Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

pepecord / 520d f10 Septiembre 2011 / Problema de distribución en Octubre de 2012 con 12.000 kms

Bugas / 116d Mayo 2011 / Reparación de distribución en Mayo de 2012 con 23.000 kms

Diabolo / 320d Junio de 2011 / Reparación de distribución en Mayo de 2012 con 24.000 kms. A los 3 meses vuelta del seseo

fieranauta / 318d Junio 2011 / Reparación de distribución con 30.000 kms

Pillu / 118d Noviembre 2011 / Reparación de distribución en febrero de 2012

Plegue_320D /318d 2011/ Problema distribución. No reparan coche posterior a Marzo 2011

Rot75 / 320d Noviembre 2011 / Reparación de distribución en Mayo de 2012 con 30.000 kms. Con 51.000 kms vuelta del seseo

RTV / 318d Julio 2011 / Reparación de distribución en Mayo de 2012 con 10.000 kms

shaolincr2002 / 320d Abril 2011 / Reparación de distribución en Octubre de 2012 con 10.000 kms

SpEugenio / 320d Octubre 2011 / Problema de distribución en Mayo de 2012 con 12.000 kms. Esperando solución de BMW

 

Uite din 2011. Nu mai gasesc acum, dar parca vazusem si din 2012, poate ma insel.

Oricum, si astea sunt fab. dupa 03/2011

In orice caz, 'reparatiile' astea facute pe garantie la ~10,000km imi intaresc convingerea ca "toate face asa" :) Dupa cum vedeti, sunt cazuri in care sunetul a revenit la scurt timp dupa "reparatie", si presupun ca, din moment ce s-au facut pe garantie, s-a schimbat tot ce si cum trebuia schimbat.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Mersi, citisem mai demult, scuze ca am intrebat din nou, ma gandeam ca s-au mai updatat preturile.

Oricum :

Rezulta 8615 lei ~ 1900 euro la ALL INCLUSIVE :santa:.

Si fara inlocuire arbore: 4143 ~ 920 euro.

Bashca manopera ... 220lei/Hr la AB x destule zile = inca 500 euro .

Nu degeaba se spune ca...toata treaba-i din arbore :angel: Succes tuturor.

Edited by dorinacke
Link to comment
Share on other sites

Preturile respective sunt valabile daca cumperi respectivele componente cu adaosuri decente. Daca insa le cumperi de la reprezentanta, devine si mai trista situatia :)

 

Nu fac toate. Am ascultat motoare de peste 100k km si care nu aveau niciun zgomot. A mea la 81 inca nu are zgomot. Deci sunt si fara zgomot...

 

Mai sunt si altii care stiu cum suna un lant si care la unele motoare nu au auzit zgomot de lant.

Link to comment
Share on other sites

A mea are 147k km verificati la BMW dupa revizii si nu are nici un zgomot anormal.

Cred ca mai degraba ar trebui sa ne framante problema volantului care nu cred ca apuca 200k km decat distributia pe care o blameaza mai ales cei care nu merg zi de zi cu motoarele in cauza.

Edited by Cristi_S
Link to comment
Share on other sites

Volantul daca se strica nu produce pagube in plus. Si nici nu e asa de scump.

 

In 200k km daca inlocuiesti o piesa de 30 de mil sau cat o fi, nu este problema. Investesti mult mai mult in motorina sau anvelope.

 

Nasol e daca se strica distributia si inlocuiesti motorul...

Link to comment
Share on other sites

Volantul daca se strica nu produce pagube in plus. Si nici nu e asa de scump.

 

ba da... ce zici tu e cand da semne de defectiune.... si cand incepe sa se strice...

cand se strica (blocheaza) face pagube la fel de mari ca in cazul cel mai rau al ruperii distributiei....

Link to comment
Share on other sites

A mai folosit cineva aditiv de ulei Metabond Gold? Eu am vreo 3000km de cand am pus cam 100ml din 250ml cat are tubul si au mai disparut din zgomote,trepidatii. Initial nu credeam ca vor fi efecte benefice dar motorul se simte altfel,in sensul bun.

As vrea si eu sa pun, dar nu am gasit nimic pe aici despre tratament motor in "lunga" mea activitate pe forum.

Daca a mai pus cineva, orice parere e binevenita.

Link to comment
Share on other sites

Motorul meu are un tacanit metalic constant,se aude destul de tare si tacane numai la cald.Comparand cu filmuletele postate pe net nu mi se pare a fi zgomot de distributie,lucru confirmat si de mecanic.Totusi nu imi dau seama de la ce poate sa fie.Seamana cu zgomotul facut de culbutori cu joc mare si se aude in dreapta motorului cand te uiti de la volan.Am ascultat un N47 de pe un 320 si nu avea acest zgomot.Am ascultat un N47 pe un X3 si avea acest zgomot dar la intensitate mai mica fata de al meu.Sper ca zgomotul o sa dispara cand schimb uleiul.Nu stiu ce ulei este in motor cu toate ca ultima revizie a fost facuta la reprezentanta in Spania.Nivelul este aproape de minim.S-a lovit cineva de problema asta?Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Acesta este sunetul motorului meu ! Poate aveti urechea mai "formata" ca mine asa ca va rog sa imi spuneti o parere

 

http://www.youtube.com/watch?v=N37zd9gWjh8&feature=youtu.be

 

http://www.youtube.com/watch?v=N37zd9gWjh8&feature=youtu.be

 

Acesta este sunetul motorului meu ! Poate aveti urechea mai "formata" ca mine asa ca va rog sa imi spuneti o parere ...www.youtube.com/watch?v=N37zd9gWjh8&feature=youtu.be

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=N37zd9gWjh8&feature=youtu.be

Edited by Cristian Z
Link to comment
Share on other sites

Asa suna N47-le. Zornaitul ala e zgomotul de lant. Nu aud insa lisp-ul ritmic, ca in primele filmulete din topic.

As zice ca-i ok. Uleiul l-ai schimbat? Cred ca e primordial la masina asta, schimb de ulei cat mai des, la 10000km ar fi ok.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca majoritatea pieselor aftermarket au o calitate indoielnica insa marii producatori auto folosesc piese de la anumiti producatori "aftermarket" si aplica sigla BMW,AUDI,etc. pe respectivele produse.De exemplu:am un audi A4 caruia i-am schimbat distributia si avea curea Contitech din fabrica.Am cumparat aceeasi curea Contitech de la un distribuitor de piese auto la un pret mult mai mic decat la reprezentanta Audi.Sint curios cine produce acest lant de distributie de la N47.Problema se adanceste din cauza faptului ca,cel putin asa am inteles pana acum,nu se cunoaste cauza exacta a uzurii excesive sau a ruperii lantului.Materialul lantului este de vina?Pinionul de la arbore uzeaza prematur lantul?Intervalul mare de service-are este de vina?Daca am cunoaste raspunsul la aceste intrebari am stii ce cale sa urmam.Deocamdata nu sint convins ca lantul "original",care este facut de alt producator decat BMW,este mai bun ca lantul Febi.Avem o confirmare clara ca s-a rezolvat aceasta problema la piesele noi?Oricum astazi schimb uleiul si filtrele sperand ca zgomotul va disparea.Stiu ca sint sanse mici.Revin cu noutati.Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.