Jump to content

Instalatie gpl bmw e46 316i fl


Recommended Posts

  • 10 months later...

Am nevoie urgent de pareri pt ca vreau sa montez acest model pe masina mea este de 1,8 116 cai din 2002 e46 cu valvetronic va multumesc.

ai intrebat si pe topicul celalalt... unde ai deja niste raspunsuri

 

daca montajul se face cu garantie, nu ai de ce sa iti faci probleme mari...

 

ca recomandare, alege rezervorul toroidal, e ceva mai mic, insa intra fff bine in locul rotii de rezerva

Link to comment
Share on other sites

ai intrebat si pe topicul celalalt... unde ai deja niste raspunsuri

 

daca montajul se face cu garantie, nu ai de ce sa iti faci probleme mari...

 

ca recomandare, alege rezervorul toroidal, e ceva mai mic, insa intra fff bine in locul rotii de rezerva

Nu inteleg de ce mi sa sters celalalt topic,acolo intrebarea era mai clara. Problema este ca deja am aceasta instalatie demontata deasta vreau sa stiu daca este compatibila.

Link to comment
Share on other sites

Sunt interesat sa imi montez instalatie gpl pe masina mea,316i an 2002/10 motor 1796cm3,insa nu stiu acest motor are vanos? Pt ca un tip care monteaza instalatii gpl a spus ca bmw/urile cu vanos au probleme la functionarea pe gpl.

Are cineva gpl pe acest tip de motor? Multumesc.

 

lucrez in domeniu.

merge montat fara probleme.

stag 200 nu merge.(tomasetto)

recomand sa montezi instalatie

BRC cost maxim 3000 lei

PRINS cost maxim 4500 lei

LANDIRENZO cost maxim 2700 lei.

PRETURI PT MOTOARE 4 CILINDRII

daca esti din buc te pot ajuta cu un montajul unei instalanii noi SAU ALTE INFORMATII ,suntem autorizati RAR.

 

ALTE informatiI pt cine este interesat sa instaleze o instalatie de gaz SECOND HAND

In primul rand interesati va daca mai exista soft pt acel model

butelia expira in 10 ani,are stantat pe data fabricatiei.

daca este expirata butelia nu poti trece de RAR sau ITP .(O BUTELIE TOROIDALA COSTA 500-700 LEI,depinde de firma)

daca vrei sa o treci in carte la RAR iti trebuie cartea de gaz sau o copie bupa cartea masinii de unde sa reiasa ca a fost omologata

NU CUMPARATI MASINI SAU INSTALATII DE GAZ C.N.G nu le repara nimeni si nu ai de unde sa alimentezi decat cel mai aproape in burgaria(RUSE)

AM ACRIS PT A FI LEGAL ,nu cu instalatii montate in spatele blocului,fara acte,si IPT trecut cu spaga

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am nevoie urgent de pareri pt ca vreau sa montez acest model pe masina mea este de 1,8 116 cai din 2002 e46 cu valvetronic va multumesc.

 

Eu am montat acum 35.000km pe 1995 valvetronic , tot e46 , instalatie BRC ( asa mi-a recomandat montatorul). Merge fara probleme , consum foarte bun. Daca doresti iti dau contactul unde am montat eu, la recomandarea altora am montat la pitesti ( unde ar fi printre cei mai buni) eu fiind din Craiova. Bafta

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Catalin,la fel ca inca cativa mi.ai confirmat ca stag 200 nu se potriveste la mine pacat instalatie e noua din august 2015, asa ca va trebui sa o vand. Insa un tip mi.a garantat ca stie el ce modificare trebuie facuta si ca va merge. Mihaita lasa.mi un nr de tel in privat si eu sunt tot din Craiova ms.

 

stag 200 merge bine pe 318i si 316i nfl motoarele de 1,9

tomasetto nu este stabil ,trebuie mereu rectificata harta ...

BRC ESTE STABIL

PRINS este stabil

cineva mi a dat acolo -

sa mi scrie in privat ce il nemultumeste daca aici nu are curaj

Edited by catalin6
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

bre catalin, dar daca tot va ocupati instalatii pe motoare cu injectie directa/turbo ati pus ? ma refer la motoare gen 1.4 tsi, 1.5 ecoboost etc.. de genul . instalatii cu injectie directa de gaz lichid ?

Merg bine, sunt ok, aceasi proportie de consum in plus fata de benzina ?

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Eu am pe N42B20 o instalatie Fratelli, pe care am platit 2300 sau 2400 de lei acum 2 ani si jumatate. Am avut garantie 2 ani sau 100 000 km. Nu am avut nicio problema cu ea, am facut pana acum vreo 60 000 km.

 

Singurul minus pe care il are instalatia este ca dupa 4700-5000 rmp nu mai trage cum trebuie, dar de obicei cand ajung la turatiile astea sau la kick-down-uri o trec pe benzina.

 

LE: pe M43, 316i, am avut stag 200 pentru 100 000 km, fara nicio problema.

Edited by Blicos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

bre catalin, dar daca tot va ocupati instalatii pe motoare cu injectie directa/turbo ati pus ? ma refer la motoare gen 1.4 tsi, 1.5 ecoboost etc.. de genul . instalatii cu injectie directa de gaz lichid ?

Merg bine, sunt ok, aceasi proportie de consum in plus fata de benzina ?

 

am montat si pe motoare cu turbo si injectie directa

la motoarele cu injectie directa cand masina este pe gaz consuma si benzina

la masinile cu turbo am montat de la logan de 0.9 cu turbo pana la porsche cayenne .

referitor la consum pe gaz creste comsumul pala la 20 % mai mult decat pe benzina,aici depinde cat de corect este masina reglata

 

Blicos esti sigur ca ai avut stag 200 ca multi imi zic ca nu imi va merge bine.M43 este cel fara facelift? Daca da inseamna ca nu are valvetronic si deaia a mers.

 

stag 200 merge pe pe motor m43.am montat multe masini.

stag 200 este cea mai ieftina varianta de instalatie.

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

bre catalin, dar daca tot va ocupati instalatii pe motoare cu injectie directa/turbo ati pus ? ma refer la motoare gen 1.4 tsi, 1.5 ecoboost etc.. de genul . instalatii cu injectie directa de gaz lichid ?

Merg bine, sunt ok, aceasi proportie de consum in plus fata de benzina ?

 

referitor la instalatii CNG nu am instalat,nu exista in romania pompe de unde sa alimentezi ,cel mai aproape este in bulgaria la ruse.

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 10 months later...
Brc sau un Tomasetto cu injectoare Hana+ calculator macar Qbox plus (stag 200 nu stiu daca e ok) . Mare grija unde mergi sa il montezi, foarte putini stiu sa faca montaj si reglaje ok. Daca esti din Bucuresti poti mergi la aia de la monteazagpl.ro, eu am fost multumit de ei. Edited by All
Link to comment
Share on other sites

Buna seara,

 

Mi-am luat un BMW e46 318i motor N42B20 - Double-Vanos - Valvetronic

Voi face multi km cu ea si vreau sa o pun pe gaz

Vreau sa va intreb ce instalatie de GPL mi-ati recomanda pentru acest tip de motor ? din cate citisem eu, o instalatie buna ar fi BRC.

 

Va multumesc,

 

 

 

 

Eu iti dau un sfat, nu te mai lua dupa toti care isi dau cu parerea, primeste sfaturi doar de la cei care au montata o instalatie pe masina. :thumbsup:

 

Eu am un e46 318I FL, automatic cu acelasi motor ca al tau si am avut montate 3 instalatii gpl.

 

Prima Tomasetto Stag 300 premium, a doua un Zenit Pro pentru valvetronic si pot sa-ti spun ca nu au functionat corespunzator niciuna. Stagu-l trebuia sa-l reglezi tot timpul, se aprindea check engine mai tot timpul iar la Zenit Pro la fel, plus ca nu schimba vitezele cum trebuie.

 

Acum sa-ti explic de ce nu merg bine instalatiile de mai sus: Reglajul instalatiilor gpl ( aproape toate), mai putin BRC si PRINS, reglajul lor se face prin vacumul din galeria de admisie.

 

Motorele BMW valvetronic, nu au depresiune in galerie ( adica nu face vacuum) si de aceea nu se pot regla corespunzator si masina nu trage bine si nu merge in parametri.

 

A 3-ia am montat BRC plug&drive my10, pot sa-ti spun ca este foarte buna, raport calitate pret, plus ca este foarte stabila, iar daca este reglata bine, nu vei simti nici o diferenta intre gpl si benzina.

Am 45.000 km. facuti cu aceasta instalatie.

 

Pentru tine cea ma buna instalatie este BRC plug&drive my10. Ca recomandare unde sa o montezi, iti recomand sa o montezi la Vernsti in Buzau, sunt cei mai buni din tara la BRC. Eu tot acolo am montat-o

Edited by florin1967
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.