Jump to content

BMW e60 LCI - semnal radio nu foarte bun


Recommended Posts

Semnalul radio de la masina aceasta nu mi se pare suficient de bun - e recent achizitionata - si nu cred ca e normal.

Ca sei descriere, stiu ca masinile de genul acesta ar trebui sa aiba semanl foarte bun, dar eu am observat ca in oras (Tg. Mures) semnalul de la EuropaFM se aude cu "bazait", sau bruiat (nu de tot, dar cu siguranta usor de sesizat ca nu merge bine). Mai sunt si alte posturi radio care se suprapun, si unele (e.g. Kiss FM) chiar nu merge suficient de bine incat sa pot sa il ascult constant.

 

Acum, eu la celelalte masini pe care le-am avut nu am avut asemenea probleme, si au fost masini si mai noi si mai vechi decat acest BMW - dar nicuna din clasa asemanatoare sau superioara.

 

Am fost la mecanic (cand am facut revizia) si l-am rugat sa se uite in spate (langa luneta) la mufele de la antena si amplificator - a spus ca a desfacut si a dat cu spray de contacte dar totul era uscat si arata bine pe acolo - nimic corodat sau ceva asemanator.

 

Puteti sa ma ajutati cu cateva sfaturi? Ce e de facut, care ar putea fi problema, etc.

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema o am si eu la un E90 Lci, mi s-a spus la un service ca e posibil sa fie firul de la antena intrerupt pe undeva, desi e greu de crezut ca unele posturi merg foarte bine(dar nu mereu).

Daca gasesti vre-o explicatie mai buna sau vre-o solutie te rog sa o scrii aici.

Eu am mai cautat la firme specializate in electronice amplificatoare de semnal, dar nu am gasit.

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Hmmm, e posibil sa ai dreptate aici.

Cheia imi face la fel: uneori pot desuia masina de la distanta foarte mare, alteori nu.

Sa incerc prima oara cu un up-date de soft? Nu are up-date din 2009, de cand este masina.

Cat te-a dus modulul?

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ai probleme si cu distanta de la care functioneaza cheia pt inchidere /deschidere ? Ma refer 3-5 m max

 

Nu cred - cel putin nu am observat nimic suspect. De obicei deschid masina de la 10-15m, dar si cand am incercat de la distanta ceva mai mare a functionat.

Cu siguranta functioneaza la distanta mai mare de 3-5m.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred - cel putin nu am observat nimic suspect. De obicei deschid masina de la 10-15m, dar si cand am incercat de la distanta ceva mai mare a functionat.

Cu siguranta functioneaza la distanta mai mare de 3-5m.

 

Azi dimineatza am incercat sa deschid masina de la peste 50m si functioneaza perfect (cu mana ridicata sus si cheia indreptata spre masina)

Link to comment
Share on other sites

Azi dimineatza am incercat sa deschid masina de la peste 50m si functioneaza perfect (cu mana ridicata sus si cheia indreptata spre masina)

Inseamna ca face parte din ciclul: "asa sunt ele"

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Edited by enders
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.