Jump to content

Emblema Bmw furata; amortizoare haion slabe


alin per

Recommended Posts

Salut baieti. Am un bmw e90 din 2005 si m.i s.a furat emblema de la capota. Se pare ca emblema a fost atat de bine prinsa incat nu a reusit sa o descaca si mima luat decat mijlocul ei. Pun o poza sa vedeti despre ce e vorba. Acum intrebarea este pot pune ceva acolo exista de cumparat partea aceea si sa o lipesc sau trebuie toata? Si cam ce oferte ar fi pe piata. Si a doua parte ca am zis sa nu fac doua topicuri: de unde pot lua si eu amortizoarele de la haion[portbagaj] ale mele abia daca mai au viata. Multumesc anticipat http://s22.postimg.org/wk871p1dd/20150325_172644.jpg Edited by X X L
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

@recall - Buna gluma insa multi chiar asa fac :(

Acum pe bune, cumpara embleme noi direct din magazin si-ai rezolvat problema. Ba mai mult, daca-ti vei cumpara ceva aftermarket, mai mult ca sigur nu se vor mai lega de ele.

Link to comment
Share on other sites

@recall - Buna gluma insa multi chiar asa fac :(

 

Acolo si bateam cu gluma ....

 

Acum pe bune, cumpara embleme noi direct din magazin si-ai rezolvat problema. Ba mai mult, daca-ti vei cumpara ceva aftermarket, mai mult ca sigur nu se vor mai lega de ele.

 

Din pacate la noi in tara cam asta e singura solutie... Embleme chinezerii si speranta ca urmatorul hot are suficienta materie cenusie sa faca diferenta intre una OEM si chinezerie.

Link to comment
Share on other sites

Oem le gasesti la 60 lei/set. Mi se pare penal sa furi embleme vechi si sa le vinzi cu 20-30 lei :D

imi poti spune unde gasesc oem la 60 ron?si set. pe la dezmembrari mi-au cerut 70-80ron doar pentru capota...si as vrea ceva original chiar daca risc sa o pierd iar. a cumparat un prieten aftermarket si a tinut 2luni apoi s-a decojit.

Link to comment
Share on other sites

imi poti spune unde gasesc oem la 60 ron?si set. pe la dezmembrari mi-au cerut 70-80ron doar pentru capota...si as vrea ceva original chiar daca risc sa o pierd iar. a cumparat un prieten aftermarket si a tinut 2luni apoi s-a decojit.

Eu anul trecut in vara mi-am luat din reprezemtanta cu 175 lei, a inceput sa se decojeasca si acum o saptamana mi-am luat de aici:

 

http://www.okazii.ro/accesorii-auto/embleme/vand-embleme-emblema-capota-fata-bmw-seria-1-3-5-7-ca-originale-pret-60-ron-bucata-a170735967

 

Nu stiu daca este originala dar arata identic.

Link to comment
Share on other sites

Eu anul trecut in vara mi-am luat din reprezemtanta cu 175 lei, a inceput sa se decojeasca si acum o saptamana mi-am luat de aici:

 

http://www.okazii.ro/accesorii-auto/embleme/vand-embleme-emblema-capota-fata-bmw-seria-1-3-5-7-ca-originale-pret-60-ron-bucata-a170735967

 

Nu stiu daca este originala dar arata identic.

aproape sigur este originala ... furata;

m-am uitat la anunturile aluia vinde oglinzi pentru mai toate masinile si mai are cateva anunturi bagate cred aiurea, sa nu bata la ochi ca are anunturi doar cu oglinzi :))

tactica !

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La dezmembrari sunt scumpe (cel putin in Bucuresti). M-am lamurit cand am cautat FRM. In Bucuresti sub 300-400 lei nu am gasit iar la materom (mures) a fost 160 lei (cu transport inclus).

Nu stiu daca cel de pe olx le fura sau nu. Atata timp cat nu da bon, chitanta.... pot fi furate. Si la dezmembrari pot fi sceptic, si acolo exista masini furate si dezmembrate asa ca.... . In concluzie, vrei sa fie noi, originale, cu acte, cumpara de la reprezentanta BMW

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti. Am un bmw e90 din 2005 si m.i s.a furat emblema de la capota. Se pare ca emblema a fost atat de bine prinsa incat nu a reusit sa o descaca si mima luat decat mijlocul ei. Pun o poza sa vedeti despre ce e vorba. Acum intrebarea este pot pune ceva acolo exista de cumparat partea aceea si sa o lipesc sau trebuie toata? Si cam ce oferte ar fi pe piata. Si a doua parte ca am zis sa nu fac doua topicuri: de unde pot lua si eu amortizoarele de la haion[portbagaj] ale mele abia daca mai au viata. Multumesc anticipat http://s22.postimg.o...0325_172644.jpg

 

Dupa poza mai degraba ti s-a copt si a zburat la viteza. Si eu am patit lucrul acesta.

Iti recomand sa iti iei de la dezmembrari, eu mi-am luat de la un tip de pe forum, cu 50 de lei, si mi s-a ingalbenit, nu-s de buna calitate.

Link to comment
Share on other sites

Daca a ramas scheletul emblemei, poti sa iei una de rasina, vezi la mica publicitate, nu stiu cine se ocupa. Dar am inteles ca sunt destul de calitative si se aplica prin lipire.

De fapt am avut si eu doua, dar n-am mai apucat sa le pun.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

aproape sigur este originala ... furata;

m-am uitat la anunturile aluia vinde oglinzi pentru mai toate masinile si mai are cateva anunturi bagate cred aiurea, sa nu bata la ochi ca are anunturi doar cu oglinzi :))

tactica !

Furata nu este 100% pentru ca-i noua sigilata.

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt interesat de o emblema. Cea de pe masina este praf si vreau sa pun una noua. Originala nu ma lasa inima sa iau (~ 170 RON), asa ca am luat cu asalt magazinele de piese auto: am gasit emblema de 82 mm ambalata intr-o cutie de carton gri, costa in jur de 60-70 de lei. Sunt si mai ieftine, dar nu au acel "+" argintiu pe mijloc si overall arata mai urat. Mai aveam varianta cu aliexpress (se gasesc de toate felurile), dar ar ajunge prea tarziu si nu apuc sa o pun pe capota proaspat vopsita. :D

 

S-au smecherit chinezii, produc embleme cu logo BMW, cu cod original, tot tacamul. Si costa doar 4$. :)

 

Un exemplu oarecare: http://www.aliexpress.com/item/2015-HOT-SALE-OEM-CAR-LOGO-HOOD-TRUNK-ROUNDEL-EMBLEM-BADGE-82MM-E46-E39-E38-E90/32299879264.html

Edited by MyKe
Link to comment
Share on other sites

Dupa poza mai degraba ti s-a copt si a zburat la viteza. Si eu am patit lucrul acesta.

Iti recomand sa iti iei de la dezmembrari, eu mi-am luat de la un tip de pe forum, cu 50 de lei, si mi s-a ingalbenit, nu-s de buna calitate.

nu s-a copt ca se vad urme pe vopsea ca a incercat sa o desfaca cu tot cu rama si nu a reusit si cred ca s-a multumit decat cu mijlocul.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

daca vreti sa stopati furturile, nu mai cumparati embleme, eleroane, oglinzi si alte parti detasabile de pe OLX.

 

va spun si de ce: am sunat pentru un prieten cu un Saab la unii care spuneau ca au oglinzi pentru orice masina; raspunsul: imi pare rau, nu mai am!

peste 2 ore ma suna el inapoi: hai ca am facut rost de oglinzi de Saab, vii sa le iei?

 

cam de unde le-a facut el rost asa in 2 ore, la 10 seara?

orice telefon pe care li-l dam devine automat o comanda de furt.

Edited by bricktop
Link to comment
Share on other sites

daca vreti sa stopati furturile, nu mai cumparati embleme, eleroane, oglinzi si alte parti detasabile de pe OLX.

 

va spun si de ce: am sunat pentru un prieten cu un Saab la unii care spuneau ca au oglinzi pentru orice masina; raspunsul: imi pare rau, nu mai am!

peste 2 ore ma suna el inapoi: hai ca am facut rost de oglinzi de Saab, vii sa le iei?

 

cam de unde le-a facut el rost asa in 2 ore, la 10 seara?

orice telefon pe care li-l dam devine automat o comanda de furt.

 

 

In mare masura ai dreptate...dar poate nu tot omu' isi permite sau vrea sa dea de ex.pe o emblema 50-60 de lei cand poate lua de pe olx sau alte site-uri de vanzari cu 20-30...lucrul asta prin a oprii lumea sa cumpere de pe site-urile comerciale nu cred,defapt sigur nu o sa poata fi oprit...e pacat tousi ce se intampla :aww:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.