Jump to content

Service-uri BMW


WLF

Recommended Posts

stii sigur ca nu a venit de la inceput asa? e chiar nasol rau daca la un service autorizat de producator ti se intampla asta... :blink:  ar insemna ca trebuie sa stai langa ei ca la orice atelier din colt.

102571[/snapback]

Nota: Cica nu ar trebui sa comentam aici.

 

De unde sa vina asa? De la BMW (fabrica)? Sigur nu.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 257
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Foarte grava situatia, daca zici ca numai la AB s-a umblat la masina.

102633[/snapback]

Exact precum am spus. Adica de vreo 5-6 ori la AB (revizii, schimb ulei, schimb o curea de clima cu rola, tinichigerie, update soft cutie, schimb filtru benzina) o data la Filaret (schimbat un brat punte fata, SUB OCHII MEI) si o data in Austria la dealer BMW. Da, e f nasol, si evenimentul in sine dar mai ales concluziile care se trag.

Link to comment
Share on other sites

austriac? Fiecare trage ce concluzii vrea, eu stiu care sunt concluziile mele.

 

 

Evident, bobina aia care nu seamana cu nimic e pe cilindrul 2. E Bremi si nu Bosch ca restul de 5, evident mai veche, evident fizic diferita. O sa o si masor cu multimetrul, da' cred ca n-are rost data fiind eroarea OBD.

 

Cineva a avut nevoie de o bobina. Poate nemtii sau austriecii? Cred ca e vreo 90 de euro cu tot cu TVA.

102565[/snapback]

 

Imi spun si eu parerea,sper sa nu te superi :blink:

 

Parerea mea este ca nimeni nu a furat nici o bobina,roman,neamt sau austriac.

Nu am nici o treaba cu AB,probabil este ultimul service pe care l-as recomanda unui prieten,dar.....

Bobinele Bosch cu care a fost dotata masina din fabricatie,la un moment dat,nu au mai fost disponibile(vezi link-ul).

 

In general se schimba furnizorul daca sunt probleme cu calitatea.Deci,bobina Bremi este singura care poate fi comandata ,si este categoric mai noua decat cele montate original.Exista si anul de fabricatie scris pe bobina,daca nu ma insel,deci se poate verifica.

Probabil masina a avut aceeasi eroare ,ceva timp in urma,misfire cyl2.S-a incercat remedierea prin schimbarea bobinei la cilindrul 2.Bobina nu se poate masura cu multimetru,daca este defecta in circuitul primar eroarea va fi permanenta,deci nu este cazul.Probabil eroarea aparuta este sporadica , poate fi cauzata si de alte componente,nu numai de bobina.

Inainte de a cumpara alta bobina,ti-as sugera sa o schimbi cu alta ,de la alt cilindru.

Daca eroarea apare la acelasi cilindru,este exclus sa fie bobina defecta.Daca apare la celalalt cilindru,ai o bobina defecta :)

 

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...051&hg=12&fg=05

Link to comment
Share on other sites

Iti inteleg punctul de vedere si nu am de ce sa ma supar. Pricep de ce iti vine greu sa crezi - sper sa nu ma insel dar inteleg ca nu stai in Rom de ceva vreme. Nu o lua gresit, nu te acuz pentru asta, doamne fereste, dar am vazut pe pielea mea ca si dupa 2 luni de trait intre alti oameni judeci altfel. Adica judeci cum trebuie... "altfel" e aici.

 

Am totusi ceva observatii la ideea ta, dupa cum urmeaza:

 

1. In manualul meu de reparatie scrie clar ca o bobina stricata trebuie inlocuita cu una din exact acelasi tip, altfel se vor inlocui toate 6 bobinele. Imi permit sa cred ca in notitele tehnice BMW nu scrie altceva mai ales ca acum la mine pe masina restul de 5 au 0.6 ohm (toate!) numai asta are 0.8 ohm - daca BMW zice ca asa treb atunci frizeaza bunul simt. Deci, schimbata asa din ratiuni tehnice?

 

2. Daca s-a sch in Germ imi permit sa cred ca aia nu o sch asa mai ales ca era in garantie si nu le plateau (toate 6 zic) nici omul nici dealer-ul - nu mai vb ca pretul la dealer e 50% cel mult, vezi in state oferta de 6 buc la 200 usd. Deci, s-o fi sch in Germ?

 

3. La noi nu mi-au suflat o vorbulita de un eventual schimb si nu cred ca cineva de la AB face acte de caritate "hai sa i-o schimbam ca-i stricata, nu-i luam banii". Si nici nu e subtire la pret sa nu o vezi pe factura. Si fisa e alta, deci ar fi tb sa ma puna sa platesc peste 120 de euro asta. Crezi ca nu ar fi facut-o? Sau poate austriacul o fi visat frumos in noaptea aia si a zis sa-mi ia 450 da sa-mi doneze inapoi 120? Sa fim seriosi.

 

4. Am pretentia ca am bun simt mecanic si oaresce experienta in a auzi zgomotele unei masini. OBD misfire la startup (da, stiu, BFC 239 poate duce si la OBD misfire la cald, dar o simteam si pe aia) l-as fi observat intai eu si dupa aia ei (crede-ma). Neregulat la rece a aparut exact in ultimele 12 luni, dupa ce a stat in tinichigerie la ei ceva timp. Am injurat masina, "ia uite frate ca mai nou incep sa mearga ca o buda de la 50.000km". Coincidenta?

 

Parerea mea sincera e ca sansa sa fi fost de vina un incapabil este de 10%. Probabilitatea de reavointa este de 90%. Nici una nu este scuzabila atunci cand plateste altul decat ei.

 

Stiu ca s-a sch reperul la BMW, dar la Bosch pe site (eCatalog) inca exista - am verificat aseara. Asta este de fapt speranta mea, altfel m-am ales cu o gaura de vreo 600 euro ca tb sa le sch pe toate.

Link to comment
Share on other sites

AM si eu o intrebare...Vreau sa-mi schimb uleiul de servo, sonda lambda, uleiul cutie viteze, filtrul de benzina si filtrul de aer.

Este mai ieftin daca ma duk eu si cumpar uleiurile, sonda, filtre, etc si ma duk ku ele la service sa le puna (si daca da de unde le pot lua mai ieftin?) sau sa ma duk efectiv ku mashina in service (la Filaret) si sa zik sa-mi skimbe tot ce am zis mai sus si sa-mi faca pret la piese + manopera????

Au preturi bune la Filaret?

Cum credeti k e mai bine?

Link to comment
Share on other sites

Azi s-a aprins martorul de placute de frana uzate.

Buuun...pun mana pe telefon si sun la AB.Mi se spune ca nu este loc pana pe 27 iulie :) .Insist...totusi este vorba de un banal schimb de placute(~30 minute).Dupa cateva minute(totusi nu pot sa franez fier pe fier) mi se spune...ok,veniti si vedem ce putem sa facem.

 

Ajung acolo...puhoi de lume.Cei de la receptie imi explica cu zambetul pe buze ca nu mai au cum sa imi schimbe placutele azi dar ma pot programa pe 24 iulie :)

Sau pot sa mi le cumpar si sa le schimb in alta parte...ceea ce am si facut.

 

Problema este ca nu mi se pare normal sa fiu tratat asa.Masina este in garantie inca.Ce se intampla daca eu sunt un sofer nestiutor si merg pana ajung la fier :)

Practic pentru o masina aflata inca in garantie,sunt trimis sa fac o interventie in alt service sau sa astept inca 2 saptamani.

 

Sa nu mai spun ca am stat 30 de minute la coada,ca sa cumpar placutele.Pe langa asta,erau o gramada de clienti furiosi prin sala de asteptare.

 

Sper ca cine are urechi de auzit sa auda.NU ESTE POSIBIL SA ASTEPT 2 SAPTAMANI PENTRU UN SCHIMB DE PLACUTE.Sunteti totusi reprezentanta BMW,nu service de carute :blink:

Link to comment
Share on other sites

Se asteapta multisor la toate service-urile din pacate, nu doar la BMW. E o super afacere care a crescut mai repede decat anticipau patronii si cam toti sunt depasiti de cereri la ora actuala.

Cei de VW din ct lucreaza in 2 ture, 6 zile pe saptamana si tot dureaza mai bine de o saptamana programarea.

Link to comment
Share on other sites

Vis-a-vis de serviceuri si orice interventie la masina eu am o filozofie: apelez la ele doar daca nimeni, absolut nimeni, nu ma poate ajuta... Am un prieten mecanic care cel putin la demontat, montat, verificat si alte chestii de genul asta se pricepe... Deasemena am un alt prieten care are computer Bosch pentru teste si la care merg pentru chestii care nu se vad la prima vedere... Deci in afara de tablarie totul se poate rezolva destul de usor cu piese cumparate de mine si montate de cunostinta mea... Omul e tipicar si cu mare grija de masini (imi intretine masinile de vreo 5 ani incoace indiferent de ce masina am avut) si nu pot sa-i reprosez nimic niciodata... In general eu cumpar piesele si el le instaleaza... Intai imi face o verificare (unul dintre ei, depinde de caz) dupa care cumpar piesele si le monteaza... Ies mai ieftin, am siguranta calitatii, vad tot ce se intampla la masina mea si mai si invat cate ceva daca tot sunt acolo...:blink: Avand masina lui proprie in general vine si la mine daca il chem si e chestie netransportabila... A facut asta odata pentru niste placute de frana pe care doream sa le schimb si nu aveam numere de inmatriculare pe masina... Eu recomand ca la o masina sa lucreze mereu aceiasi persoana sau grup de persoane nu prea numeros pentru ca cu cat sunt mai multi cu atat pot aparea mai multe riscuri...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Apropos de Filaret - tinichigerie : Mie mi-au vopsit capota foarte bine - dar au scos-o dupa aia afara si a plouat un pic pe ea si s-au impregnat picaturi de praf in lacul care inca nu era uscat ca lumea.

Plus ca nu mi-au spalat-o ( poate ca sa nu se vada...).

Am facut scandal si mi-au facut-o la polish..... dar tot nu mi s-a parut ok. Asa ca nu mai merg pe-acolo.

La Augsburg Colentina - mi-au facut odata o aripa de zici ca era vopsita cu pensula - pe cuvant.

Nici nu stiu unde sa ma mai duc cu tablaraia - la AB poate :blink: ?

 

 

 

525 tds

BMW FILARET BUCURESTI

schimbat brate superioare, placute, revizii, la partea meacnica baietii sunt impecabili, dar nu toti.

 

Am avu tun 320i la care am schimbat tot in afara de motor si cutie. TOTUL IMPECABIL.

 

Insa la tinichigerie FIlaretu e PRAF. Nu au fost in stare sa puna un spoiler fata drept, vopseaua de pe el a sarit la spalatorie. Am revenit la service de 3 ori , spoileru a fost tot problema principala, nu au reusit nimic.

 

MECANICA sunt perfecti, Tinichigerie - PRAF

 

Toate bune

77039[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
azi am fost la Contempo Brasov ...am programat un schimb de ulei + filtru ulei , filtru motorina si eventual polen ..la X3 .Am 15 500 km si marti ma duc cu el .Alte probleme nu am si nu au parut mirati ca vreau sa schimb uleiul ba chiar au zis ca e bine chiar si mai rpd de 15 000.Stiti ca de obicei se spune asculta computeru.M-a mirat faptul ca au fost respectuosi , au vrut sa stabilim o zi impreuna cand pot veni cu el la revizie mi-au spus ca nu o sa dureze mult etc.Cu vechiul E34 asteptam de ma saturam ..sunt curios acum la masina noua.Revin cu detalii marti. PS: era acolo expus un Z4 M Roadster de toata frumusetea ...bijuterie masinutza aia....ziceai ca e un kart...scurta,lata, cu un cockpit micutz dar cu tot ce ii trebuie ,insertii de aluminiu mat ,cutie manuala 6 trepte si 343 cp...off :blink: salut
Link to comment
Share on other sites

[...]

Nici nu stiu unde sa ma mai duc cu tablaraia - la AB poate  :blink: ?

114364[/snapback]

 

La Automobile Bavaria, tinichigeria iese mai bine decat ai povestit tu, dar probleme minore am vazut si eu. In schimb acum, cu noul sediu, cabine de vopsire moderne, lucrurile stau cu totul altfel.

Link to comment
Share on other sites

azi am fost la Contempo Brasov ...am programat un schimb de ulei  + filtru ulei , filtru motorina si eventual polen ..la X3 Stiti ca de obicei se spune asculta computeru.M-a mirat faptul ca au fost respectuosi , au vrut sa stabilim o zi impreuna cand pot veni cu el la revizie mi-au spus ca nu o sa dureze mult etc.

120463[/snapback]

vreau si eu detalii( duarata, cost, atitudinea mecanicilor,etc) despre revizia ta, te rog mult: si eu vreau s-o fac la BV, dupa cota 1400...masina mea are acum 90000, carte service la AB Buc...am auzit ca la Bv sunt baietii mai "altfel" decat in buc...de cand ti-ai facut programarea...?

Link to comment
Share on other sites

pt Verssatu...ieri am facut programarea...aveam treaba prin Brasov si m-am dus personal .....dar asa am ales eu marti....alte dati ma programam de pe azi pe maine..nu e foarte mare aglomeratie sau cel putin asa am vazut eu....o sa dau cate detalii vrei.Revin marti cu pareri
Link to comment
Share on other sites

am facut si revizia azi.Foarte amabili baietii chiar daca la inceput m-am enervat...m-am dus de la 8 de dimineata si cu toata lumea vorbeau doar pe mine nu ma bagau in seama...la 8:20 s-au gandit si la mine ,erau foarte ocupati...dar amabili totusi...e vb de un singur om care face preluarile de masini deci il inteleg....la ora 11 masina mi-a fost returnata cu ulei , filtru ulei , filtru motorina, filtru aer , filtru polen schimbate.Rezultatul: 1218 RON .Mi-au resetat si computerul de bord astfel urmatoarea inspectie va fi peste 30 000km.Am avut ocazia sa vad un M3 CSL caruia ii testau franele pe afara sau nush ce faceau ...ca plecau cat puteau cu el de pe loc ....nu am vazut niciodata un cauciuc sa se faca franjuri dupa cateva plecari de pe loc...avea un suntet ca o masina de Formula 1 .Misto de tot....apropo...nu va lasa in Service si nici nu am incercat.Ce am observat ...primele masini pe care le rezolva sunt cele la care au putin de lucru de ex acelea la care este necesar sa se schimbe doar consumabilele de tipul(ulei , filtre si cam atat) ..apoi de cele cu probleme tehnice.Eu am fost multumit.Nush cum e la Bucuresti pt ca nu am avut ocazia sa fac vreo revizie acolo.Salutari
Link to comment
Share on other sites

avea 20 000 km masina si era la al doilea rand de pneuri si urma al treilea ....deci pleca ...era un d-asta de la vanzari de la contempo...ii arata la unu care parea interesat de un M3(am zis la vrajala ca ii testau franele)...si pleca prin curte...nu cred ca erau 50 m drepti....pleca asa incet....si dintr-o data ii dadea talpa...si scartaia cauciucu de numa numa...era beton d-ala cariat..ca asa e la contempo in curte...se vedea de ziceai ca e pirogravat cauciucu dupa aia...franjuri...eu nu mi-as lasa M3-ul peste noapte acolo.!...in rest doar de bine...a..si inca ceva...nu le mergea cititorul de chei...trebuiau sa introduca manual km in computer..asa ca o atentionare pt cei care doresc sa afle km masinii...daca aveti intrebari va raspund...nush ce sa mai zic
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.