Jump to content

schimbare display navigatie


eduardC

Recommended Posts

buna seara

nu o sa va vina sa credeti ce m-i s-a intamplat...m-am dus cu masina la spalatorie si baietii de acolo mi-au dat cu silicon pe display si apoi l-au sters cu o laveta.au distrus display-ul fratilor...tot stratul anti-reflex era zgariat,aproape sters.

ce pot sa fac???,

am comandat alt display second-hand(fabricatie 2013)dar nu stiu daca este compatibil cu masina mea care este din 2011,luna 9.

credeti ca se poate schimba?

ce recomandari,pareri....

multumesc

Link to comment
Share on other sites

O solutie ar fi fost sa le ceri celor din spalatorie sa iti inlocuiasca display-ul cu unul compatibil, nou, etc... Desi sunt ferm convins ca ori nu recunosc ca ar fi vina lor, ori ai observat mai tarziu si treaba e consumata.
Link to comment
Share on other sites

O solutie ar fi fost sa le ceri celor din spalatorie sa iti inlocuiasca display-ul cu unul compatibil, nou, etc... Desi sunt ferm convins ca ori nu recunosc ca ar fi vina lor, ori ai observat mai tarziu si treaba e consumata.

au recunoscut dar mi-au spus ca nu am ce sa le fac,drept urmare am depus plangere la politie,dar pana se rezolva eu vreau sa schimb display-ul.

acest incident se poate intampla oricui deci mare atentie,multe spalatorii(nu generalizez)nu au solutii speciale pt diversele componente ale unei masini,spala ca acum 20 de ani.display-urile sunt foarte sensibile fie ca e vorba de BMW sau alta masina,ele trebuie tratate ca atare.

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg cum ii lasati pe toti pacalicii din spalatorie sa sterga in interior cu aceleasi carpe ce le folosesc peste tot,eu doar aspirat si geamurile sterse ii las.

la ce te referi cand spui display-ul care trebuie.am fost cu masina la cel care mi-l aduce si a vazut de care este,ma refer la dimensiune,dar anul difera, display-ul este din 2013 masina din 2011.

sa fie asta o problema?

daca te duci la spalatorie auto presupui ca stiu si ei ce au de facut ca doar nu e masina mea prima care o spala dar se pare ca m-am inselat ,data viitoare o sa-ti urmez sfatul ...aspirat si geamuri

multumesc

 

display-ul in sine nu se codeaza e pug&play, daca ai luat display-ul care trebuie

 

la ce te referi cand spui display-ul care trebuie.am fost cu masina la cel care mi-l aduce si a vazut de care este,ma refer la dimensiune,dar anul difera, display-ul este din 2013 masina din 2011.

sa fie asta o problema?

Link to comment
Share on other sites

in 2011 navigatia profesionala era CIC, in 2013 navigatia este NBT (septembie 2012). Ecranul de NBT si CIC desi au aceeasi dimensiune exterioara nu sunt la fel. Ce fel de navigatie ai? Edited by gmarius
Link to comment
Share on other sites

in 2011 navigatia profesionala era CIC, in 2013 navigatia este NBT (septembie 2012). Ecranul de NBT si CIC desi au aceeasi dimensiune exterioara nu sunt la fel. Ce fel de navigatie ai?

cred ca CIC masina este fabricata in luna 9,este prima serie cu ECO-PRO,de unde pot afla de care navi am?

daca nu pateam chestia asta chiar nu conta.

Link to comment
Share on other sites

cred ca CIC masina este fabricata in luna 9,este prima serie cu ECO-PRO,de unde pot afla de care navi am?

daca nu pateam chestia asta chiar nu conta.

In imaginea de mai jos vezi diferenta de aspect dintre ele.

De care ai pe masina?

Edited by Unknovvn
Link to comment
Share on other sites

In imaginea de mai jos vezi diferenta de aspect dintre ele.

De care ai pe masina?

prima: cic-2008.

dar am citit undeva nu mai stiu unde ca interfata de baza si meniul raman aceleeasi dar nbt are alta grafica mai moderna.

crezi ca se poate verifica cumva inainte de a demonta pe cel uzat?

poate dupa seria display-ului.

ce parere ai?

Link to comment
Share on other sites

tot ansamblul CIC este diferit de NBT (unitate + monitor). intreba-l pe cel care l-a comandat ce tip de display a comandat.

poti verifica part no. de pe cel comandat si vezi daca e de CIC, daca cel comandat e productie 2013 sunt foarte mici sansele sa fie de CIC.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

tot ansamblul CIC este diferit de NBT (unitate + monitor). intreba-l pe cel care l-a comandat ce tip de display a comandat.

poti verifica part no. de pe cel comandat si vezi daca e de CIC, daca cel comandat e productie 2013 sunt foarte mici sansele sa fie de CIC.

daca este nbt inseamna ca e musai sa iau si unitatea?

maine imi aduce display-ul,este deja tarziu sa-l anunt dar daca nu e ce trebuie il pot da inapoi sau pot comanda si unitatea.

chiar nu stiu ce sa fac,ma depasesc aspectele astea.

Link to comment
Share on other sites

daca este de NBT nu ai ce face cu el pe CIC, daca vrei sa iei si unitatea de NBT nu e chiar simplu.

Pe langa unitate iti mai trebuie si un emulator. dar daca ajunge maine vezi atunci cel mai bine, poate doar m-am inselat si este un monitor de CIC.

asa ar trebui sa fie mufele daca este CIC

post-68572-0-09063300-1428344134_thumb.jpg

Edited by gmarius
Link to comment
Share on other sites

daca este de NBT nu ai ce face cu el pe CIC, daca vrei sa iei si unitatea de NBT nu e chiar simplu.

Pe langa unitate iti mai trebuie si un emulator. dar daca ajunge maine vezi atunci cel mai bine, poate doar m-am inselat si este un monitor de CIC.

asa ar trebui sa fie mufele daca este CIC

multumesc de amabilitate

o sa fac o poza si o sa postez

credeam ca am scapat de problema dar vad ca e mai complicat .

eu oricum schimb display-ul nu stau cu el asa.

poate gasesc in alta parte .

Link to comment
Share on other sites

se repara cu un polish special de plastic , decurand am cumparat o autoutilitara si avea ''geamul'' kilometrajului oribil . .abia vedeai prin el de zgarieturi , acum e ca nou , iti recomand aceasta oeratiune si sigur o sa fii multumit !
Link to comment
Share on other sites

Aveti mare grija cu imbecilii de la spalatorie. Eu niciodata nu imi fac interiorul la spalatorie. Mi-am cumparat solutii si lavete special si bibilesc eu la el. Oricum nici o spalatorie nu stie sa faca un interior calumea, asta ca sa nu mai zic de faptul ca se urca cu salopetele murdare pe scaunele mele curate sau mai rau chiar cu genunchiul (si uite asa se strica plasa din scaun).
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

De 3 ani de cand am masina, cred ca o singura data am spalat-o la spalatorie, in rest, mi-am luat o gramada de solutii, lavete, aspirator, letherique, etc si doar eu o spal ext / curat int! Exterior hai sa zici ca o spala, dar in interior nici vorba, plus ca asa cum zicea Alex, sunt cam ghiolbani astia din spalatorii si mai mult rau iti fac prin interior! Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.