Jump to content

Service-uri BMW


WLF

Recommended Posts

Despre ce piesa e vorba si la ce service s-a intamplat ? E o chestie extrem de grava, de ce nu a reclamat situatia asta ?

 

Nu-mi spuneti ca nu avea sens, ca gresiti. Daca se intampla asemenea hotii sigur nu au acceptul conducerii, ci sunt facute de cate un mecanic, ceva.

In mod sigur conducerea va fi interesata de identificarea si eliminarea acestor aspecte neplacute.

186133[/snapback]

Buna, nu avea ce face deoarece nu poate demonstra k e alta serie piesa respectiva.Oricum, eu as fii facut plangere, pe el nu l-a interesat, doar k nu mai vine la BMW deloc.Daca mai aveti vreo sugestie pt problema mea, va rog.

 

Referitor la tester ce parere aveti???Cum pot demonstra daca am debitmetrul defect sa ma folosesc de garantie? :blink:

Edited by nedelcuts
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 257
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Inseamna ca tu nu ai postat unde trebuia. :blink:

Citeste primul post te rog.

Acest topic este doar pentru probleme legate de Service reprezentanta BMW, nu pentru probleme tehnice.

 

Poti face un topic in sectiunea "Tehnica, intretinere si tuning > Probleme tehnice si rezolvari".

Link to comment
Share on other sites

Mie cei de Cluj mi se par super cinstiti din punctul de vedere al service-ului. E drept ca am fost vecin cu ei vreo 2 ani de zile, deci ne cunoastem cat de cat. Dar cine nu are incredere, poate sa stea la o cafea langa un geam mare de tot aflat la etaj, de unde se vede orice masina din service. Chiar nu cred ca se fura piese la Cluj.
Link to comment
Share on other sites

In sfarsit am primit un telefon de la AB Bucuresti si m-au programat pentru inlocuirea tapiseriei scaunelor fata si a rezistentelor sistemului de incalzire in scaune pe postgarantie! :blink: Am mai fost la ei luna trecuta si mi-au facut si update-ul de soft astfel incat din partea mea...respect!
Link to comment
Share on other sites

Am facut revizia ieri la CLK si seara am observat ca fara scurta imi bate mult mai jos decat ceea ce ar fi fost normal. Am fost azi la reprezentanta sa le semnalez problema. Efect: in 5 min au bagat masina inauntru, au rezolvat problema, au recunoscut greseala, si-au cerut scuze si mi-au urat drum bun. Era un senzor pus aiurea. Impresie placuta.
Link to comment
Share on other sites

am fost azi la Contempo. Foarte amabili baietii , la ora 8 am intrat in service cu masina , a durat pana la 12 dar aveam pe langa oil service si verificare transmisie si punte fata. O sa imi schimbe un rulment pe fata si uleiul in diferential pt zgomot la plecare de pe loc si retrogradare . sapt viitoare. m-au surprins placut , am gasit in portbagaj bidoanele de ulei ce le-au folosit(deci nu folosesc ulei varsat pana la urma) si restul de ulei ce mai era aprox 250ml precum si tot ce au schimbat...cat despre revizii la 30 000 km - eu am facut la 15 000 si pot sa spun ca se simte o diferenta mare intre cum tragea masina in ultimul timp si cum trage acum..iar filtrele sunt imbacsite. defapt nu seamana a filtre ci a rasaduri de flori , atata pamant e in ele...mi-au gresat si directia cred pt ca nu mai scartaie volanul cand iau viraj(oricum nu scartaia f tare dar am vazut ca a disparut). la fel de placut surprins am fost cand am vazut ca mi-au curatat si masina. Se pare ca s-au schimbat multe lucruri in bine. poate ca reprosurile aduse de unii colegi pe forumuri au fost ascultate. Numai bine.
Link to comment
Share on other sites

Problema cu incalzirea in scaune am mai discutat-o telefonic de mai multe ori si cu reprezentantele din Iasi si Brasov si nu am primit niciodata un raspuns concret. Si banuiesc ca nici nu o sa se rezolve pe post garantie...am eu o presimtire!

168438[/snapback]

 

 

un offtopic ca nu tine de BMW: asa e si la pejo 307 cu volanta lor de cacao... in franta au fost chemate inapoi, am obtinut hartii prin mail de la pejo franta catre pejo romania ... si mi'au retinut dosarul sa vin peste cateva zile cand ma cheama ei... si bineanteles eu am sunat si mi'au zis ca cererea mi'a fost refuzata de seful de reprezentanta.. deci nu cred ca e vb de bmw, opel sau ferrari ...... :blink: e vb de romania

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
uleiul costa 1,6mil, filtrele ulei : vreo 50-60ron, motorina cre ca mai putin...

Uleiul BMW 5W30 costa de la 1 ianuarie 65 lei litrul. Deci schimbul de 6l costa aproape 400.

Din cel mai ieftin ulei bun de pe piata,a devenit cam cel mai scump.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Super de treaba cei de la Filaret , trebuia sa ma duc ieri la revizie , eram programat , dar nu am putut sa ajung ...azi am fost crezand ca ma reprogrameaza iar peste o saptamana dar m-au programat vineri chiar daca nu mai era liber decat tocmai saptamana viitoare miercuri joi .

 

O bila Alba pt Filaret .

 

Apropo telefonul de pe pagina lor nu mai e valabil . Acum e urmatorul : 021 4075252 . Eu nu l-am gasit, poate ajuta pe careva .

Link to comment
Share on other sites

revin cu o experienta contra. In urma cu cateva luni (vreo 2) am facut revizia la Contempo Brasov(schimb filtre , ulei + verificat transmisie - zgomot cardan si rulment fata) . Au zis ca imi comanda rulmentul si la cardan or sa vada ce e de facut ca nu cunosc solutia. Am fost de vreo 3 ori la ei de atunci sa ii intreb de rulmentul ala si au zis de fiecare data ca ma suna ei. oare cand o sa imi iasa masina din garantie or sa imi comande piesa ? o sa incep sa le fac niste cereri scrise , daca nu se misca , o sa ii dau in judecata..
Link to comment
Share on other sites

eu am fost ieri(sambata) la buc sa-mi fac o revizie la motor si la una din reprez. nu erau electricienii la serviciu si la una plecasera mai devreme ca saracii nu aveau cu ce sa ajunga acasa si pierdeau traseul daca stateau la program.halal reprezentante!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)

 

Nu-mi spuneti ca nu avea sens, ca gresiti. Daca se intampla asemenea hotii sigur nu au acceptul conducerii, ci sunt facute de cate un mecanic, ceva.

In mod sigur conducerea va fi interesata de identificarea si eliminarea acestor aspecte neplacute.

186133[/snapback]

cam asa ceva am patit si eu la cta paul mi-au furat din masina un lucru marunt si pe langa asta aveam un bidon cu lichid ptr spalat parbrizul si "injinerii" l-au pus in instalatia de racire de facea saraca spume.am reclamat treaba asta si au ridicat din umeri toti pe acolo si de atunci nu am mai calcat pe acolo,nemernicii. :blink:

Link to comment
Share on other sites

revin cu o experienta contra. In urma cu cateva luni (vreo 2) am facut revizia la Contempo Brasov(schimb filtre , ulei  + verificat transmisie - zgomot cardan si rulment fata) . Au zis ca imi comanda rulmentul si la cardan or sa vada ce e de facut ca nu cunosc solutia. Am fost de vreo 3 ori la ei de atunci sa ii intreb de rulmentul ala si au zis de fiecare data ca ma suna ei. oare cand o sa imi iasa masina din garantie or sa imi comande piesa ? o sa incep sa le fac niste cereri scrise , daca nu se misca , o sa ii dau in judecata..

221752[/snapback]

 

 

revin cu amanunte. ieri am fost la Contempo si mi s-a schimbat rulmentul in garantie. merge perfect acum , nu se mai aude nici un zgomot. In schimb problema cu cardanul inca nu s-a rezolvat. au zis ca mi-au strans cardanul inca o jumatate de tura(cica se desfacuse ..e normal ?! ) si mi-au schimbat tamponul de cardan ?! ...nu s-a rezolvat inca. Au zis sa mai fac ceva km sa vada cum se comporta si sa ma intorc sa mai schimbe ceva. Bine ca s-a rezolvat cu rulmentul macar. Oricum au zis ca si daca iese masina din garantie ei stiu de problema cu cardanul si daca se agraveaza dupa ce iese o sa se schimbe tot pe garantie pt ca se cunostea problema din timp. Nu ar fi mai simplu sa se schimbe cardanul si diferentialul daca a prins putin joc ? ca putinul ala joc in timp o sa devina un joc mai mare . Va tin la curent. Oricum au fost mult mai cooperanti cu mine .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Azi am fost iar la Contempo Bv. Mi s-a Înlocuit diferenÞialul spate. Zgomotul de care vorbeam mai sus s-a eliminat. Am dus maºina la 8 ºi la 12 jumate am sunat ºi era gata. cred cã ceva s-a schimbat În bine pt cã sunt mult mai cooperanÞi. Dau o bilã albã data asta ºi Închid ochii cã a durat destul de mult pânã s-au rezolvat problemele
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Exemplu de incompetenta la AB-Otopeni. Am dus masina la reparat ptr o lovitura relativ usoara in spate si ptr schimbare parbriz. Sau miscat repede , in 10 zile a fost gata. cind sa iau masina , surpriza!!! becurile dr. spate toate arse + cel de la proiector,tot dreapta. Explicatia: "asa ati adus masina" Imi venea sal string de git.le-am cumparat. In drum spre casa, constat ca navigatia nu afiseaza toate datele.Alti nervi. In parcare constat ca nici PDC-ul nu mai functioneaza. Am sunat la reprezentanta sa reclam problemele respective. Raspunsul? "Asa ati adus masina" Va las sa ghiciti restul conversatiei. Concluzia: in viata mea nu mai calc pe acolo!!! Apropo. Devizul lucrarii: 95mil reparatia spate + 25mil schimbat parbriz.(ptr. o lovitura relativ usoara. stopurile si clapa portbagaj nefiind afectate)
Link to comment
Share on other sites

Exemplu de incompetenta la AB-Otopeni. Am dus masina la reparat ptr o lovitura relativ usoara in spate si ptr schimbare parbriz. Sau miscat repede , in 10 zile a fost gata. cind sa iau masina , surpriza!!!  becurile dr. spate toate arse + cel de la proiector,tot dreapta. Explicatia: "asa ati adus masina" Imi venea sal string de git.le-am cumparat. In drum spre casa, constat ca navigatia nu afiseaza toate datele.Alti nervi. In parcare constat ca nici PDC-ul nu mai functioneaza. Am sunat la reprezentanta sa reclam problemele respective. Raspunsul? "Asa ati adus masina" Va las sa ghiciti restul conversatiei. Concluzia: in viata mea nu mai calc pe acolo!!! Apropo. Devizul lucrarii: 95mil reparatia spate + 25mil schimbat parbriz.(ptr. o lovitura relativ usoara. stopurile si clapa portbagaj nefiind afectate)

239458[/snapback]

 

 

Daca schimbi motorul ei sunt obligati sa-ti repare toata masina? eventual sa-ti schimbe si anvelopele :blink: Ce legatura au becurile sau navigatia cu parbrizul? :) Si eu am scos masina cu probleme de acolo,

dar daca nu am semnalat toate problemele... asta e ...sa-mi fie invatatura de minte ca data viitoare sa spun tot ce are de la inceput ca sa nu mai am discutii cu ei...

Link to comment
Share on other sites

niciodata sa nu va vopsiti masina la filaret.

am avut o masina vopsita acolo, au vopsit de 3 ori capota si niciodata bine. prima data se vedeau clar urmele de la preparare, a doua oara multe incluziuni si a 3-a oara urme pe margini cum s-a prelins vopseaua. true story

Link to comment
Share on other sites

Daca schimbi motorul ei sunt obligati sa-ti repare toata masina? eventual sa-ti schimbe si anvelopele :blink:  Ce legatura au becurile sau navigatia cu parbrizul? :) Si eu am scos masina cu probleme de acolo,

dar daca nu am semnalat toate problemele... asta e ...sa-mi fie invatatura de minte ca data viitoare sa spun tot ce are de la inceput  ca sa nu mai am discutii cu ei...

241215[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Daca schimbi motorul ei sunt obligati sa-ti repare toata masina? eventual sa-ti schimbe si anvelopele :)  Ce legatura au becurile sau navigatia cu parbrizul? :) Si eu am scos masina cu probleme de acolo,

dar daca nu am semnalat toate problemele... asta e ...sa-mi fie invatatura de minte ca data viitoare sa spun tot ce are de la inceput  ca sa nu mai am discutii cu ei...

241215[/snapback]

Daca atit ai inteles, inseamna ca esti tare limitat.Functionau si navigatia si PDC-ul cind am dus masina la reparat.in legatura cu becurile arse........ incearca tu sa traversezi Bucurestiul in jurul prinzului fara stop pe frina :blink: (cam asta ar fi trebuit sa fac eu cind am dus masina la reparat , in ideea ca ei au dreptate) La un deviz de aproape 4000 E , chiar crezi ca mai conta pretul la 3 becuri?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.