Jump to content

Ajutor retrofit scaune electrice e46


wlpt

Recommended Posts

Salutare.

Vreau sa imi fac un retrofit la scaune electrice incalzite cu memorii eu avand scaune manuale fara nimic. Inafara de scaunele propriu-zise si bagheta cu butoanele de incalzire de ce mai am nevoie?

In plus. Eu am bancheta spate fixa. Imi pot pune rabatabila?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Dar de ce vrei cu memorii ? Mergeti mai multi cu aceeasi masina?

Daca da, atunci se justifica... daca nu, parerea mea e ca dai niste bani in plus pe o optiune pe care nu o vei folosi si pe care as vedea-o, intr-adevar, folositoare doar in combinatie cu oglinzile rabatabile electric ...

Oricum vei avea nevoie de tras o noua instalatie electrica pt scaune.

Link to comment
Share on other sites

Dar de ce vrei cu memorii ? Mergeti mai multi cu aceeasi masina?

Daca da, atunci se justifica... daca nu, parerea mea e ca dai niste bani in plus pe o optiune pe care nu o vei folosi si pe care as vedea-o, intr-adevar, folositoare doar in combinatie cu oglinzile rabatabile electric ...

Oricum vei avea nevoie de tras o noua instalatie electrica pt scaune.

Merg doar eu cu masina.

Nu vreau cu memorii neaparat insa asa am gasit. Tu te poti ocupa de montaj? Da.mi un pm cu pretul daca da. Ms oricum de raspuns

Edited by adicuigrec
Link to comment
Share on other sites

Salut , sunt si eu interesat sa imiinlocuiesc scaunele mecanice cu unele electrice cu memorii, apoi o sa vreau sa instalez oglinzi rabatabile , am instalatia electrica si mceva modul pentru scaune ... sunt si eu curios cat m-ar costa toata afacerea asta de schimbare si cat timp. Multumesc .

 

Eventual daca se ocupa cineva de asta astept un pm cu un numar de contact .

Link to comment
Share on other sites

Salutare.

Vreau sa imi fac un retrofit la scaune electrice incalzite cu memorii eu avand scaune manuale fara nimic. Inafara de scaunele propriu-zise si bagheta cu butoanele de incalzire de ce mai am nevoie?

In plus. Eu am bancheta spate fixa. Imi pot pune rabatabila?

Multumesc

 

Salut, eu am facut acest retrofit in urma cu aproximativ o luna - aveam scaune cu reglaj manual, incalzite electric iar acum am aceleasi scaune carora le-am pus modulul de reglaj electric!

Intr-adevar trebuiesc trase cateva fire pentru a face treaba ca la carte dar nu este foarte greu. Ai nevoie de scaune cu reglaj electric, cablajul scaunelor (de preferat sa il iei de la o masina din dezmembrari), bagheta cu butoanele de incalzire si cablajul acesteia! Daca doresti mai multe detalii - PM, si te ajut!

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am facut acest retrofit in urma cu aproximativ o luna - aveam scaune cu reglaj manual, incalzite electric iar acum am aceleasi scaune carora le-am pus modulul de reglaj electric!

Intr-adevar trebuiesc trase cateva fire pentru a face treaba ca la carte dar nu este foarte greu. Ai nevoie de scaune cu reglaj electric, cablajul scaunelor (de preferat sa il iei de la o masina din dezmembrari), bagheta cu butoanele de incalzire si cablajul acesteia! Daca doresti mai multe detalii - PM, si te ajut!

Multumesc mult. Daca reusesc sa ma inteleg cu omul la bani in mod sigur o sa am nevoie de ajutorul tau.

Link to comment
Share on other sites

Pentru o lucrare de calitate ai nevoie de cablajul scaunelor si de cel al baghetei cu butoane! Asa ca negociaza cu aceste cabluri incluse in pret!

omu vrea 1800 lei pe interior. e recaro, nu de piele, scaunele electrice cu incalzire, bancheta rabatabila cu suport pahare si sac de ski. E mult, putin?

Link to comment
Share on other sites

Daca nu este din piele sau cel putin o varianta individual alcantara pretul este cam mare! Pune o poza cu interiorul pe care l-ai gasit!

 

Daca gasesti un interior din piele, incalzit cu tot cu fete de usi si bagheta cu butoane - impreuna cu tot cablajul poti da linistit 400e

Link to comment
Share on other sites

E exact ca asta doar ca cu negru pe mijloc. nu are alcantara si nici piele. Daca mi-ar da cablajul cu tot si bagheta de butoane la 1800 le-as lua dar sincer nu cred ca ne vom intelege. Pare genul de om care decat sa lase 50 lei acum cand abia l-a pus la vanzare, mai bine il vinde cu 1500 peste 3 luni. Edited by adicuigrec
Link to comment
Share on other sites

Este un pret prea mare pentru un interior textil! Cablajul iti trebuie neaparat, iar pentru a-l scoate intreg este nevoie efectiv sa distrugi instalatia electrica a masinii donatoare! Edited by BED
Link to comment
Share on other sites

Exact asta e interiorul doar ca are negru pe mijloc in loc de gri. Mie nu mi se pare a fi alcantara pe margine. Poate ma insel. El nu zice nimic in anunt de alcantara, doar ca e recaro

post-51123-0-13398600-1428908028_thumb.jpg

post-51123-0-02215100-1428908038_thumb.jpg

Edited by adicuigrec
Link to comment
Share on other sites

http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=348165

 

Asta e procedura corecta.

 

Am vazut pe cineva care doar a tras un plus si scaunele mergeau perfect apoi, insa prima varianta e mai buna.

 

Inclin sa cred ca pretul ala e total exagerat. E vorba de un E46, deci o masina destul de ieftina in prezent.

Sunt doar niste scaune cu textil, nu e vorba de ceva deosebit care sa justifice pretul.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Nu e nimic complicat.

 

Ai de tras masa de sub mocheta, fir de plus din panoul de sigurante pt ambele scaune (pui siguranta de 30A pe pozitiile 65 si 70) si I-BUS din panoul de deasupra sigurantelor sau de unde iti e mai aproape pt scaunul soferului (pt a functiona memoriile).

 

 

In mufele de sub scaune ai asa:

 

Sofer (Mufa 25 Pini)

 

Pin 13 - Firul de + din panoul de sigurante

Pin 14 - Masa

Pin 15 - I-Bus

 

 

Pasager (Mufa 25 Pini)

 

 

Pin 13 - Firul de + din panoul de sigurante

Pin 14 - Masa

Edited by Kenbobo
  • Like 1
  • Surprised 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Salutari! Am comandat recent un interior recaro de piele cu incalzire. Am un e46 facelift fara incalzire si as vrea sa le montez pe celelalte. Daca e cineva care se pricepe bine, as avea cateva intrebari inainte sa ma apuc de treaba. 0742428898
Link to comment
Share on other sites

daca ai un singur buton DSC - buton individual si vrei sa iti montezi panoul pt incalzirea in seaune, mai intai trebuie sa iti montezi cablajul pentru panou si apoi cablajul pentru incalzirea in scaune. daca esti hotarat sa iti faci acest retrofit si ai nevoie de ajutor da-mi un apel - 0721 635 981

 

de asemenea ii pot ajuta cu informatii pe cei care doresc sa transforme scaune manuale in electrice + cablajul acestora

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

daca ai un singur buton DSC - buton individual si vrei sa iti montezi panoul pt incalzirea in seaune, mai intai trebuie sa iti montezi cablajul pentru panou si apoi cablajul pentru incalzirea in scaune. daca esti hotarat sa iti faci acest retrofit si ai nevoie de ajutor da-mi un apel - 0721 635 981

 

de asemenea ii pot ajuta cu informatii pe cei care doresc sa transforme scaune manuale in electrice + cablajul acestora

salut!

imi poti spune cum pot transforma scaunele cu reglaje manuale in scaune cu reglaje electrice?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
On 4/12/2015 at 9:23 PM, BED said:

 

Salut, eu am facut acest retrofit in urma cu aproximativ o luna - aveam scaune cu reglaj manual, incalzite electric iar acum am aceleasi scaune carora le-am pus modulul de reglaj electric!

Intr-adevar trebuiesc trase cateva fire pentru a face treaba ca la carte dar nu este foarte greu. Ai nevoie de scaune cu reglaj electric, cablajul scaunelor (de preferat sa il iei de la o masina din dezmembrari), bagheta cu butoanele de incalzire si cablajul acesteia! Daca doresti mai multe detalii - PM, si te ajut!

Salut, ai putea sa imi explici mai detaliat cum ai legat firele?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.