie, depinde cat tin masina, e unul din retrofiturile mai scumpe si voi analiza daca merita :twitch:

 

Da...batranele, dar cu valoare...o sa tin mult si bine masina.nu vreau sa pierd atat de mult.o donez unui membru al familiei...partea tehnica cere destul de multe resurse.pt unii "merge asa", pt unii la cel mai mic semn se schimba piesele..cum este si normal...

 

Scuze de off topic Cristi.

referitor la imbunatatiri...sunt curios cum o sa te stapabesti cand prinzi vreo oferta de pachet M :p :P

momentan nu am ganduri de pachet M, dar nu se stie ce ne rezerva viitorul :drinks:

Link to comment
Share on other sites

mie mi-au trecut toate dimensiunile pe cartea masinii fara sa le cer acest lucru.nu stiu care e faza...de ce la unii le trec la unii nu le-ar trece

de lene , se fac ei ca uita si ca sa te duci sa treaca iar mai platesti 100 ron ca e modificare in cartea masinii ...Asta e singurul motiv pt care nu-si fac meseria :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Azi am reusit sa o inmatriculez, si au trecut la RAR toate dimensiunile prevazute pe stalp pt roti, platind 20 lei pt modificarile astea in carte.

 

Si partea interesanta, i-am pus rotile. Momentan nu-mi pare cocotata deloc.

frumoase rotile, dar ar merge lasata cu un set de Eibach Prokit. :)

Link to comment
Share on other sites

O schimba mult jantele, pe spate ce latime ai? 255 sau 225?Eu as lasa-o asa, nu mi se pare cocotata. Cu banii aia poti face alte lucrari...valorile la injectoare cum sunt? la mine un injector are compensare cam mare..

 

Daca ai de gand sa tii masina 3-4 ani merita un upgrade pe navigatie...

Link to comment
Share on other sites

Foarte ingrijit E60 din cate vad :rolleyes:

 

Sa stii ca fosta ta masina e bine:

 

http://s7.postimg.org/bl0vbtoiz/11063011_364952933691083_533365308_n.jpg

Hehe,draga de ea:)imi place ca-i pe maini bune. Jantele au 8j cu cauciuri 245/40/18 toate 4.Vom vedea cu arcurile,nu e deranjant nimic acum.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Intre timp a primit un detailing interior-exterior. Am rezolvat si problema incalzirii motorului, a fost necesara doar schimbarea termostatului egr ( behr ). I-am schimbat si stergatoarele ( oe ).

post-29666-0-31394800-1427806386_thumb.jpg

post-29666-0-92094300-1427806406_thumb.jpg

post-29666-0-74674100-1427806445_thumb.jpg

post-29666-0-54711800-1427806470_thumb.jpg

post-29666-0-48398200-1427806505_thumb.jpg

post-29666-0-86609800-1427806854_thumb.jpg

Edited by Cristian.O
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.