Jump to content

Transmisie automata 520d 2007-2010


soringorj

Recommended Posts

salut,

 

nu am gasit niciunde un raspuns satisfacator, asa ca am facut un nou topic, imi cer scuze daca s-a mai dezbatut aceasta chestiune.

sunt interesat de achizitionarea unui 520d berlina intre 2007 si 2010, cu transmisie automata, insa am observat ca la acelasi model de 520d facelift din 2008 exista doua variante de transimie automata: tipul vechi si varianta noua cu "jostick"; exista diferente notabile intre aceste modele? ce +/- are una fata de cealalta?

 

mentionez ca am condus doar cutie manuala, si nu cunosc mare lucru despre transmisia automata.

 

multumesc!

 

http://www.4tuning.ro/images/cutie-de-viteze-automata-bmw-e60/cutie-de-viteze-automata-bmw-e60-486e218e117d0b6068-0-0-0-0-0.jpg

http://i0.carsie.ie/NzM0ZjY3YzFjMDhjYjBkNzRjODQwN2RiZDk5ODA4Y2Z1ukH5XyilS-eUuO0rRp9xMTIyOTA1Mi0xMjMyNjQ4OS5qcGd8fHx8fHx8fHx8fDY0MHg0ODA=.jpg

Link to comment
Share on other sites

eu vorbesc de 520d LCI, unde am vazut 2 tipuri de transmisie automata, cea veche-steptronic si cea noua- joystick...nu e nici o diferenta, doar de design?

inca o intrebare din ce an s-a introdus BMW Eficient Dynamics pt 520d, si ce inseamna mai exact?

Link to comment
Share on other sites

Eficient dynamics e din 2007 si inseamna trecerea de la motorul M47 la N47 (noul motor - cel cu vestita distributie). Teoretic reprezinta un consum mai bun si mai putine noxe. Edited by bazare
Link to comment
Share on other sites

toate modelele cu joystick au N47 si toate modelele cu steptronic vechi sunt M47? sau nu este o regula..

 

care este diferenta dintre maneta de control a meniului din cele 2 poze atasate, respectiv cea cu un singur buton si cea cu mai multe butoane?

post-72030-0-63235400-1427713074_thumb.jpg

post-72030-0-79579300-1427713078_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

toate modelele cu joystick au N47 si toate modelele cu steptronic vechi sunt M47? sau nu este o regula..

 

care este diferenta dintre maneta de control a meniului din cele 2 poze atasate, respectiv cea cu un singur buton si cea cu mai multe butoane?

 

Cele fabricate in 2007-2008 sunt fara butoanele acelea iar cele fabricate in 2009-2010 au acele butoane care de fapt reprezinta niste scurtaturi pt radio ,cd ,navi,telefon, nu te mai duci in meniu sa selectezi de pe display una alta ci doar apesi butonul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.