Jump to content

Bmw E90 BLUETOOTH RETROFIT


DyLy

Recommended Posts

Poti incerca un sistem Parrot! Am vazut pe mai multe masini! Din cate stiu se conecteaza la sistemul audio al masinii! Sigur mai sunt si alte sisteme aftermarket care fac acelasi lucru! Ori ai putea totusi sa-ti faci retrofit la sistemul Bluetooth OEM! Cauta pe cineva in zona ta care se pricepe la asa ceva! Intr-adevar merita sa ai bluetooth in masina, se aude foarte bine cel OEM, atat tu cat si cel cu care vorbesti!
Link to comment
Share on other sites

Pai evident ca la cel OEM nu-i vorba doar despre cablaj! Iti trebuiesc mai multe, printre care cel mai important este unitatea din portbagaj, cablaje plus codari! Am vzt ca esti din Bucuresti! Ai multa lume priceputa pe acolo! Chiar aici pe forum este user neo_andersson pe care toata lumea-l recomanda cand vine vorba de astfel de retrofituri! Ia legatura cu el, sigur te rezolva!
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut Dyly, ai reusit ceva? si pe mine ma intereseaza aspectul asta, am gasit ceva pe youtube care se apropie de ceea ce vreau si eu sa fac, eu nu am Idrive am doar professional HU am si pe volan butonul de telefon iar in cotiera am doar auxiliar dar nu si usb.

 

Stie cineva cum sa aflu ce imi trebuie sa afc acest retrofit, daca il pot numi asa?

 

Link to comment
Share on other sites

Geo19, uita-te in spatele HU prof. se prea poate sa ai fibra (cred ca multi zic cablaj la conexiunea optica a unitatii din portbagaj-fibra optica de fapt) conectata pe conectorul din spatele HU.

Eu o am, am si o poza pe undeva... chiar daca cand am luat masina avea Parrot pe ea..

Link to comment
Share on other sites

pt bluetooth aveti nevoie de:

 

- modul bluetooth ( MULF, MULF2, MULF2 HIGH, COMBOX)

- cablaj : fibra optica, alimenate, cablu microfon, cablu antena bluetooth, cablu sub

- microfon

- antena bluetooth

- port usb in cotiera

- suport modul bluetooth

 

CODING

 

- doar MULF2HIGH si COMBOX au functia de USB

- COMBOX merge doar pe CIC, nu si pe CCC

 

 

in bucuresti vi l pot monta eu, piese momentan am doar pentru o masina pe care o sa o fac dupa Paste

Link to comment
Share on other sites

pt bluetooth aveti nevoie de:

 

- modul bluetooth ( MULF, MULF2, MULF2 HIGH, COMBOX)

- cablaj : fibra optica, alimenate, cablu microfon, cablu antena bluetooth, cablu sub

- microfon

- antena bluetooth

- port usb in cotiera

- suport modul bluetooth

 

CODING

 

- doar MULF2HIGH si COMBOX au functia de USB

- COMBOX merge doar pe CIC, nu si pe CCC

 

 

in bucuresti vi l pot monta eu, piese momentan am doar pentru o masina pe care o sa o fac dupa Paste

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Salut, un pret aproximativ pentru cele de mai sus si anume pentru varianta cu MULF ?

Edited by florinree
Link to comment
Share on other sites

asa arata cablajul de bluetooth

 

mufa alba e pentru modul

mufa neagra pentru cradle in cotiera

fibra optica scurta (se leaga la distribuitor in portbagaj, daca ai)

cablu microfon

cable antena bluetooth

 

asta e de E60 dar e identic cu e90, doar lungimea la fire difera

 

http://s27.postimg.org/ddalzkl43/IMG_2193.jpg

Edited by SKW
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 1 year later...
Salut! Eu am schimbat cd bussines cu unul profesional din 2011 si am incorporat BT in el,m-am conectat cu telefonul aud ce se vorbește dar nu am microfon.Ma poti ajuta cu piesele si montajul microfonul?Tutorial de pe you tube nu ma ajuta prea tare.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.