Jump to content

lipsa putere bmw e46 320d 150hp


Recommended Posts

salut , am un bmw 320d e46 fabricatie 2002, 150 cp,cu probleme la acceleratie , am facut zeci de testere, am schimbat ulei si toate filtrele care nu aveau nici 9000 km , schmbat senzori came si arbore, am schimbat egr,am dus injectoarele la rectificat, tot nu merge normal ,se simt rupturi in acceleratie , masina ramane fara putere , de la un consum de 5% am ajuns la 9% . o accelerez de-i sar capacele si nu merge ( nu mai am demaraj ), nu mai trage cum tragea candva .specific ca masina are deja 203300 km , am luat-o la 100 de mii si merg de ani de zile cu ea , fac schimburi de ulei mai mult decat regulat niciodata peste 15000 (castrol EDGE 0w30 Longlife) .Nu mai stiu ce sai mai fac , am rasfoit acest forum si nu numai si in final nu am gsit nici un raspuns si nici o rezolvare , numai presupuneri si mult tamtam.

please help mee .(chiar si pvt costa_moruz@yahoo.com)

Link to comment
Share on other sites

Verifica daca ai posibilitatea , si compresia pe fiecare piston, iar lipsa de putere se poate datora in general din cauza turbinei (uzura mare ,se roteste greu) sau actuatorului care nu functioneaza in parametri.

Verifica si furtunasele care duc la mecanismul de vacuum, .posibil sa fie fisurate si de aici sa ai si acele "rupturi de acceleratie".

Edited by cristianro
Link to comment
Share on other sites

Verifica daca ai posibilitatea , si compresia pe fiecare piston, iar lipsa de putere se poate datora in general din cauza turbinei (uzura mare ,se roteste greu) sau actuatorului care nu functioneaza in parametri.

Verifica si furtunasele care duc la mecanismul de vacuum, .posibil sa fie fisurate si de aici sa ai si acele "rupturi de acceleratie".

 

turbina am demontat-o sta bine fluiera un pic dar e bine , are un pic de joc (sa zicem 1mm) se roteste si chiar se roteste usor. am sa verific si vacumul maine dimineata.

Link to comment
Share on other sites

Turbina trebuie reconditionata neaparat, temperatura gazelor care invarte turbina ,e in jur de 450-500C ,iar turatia e foarte mare atunci cand accelerezi,nu te lua dupa altii ca n-o s-o rezolvi niciodata, uzura e destul de mare cat sa nu se invarta usor, de aceea fluiera .
Link to comment
Share on other sites

De curand am rez o probl asemanatoare. Era un furtun de vacum fisurat . Ma chinuit 2 sapt pana am decoperit. Am vrut sa schimb turbina dar ea saraca era ok. Era un furtun care dupa ce se incalzea pierdea vacum. Acum totul e ok . Ti-as recomanda sa schimbi toate furtunele de la vacum. In timp se coc si oricum nu costa mult

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Am schimbat furtumele si pompele de vacum ,aia de la egr si turbo, nimic parca merge si mai rau . am fost la al 10 mecanic cica e pompa injectie , tocmai am cumpataro si pe asta zilele astea o schimb si am sa va anunt daca am rezolvat ceva .

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Ce pompa de injectie? Cel de 150cp nu are pompa de injectie, ci pompa de inalta presiune. Aceasta face presiune in rampa comuna. Daca aveai probleme cu pompa si nu facea presiune suficienta, se vedea(la diagnoza) pe senzorul de pe rampa.

Unii mecanici au ramas rau de tot in spate cu pompele de injectie, desi acum se foloseste CR.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

salut am și eu o mică mare problemă sa spunem așa cine ma poate ajura sau cine o mai intalnit problema asta.... Deci veneam de la serviciu totul ok trăgea mașină și tot după dintr-o dată nu imi mai intra turbina de loc . .. am 1 bmw seria 3 e46 2005 diesel tin sa mentionez ca nu scoate fum turatiile merg pana pe zona rosie doar ca nu mai trage absolut de loc ...zici ca trage de 30cp nu de 150 ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.