Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Este adevarat, la un service specializat pe marci germane, mi-au zis ca au schimbat multe distributii la e60 anul acesta si la o singura masina era vibrochenul uzat.

 

Trebuie sa schimb si eu distributia, la un e60 N47 din 2007

Am fost si la BMW (aici in UK)sa ii intreb de un scor pt aceasta lucrare, atunci pe moment nu mi'au dat, dar acum am primit email cu oferta de pret.

 

Spre surprinderea mea, au trecut piesele care trebuie schimbate (lant,patine,intinzatoare, etc.) dar vibrochenul nici nu apare nicaieri ca ar fi indicat si inlocuirea acestuia.

Citeam pe forum ca BMW recomanda si inlocuirea arborelui dar uite ca ei nici nu au amintit nimic despre asta.

 

Interesanta chestie serios...

Link to comment
Share on other sites

La BMW oricum nu il voi schimba, au scoruri exagerate, doar pt distributie este £2266, dapoi daca le spun ca vreau si vibrochen....O sa ajunga poate in jur de £4000.

 

Am vorbit cu un service care fac motoare nemtesti, au schimbat destule si la e60, sper sa iasa totul bine.

Link to comment
Share on other sites

Am cam ramas si eu surprins cand am vazut lista fara ca vibrochenul sa fie printre celelalte piese, nu ca as vrea eu sa il schimb, ci doar pt faptul ca de cate ori au fost ceilalti colegi la BMW pt constatari, cam nu a lipsit vibrochenul de pe lista.

Maine oricum ii voi intreba si o sa scriu raspunsul lor.

Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa vorbesc cu respectivul de la BMW care mi'a trimis un mail cu oferta de pret pt schimbare kit distributie. doar astazi 11.11.'13.

 

A zis ca nu mi-a trecut si vibrochenul in lista pentru ca nu are rost sa mi-l schimbe.

Cele mai multe cazuri, cand au trebuit sa schimbe si vibrochenul au fost, cand lantul deja s-a rupt si atunci, produce un soc puternic care afecteaza si arborele. Au zis ca doar in aceste cazuri este nevoie si de vibrochen. Daca lantul meu inca nu s-a rupt, ei nu recomanda inlocuirea vibrochenului.

 

Cu toate astea ei imi spuneau ca daca eu totusi insist si pt inlocuirea arborelui, o pot face, dar o sa ma coste toata treaba £5000...

 

Nu credeti ca reprezentanta BMW din Ro cu cea din UK nu este pe acelasi principiu? (daca toate din Ro recomandau si vibrochen)

Doar asa ca fapt divers:)

Link to comment
Share on other sites

Eu unu ma intreb de ce oficialii BMW Romania nu comunica un raspuns pertinent cu privire la aceasta problema? Exista problema, nu exista, este vorba de anumite serii de motoare,etc?.

Multi alti producatori auto practica aceea rechemare in service in cazul unor defectiuni de fabricatie si cred ca prin acest lucru ofera respect si incredere,parerea mea.[/right]

Link to comment
Share on other sites

Am inteles . Ma ingrijorez deoarece nu este orice fel de problema si nu prea vreau sa am probleme dupa ce il cumpar ,sa mai investesc inca cateva mii de euro in el pentru a face motorul..

Am cumparat si eu de cateva saptamani un 320d Efficeint Dynamics din 2010 si este totul ok, nu am zgomot de lant. Cel mai bine e s-o duci intr-un service bmw inainte de cumparare sa ti-o puna pe elevator si sa-ti asculte motorul. Ma gandeam s-o schimb si eu preventiv dar m-am linistit, mai bine ii fac o revizie completa cu schimb de consumabile.

Zgomotul este mai pregnant cand este motorul cald sau rece? Din ce am citit ar apare intre 1500 si 2000 rpm

Link to comment
Share on other sites

Am citit un comment la un film care prezenta zgomotul facut de distributia unui N47. Cel care postase spunea ca lucreaza pt BMW si ca problema este data de faptul ca au folosit un intinzator ieftin (o economie de 6E/masinalaugh1.gif).

Interpretand cele spuse, cred ca lipsa de presiune in intinzatorul hidraulic este data si de uleiul care in urma reviziilor foarte lungi se subitaza. Deci daca avem in permanenta ulei bun in motor nu ar fi o problema. Masina mea are in prezent 160k km reali, nu a avut schimbat nimic la motor si nu face nici un zgomot suspect.

Parerea mea este ca acest fenomen apare la masinile cu km multi sau intretinute necorespunzator si mai cred ca fenomenul a fost inflorit artificial. Pai din cei 50 care au votat ca lantul a devenit zgomotos la un oarecare numar de km nu a postat niciunul un fimulet. Imi vine greu sa cred ca-ti permiti un N47 dar nu ai bani de un telefon cu camera.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.