Jump to content

probleme clima e46


Recommended Posts

Salut,

Ma confrunt si eu cu urmatoarea problema: chiar daca dau clima pe 17 grade, pe la parbriz si picioare vine aer fierbinte. Tot cald (dar nu la fel ) baga si pe la mijloc ( dar doar pe la cele 2 aerisiri de deasupra casetofonului) chiar daca rotita este pe albstru.

Problema aceasta am observat-o de curand. Ma tot intreb daca nu cumva are legatura cu o operatiune ce am facut-o cu aproximativ 2 luni in urma: mi s-a stricat piesa cu tepi, am dat-o jos, am refacut lipiturile si am pus-o la loc si totul mergea ok. ( inainte sa umblu nu mai baga aer de nici un fel, nu mai mergea ventilatorul chiar daca era la maxim). Este posibil sa fi motat ceva pe acolo gresit ? din cate imi aduc aminte pe langa acea piesa era si o tija...

De cand intampin problema cu caldura, am observat ca nu se mai aude nici "clanc"-ul acela la schimbarea setarii intre aer cald sau rece din clima. Am impresia ca nu mai este actionata clapa ce separa aerul cald de cel rece...

Ce am de facut ? Trebuie sa dau neaparat bordul jos ? Am intrebat la un service si mi-a zis ca trebuie sa dau bordul jos, iar manopera doar pentru acest lucru este destul de mare.

 

Astept pareri.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Revin cu update...

Am verificat daca am pus totul ok cand am umblat la piesa cu tepi si a fost in regula insa clima tot nu functiona cum trebuie.

 

Cea mai interesanta parte este ca mi-am cumparat un cablu de diagnoza si am pus testerul pe masina. Am constatat ca aveam decat 2 erori la clima si anume la IHKA ( un senzor si un scurt circuit).

Am sters erorile, apoi am testat toate celelalte functii ale climei cu succes. Am dat si o recalibrare.

Cand am efectuat testul am avut placuta surpriza sa functioneze corect. Acum baga rece/cald asa cum primeste comanda.

Sunt bucuros ca momentant merge, dar si pentru faptul ca mi-a mers diagnoza (a fost prima data, m-am chinuit putin sa instalez toatea programele necesare, mai am si windows 8...).

Acum sunt constient ca e posibil sa reapara problema si din ce am mai citit pe forumuri straine, poate fi de vina mufa din spatele IHKA, sau chiar lipiturile de pe placa...

 

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, imi face figuri in continuare si perisista urmatoarele probleme:

IHKA - 1E IHKA: AUC heating ----- Short circuit to negative-------Currently present ----- Fault frequency 10

IHKA - 1C IHKA: AUC sensor ------ Open circuit -------- Currently present ------ Fault frequency 18

 

Acestea sunt singurele erori legate de clima. Am facut test-ul valvelor ,in care le activeaza pt 4 secunde, si se cunoaste ca atunci baga rece insa dupa acele secunde revine la cald.

Deci dupa parere mea este vorba de comanda care ajunge la ele. Am mai citit pe un forum strain ca pot fi mufele din spatele panoului de clima.

Am scos panoul, am examinat mufele si pare totul in regula, nu sunt oxidate, am incercat sa le misc insa nu se intampla nimic. Acum intrebarea mea este: aceste erori apar in panoul de clima ?

cand am scos panoul am observat ca in spatele sertarului de jos si a scrumierei se afla o cutie mai mare neagra, bine inchisa pe care scrie IHKA... pe panoul de clima am vazut ca scrie AUC...

 

DonJon , poti te rog sa imi dai linkul in care spui ca s-a mai discutat aceasta problema ?

 

Am fost la un service inainte sa ma apuc eu sa o pun pe tester si sa o desfac si i-am povestit. Raspunsul a fost ca trebuie dat bordul jos (manopera - 600 ron) si vazut care este treaba (posibil un motoras dar fara sa pomeneasca de un tester inainte de ceva verificari). Sincer nu prea cred ca este asa ceva, pentru ca am facut recalibrarea, se aude ca lucreaza , baga aer pe unde ii cer ( picioare, frontal, parbriz) insa e problema cu temperatura.

 

 

Multumesc frumos !

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Aceeasi problema o am si eu. La tester nu apare nimic...nici o eroare. Nu e de la piesa cu tepi, aia are rolul sa regleze turatia ventilatorului.

 

Eu tind sa cred ca problema este de la robinetul(electrovalva) care e pe instalatie...la mine langa lichidul de frana la e46 318ci '99 (m43).

 

Inca nu am avut timp sa pun aparatul de masura pe el sa vad daca ia comanda sau nu, dar altceva logic nu ma gandesc sa aiba. Imi mai zicea si mie cineva ca trebuie dat bordul jos, ca e de la aeroterma, ca nu comuta motorasele, etc...dar sufla aerul corect cand selectez sus-jos-mijloc, merge si selectorul de turatie ventilator...singura buba e temperatura aerului - de aici tind sa cred ca e robinetul ala blocat sau nu mai primeste comanda...

 

Incearca sa verifici asta, si apoi ia-le pe rand.

 

Pune si un update daca iti iese ceva.

 

Voi reveni si eu daca rezolv zilele astea.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Auc senzor nu are nici o treaba cu problema ta, senzorul asta este montat pe electroventilator si cand aerul este urat mirositor :rolleyes: nu il mai lasa sa intre in habitaclu.

 

Am realizat asta cand am cautat pe net eroarea, insa nu am fost convins ca nu are legatura.. Poate transmite eronat si influenteaza.

Senzorul de temperatura exterioara poate afecta ?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am realizat asta cand am cautat pe net eroarea, insa nu am fost convins ca nu are legatura.. Poate transmite eronat si influenteaza.

Senzorul de temperatura exterioara poate afecta ?

 

Multumesc

Este vorba de electrovalve si pompa auxiliara asa am patit si eu schimba aceste piese si rezolvi problema

Link to comment
Share on other sites

Este vorba de electrovalve si pompa auxiliara asa am patit si eu schimba aceste piese si rezolvi problema

 

O sa incerc. In legatura cu pompa auxiliara, am o oarecare indoiala , deoarece stiu ca era defecata de cand am luat masina, insa clima functiona corect.

In ceea ce priveste acele electrovlave, ma poti ajuta cu amplasarea lor ?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Aceeasi problema o am si eu. La tester nu apare nimic...nici o eroare. Nu e de la piesa cu tepi, aia are rolul sa regleze turatia ventilatorului.

 

Eu tind sa cred ca problema este de la robinetul(electrovalva) care e pe instalatie...la mine langa lichidul de frana la e46 318ci '99 (m43).

 

Inca nu am avut timp sa pun aparatul de masura pe el sa vad daca ia comanda sau nu, dar altceva logic nu ma gandesc sa aiba. Imi mai zicea si mie cineva ca trebuie dat bordul jos, ca e de la aeroterma, ca nu comuta motorasele, etc...dar sufla aerul corect cand selectez sus-jos-mijloc, merge si selectorul de turatie ventilator...singura buba e temperatura aerului - de aici tind sa cred ca e robinetul ala blocat sau nu mai primeste comanda...

 

Incearca sa verifici asta, si apoi ia-le pe rand.

 

Pune si un update daca iti iese ceva.

 

Voi reveni si eu daca rezolv zilele astea.

 

Succes!

 

 

Problema la mine s-a rezolvat prin inlocuirea electrovalvei de pe circuitul de incalzire. Piesa am luat-o de la Claudiu BWR de pe forum, 350 ron. Daca nu vrei sa dai bani pe una noua recomand sa incerci intai sa vezi daca poti sa o "rezolvi" pe a ta. Se poate curata axul valvei si/sau in interior. A mea a fost blocata pe deschis de o bucata mica de cauciuc...

 

Electrovalva se afla in partea dreapta a compartimentului motor, cum te uiti la masina din fata (nu stiu de ce nu pot sa atasez poze...). Trebuie sa demontezi carcasa de la filtrul de aer ca sa lucrezi la ea (o tine un surub si racordurile de aer + o mufa). Electrovalva se schimba in 10 minute: are 2 furtune si o mufa. Scoti colierele de la furtune, scoti mufa, tragi de vana in sus sa o scoti din suport si o inlocuiesti. O sa pierzi putin antigel, deci sa ai sa completezi, si aia e. Easy DIY fix.

 

Daca vrei sa o reconditionezi pe a ta, curat-o bine, da cu putina vaselina pe ax, actioneaza-l manual de cateva ori sa se unga bine si in interior si fa-i o proba la 12V sa vezi daca actioneaza.

 

Succes!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Problema la mine s-a rezolvat prin inlocuirea electrovalvei de pe circuitul de incalzire. Piesa am luat-o de la Claudiu BWR de pe forum, 350 ron. Daca nu vrei sa dai bani pe una noua recomand sa incerci intai sa vezi daca poti sa o "rezolvi" pe a ta. Se poate curata axul valvei si/sau in interior. A mea a fost blocata pe deschis de o bucata mica de cauciuc...

 

Electrovalva se afla in partea dreapta a compartimentului motor, cum te uiti la masina din fata (nu stiu de ce nu pot sa atasez poze...). Trebuie sa demontezi carcasa de la filtrul de aer ca sa lucrezi la ea (o tine un surub si racordurile de aer + o mufa). Electrovalva se schimba in 10 minute: are 2 furtune si o mufa. Scoti colierele de la furtune, scoti mufa, tragi de vana in sus sa o scoti din suport si o inlocuiesti. O sa pierzi putin antigel, deci sa ai sa completezi, si aia e. Easy DIY fix.

 

Daca vrei sa o reconditionezi pe a ta, curat-o bine, da cu putina vaselina pe ax, actioneaza-l manual de cateva ori sa se unga bine si in interior si fa-i o proba la 12V sa vezi daca actioneaza.

 

Succes!

 

Salut, momentan vad ca si-a revenit. Chiar azi am facut test: am dat pe 18 grade si baga rece. Am dat si pe la parbriz , mijloc , picioare si era ok. (apa era la jumate). Nu stiu daca are legatura, dar am observat ca mufa de la senzorul AUC era deconectata si am reconectat-o (cu ceva dificultate). Tot atunci am scos si am curatat acel burete-filtru de la senzor.

Daca mai face probleme o sa incerc si cu electrovalva aceea, desi nu vad exact ce treaba are carcasa de la filtru de aer care e in stanga cum ma uit la motor. Acum tu poate ai vorbit de un motor pe benzina.

Oricum iti multumesc si o sa caut mai atent electrovalva,in caz ca problemele reapar.

Edited by Mircea M.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,am un e46 din 2000 si dupa ce opresc motorul si scot cheia din contact clima fonctioneaza cu intermitente consumind bateria.Are cineva idee despre ce este vorba.Multumesc

Salut,

La tine este piesa cu tepi. Trebuie sa iti cumperi alta. Ii zice "final stage unit"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.