Jump to content

E60 LCI 520dA M47


Cristian.O

Recommended Posts

Vreau sa imi cumpar un aparat de spalat,aveti ceva recomandari?lance de spumare?m-am uitat la gama karcher k4-k5,folositi careva asa ceva?

Eu folosesc karcher k7.85, sunt foarte multumit de el, are o presiune suficienta pentru uzul de acasa. Ca lance de spumare initial foloseam una karcher(http://www.emag.ro/duza-spumare-karcher-fj-6-0-6-l-26431470/pd/DG49CBBBM/), nefiind multumit de spuma pe care o facea am achizitionat o lance de spumare tip ls3(http://www.pro-detailing.ro/pro-detailing-lance-spumare-tip-ls3-p-1611.html?filter_name=ls3) care isi face treaba foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

dar de ce e nevoie de lance de spumare?

eu folosesc sampon intr-o galeata si manusa din microfibra.

eu am un karcher model mai vechi si pe butuci...dar isi face treaba ok si presiunea este buna.

o sa vad ce model este, dar sigur este iesit din productie sau inlocuit cu ceva nou.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa imi cumpar un aparat de spalat,aveti ceva recomandari?lance de spumare?m-am uitat la gama karcher k4-k5,folositi careva asa ceva?

 

cu spumarea faci mare spuma prin curte sau unde speli tu , am un Black and Decker isi face treaba f bine , cand ploua si e murdara o duc la apa calda si sampon la OMV , cand e doar prafuita o spal eu acasa si e suficient , doar degresare jante fac . Mai repede cu sampon si manusa o faci decat sa spumezi masina , desi poti face asta cu accesoriul inclus

 

http://www.emag.ro/masina-de-curatat-cu-presiune-black-decker-1500-w-120-bar-370-l-h-pw1500sp/pd/EKG3NBBBM/

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi,caut sa vad unde prind o oferta mai convenabila

sa cauti sa fie furtun lung gen 4 M cum e la B&D meu , e f util ca am avut altul si era doar 3 m si ma plimbam mereu cu el nu-mi ajungea . 4 m e perfect

Link to comment
Share on other sites

Eu am inlocuit furtul cu ceva care rezista la presiune mai mare si este mai rezistent si muult mai lung, a fost destul de ieftin, deci nu furtul este o problema, orienteaza-te dupa calitate/pret, ai grija ca la Karcher sunt foarte scumpe preturile la piese.

 

Eu mi-am facut treaba cu Makita ani buni.

 

E bine sa ai si lance pentru spumare, cateodata nu este foarte murdara masina si ii dai putina spuma, clatire si o stergi.

 

Dar cel mai si cel mai bine iti iese cu burete microfibra - metoda

Edited by ckh
Link to comment
Share on other sites

Clar 2bm e cea mai sanatoasa,insa ma gandeam la spumare pentru momentele cand masina e murdara mai tare,si ar ajuta la o curatare mai buna inainte de manusa si sampon. Myx deci tu zici ca e ok 120 bar cat are al tau?sunt in dilema cu privire la ce se petrece diferit intre cele care costa 500 lei si cele cu 1000-1500? Diferenta intre ele fiind de 500w si 30 bar,aproximativ.Daca isi fac treaba bine cele mai ieftine nu as da nicidecum o asa diferenta in plus pt o presiune putin mai mare.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu conteaza asa mult presiunea cat debitul aparatelor de presiune. Eu am Bosch Aquatak 1200plus si lance de spumare de pe cyc.co.uk. Nici nu e indicat sa dai cu multa presiune pe vopsea ca risti sa-ti sara lacul pe la pasajele rotilor din neatentie.

Daca nu o lasi sa se murdareasca foarte tare si o tii din scurt, 2bm e suficient. Manusa buna din blana de oaie, eventual inca una pentru praguri, gritguard bun si un pistol gardena la furtun e f. ok.

 

Legat de Karcher am auzit ca nu sunt f fiabile. Eu bat in lemn, merg pe al 3-lea an cu Bosch si nicio problema pana acum. Grija mare sa nu-l lasi iarna sa inghete, eu il bag in casa in sezonul rece. Iti poti face treaba foarte bine cu 110-120bar.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Astazi a primit o spalare sanatoasa, si apoi o ceara, nu stiu de care, fiind aplicata de baietii care i-au facut si detailingul. I-am curatat tipsul, folosind Ciff pasta, isi face treaba bine.

 

A primit un set de covorase din cauciuc Petex, i-am luat buton start-stop caci era uzat-sters, insa n-am apucat sa-l montez. Am cumparat si un volan sport, iar acum astept momentul in care sper sa prind un airbag la pret bun :)

post-29666-0-88801200-1435914154_thumb.jpg

post-29666-0-71650800-1435914166_thumb.jpg

post-29666-0-28390500-1435914175_thumb.jpg

post-29666-0-49552500-1435914197_thumb.jpg

post-29666-0-09141700-1435914211_thumb.jpg

post-29666-0-50089600-1435914243_thumb.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Urmeaza sa schimb discurile si placutele de frana. La discuri merg pe OE clar,insa sunt nehotarat daca merita OE si placutele,pretul fiind mai mult decat dublu decat restul producatorilor de calitate.

 

Serviceul pe care il frecventez mi-a spus ca acorda garantie discurilor doar daca sunt combinate cu placute si senzori originali,ceea ce mi se pare un rahat.

 

Voi ce recomadari aveti?

Link to comment
Share on other sites

Eu am placute ATE pe spate si OEM pe fata, cam in 5000 de km. o schimb discurile fata si o sa pun discuri OEM + placute ATE.

Sunt multumit de cele de pe spate, nu au scartait niciodata + ca lasa foarte putina mizerie in comparatie cu cele OEM de pe fata, care imi fac negre jantele.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut la un user ca a pus ate ceramic, poate nu se mai inegresc jantele asa rau. Am citit lucruri bune despre cele OEM, cum ca ar tine foarte multi km, insa si pretul e maricel. Si eu am de gand sa fac in curand aceeasi schimbare si ma gandesc la disc oem si placute ate.
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat de curand placutele fata si spate, alegând ATE. Inainte de schimb erau originale- Jurid cu sigla BMW. Pe faÞã primele cateva sute km s-au cam Înnegrit jantele, insa acum ( 500 km) e ok. . Pe spate nu sunt probleme/ negrealã. Discurile sunt originale insa cand o sã le schimb pun ATE. Am mai avut ºi am fost mulÞumit.

 

Sent from my XT1092 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ce garantie sa prinesti la discuri, Cristian?!?!

Mergi pe placute ate fara probleme.oricum nu ti le schimba nimeni daca se ovalizeaza.

vor gasi motive sa spuna ca e din vina ta

Pai iau discuri OE,in ideea ca nu se ovalizeaza,deasta evit producatorii.

 

Cred ca voi merge pe placute si senzori ATE.

 

Multumesc pentru opinii :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.