Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Salutare,

 

Sunt in cautare sa imi schimb Audi A4 din 2009 si am dat peste un BMW 318d din 01.2013. Masina are 157 000 km si vroiam sa intreb, daca exista riscul de rupere lant. Si daca da ce ar trebui schimbat pentru a se elimina riscul. Intreb pentru ca am auzit zvonuri ca doar schimbarea distributiei nu rezolva neaparat problema.

 

Multumesc pentru raspuns.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Se schimba tot kitul nu doar un lant, verifica masina, la km. astia nu ar trebui sa fie problema.

 

Mersi. Masina are service-ul facut doar in reprezentanta. Nu pare sa se auda nimic suspect la motor. Deci daca chiar ar aparea problema. ar trebui sa dea semne pana chiar sa ajunga sa se rupa, ma gandesc.

Edited by MirceaG
Link to comment
Share on other sites

sunt cazuri in care s-a rupt fara sa dea vre-un semn ! acum depinde .

 

detin un bmw f30 2.0 D cel de 184 cai . masina este produsa in 02.03.2013 si inmatriculata apx 30 de zile dupa . cumparata din germania de la autohus.de in luna august 2017 la (168.000 km) istoricul full bmw reviziile cum le face neamtul la 30.000 dar nu a depasit asta :laugh: ultima revizie din istoric undeva la 8 luni si 150.000 . primul lucru facut revizie la masina tot , din august si pana acum am facut cu ea 22.000 km si 3 revizii practic ultima luna trecuta . ca saptamana trecuta sa imi spuna un prieten care era in afara masinii si eu am trecut pe langa el incet ca mi se aude distributia (el avand un f10) ma dau si eu jos din masina se urca el accelereaza la apx 1500 RPM si da SE AUDE LANTUL , nu se aude atunci cand este rece dar se aude fara sa-l ignori cand temperatura uleiului este la 100 C . am programare vineri sa o schimb si aia e . de o saptamana sunt faara masina si foarte curios de cat de larg este lantul . nu va culcati pe o ureche ca se pare ca sunt cazuri si cazuri !

 

Voi reveni cu impresia de dupa ! :)) asta daca dupa ce pun motorul la loc o sa mai plec cu masina pe rotile ei :laugh: :laugh: :laugh:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Problema distributiei este una reala, dar interventia asta pare publicitate mascata a firmelor care promoveaza agresiv schimbarea distributiei.. ceva gen "pana si un prieten isi poate da seama de problema doar ascultand motorul cand treci incet pe langa el, nu te culca pe o ureche, schimba distributia cat mai repede" :poke:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[...] interventia asta pare publicitate mascata a firmelor care promoveaza agresiv schimbarea distributiei.. ceva gen "pana si un prieten isi poate da seama de problema doar ascultand motorul cand treci incet pe langa el, nu te culca pe o ureche, schimba distributia cat mai repede" :poke:

normal ca da

 

http://bmwclubmagazine.com/stiri_fullstory.php?subaction=showfull&id=1467894023&archive=&start_from=&ucat=1&

 

in plus, mai e si user creat fix AZI, cu zero posturi... :pirate:

Link to comment
Share on other sites

mama mea cat hate ! ok aveti perfect dreptate oameni buni , sorry pentru ofensa adusa la adresa acestui forum . ideea este ca de cand am auzit si eu distributia la a mea am zis sa nu mai folosesc masina si ma documentez cat mai mult legat de aspectul asta (de aici si post-ul meu si contul creeat ) oricine are o nelamurire vis-a-vis (strigat lantul la mine , huiduit lantul ca pe stadion) si alte apelative de genul , locuiesc in Bucuresti si ne putem vedea sa ascultati si voi aceasta orchestra muzicala ! dar nu mai tarziu de Vineri ca sunt programat ! :) in rest fiti mai receptivi si mai ingaduitori cu cei muritori ca mine care face reclama mascata ! :)) iar faza cu un prieten este reala ca eu conduc masina din interior si nu am scaunul pe plafon ca voi ! my BAD !
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu niciodata

Si la 230.000 ĂŽi rup caii-n gurĂŁ ,no stress never si de o fi sĂŁ fie ,are balta ,,pește,, :), nici nu ma apuc sa umblu prosteste acolo cĂŁ așa vin belele mai mari cateodatĂŁ .sunt sigur ca sunt mii de cazuri in tara asta care au schimbat ,,preventiv,, si degeaba , sau poate exagerez .

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

[....]locuiesc in Bucuresti si ne putem vedea sa ascultati si voi aceasta orchestra muzicala ! dar nu mai tarziu de Vineri ca sunt programat ! [...]

lumineaza-ne si pe noi si fa te rog o filmare cu acel zgomot de lant la 1500 rot/min... e dificil sa te intalnesti cu cineva pe ploaia asta doar ca sa ii arati cum iti zornaie lantul de distributie

 

e posibil sa fie mult mai clara problema, decat explicatia ta... :console:

Link to comment
Share on other sites

La fosta masina BMW E91/2011 cumparatorul m-a sunat dupa 4 luni sa-mi comunice "Nu mai rezist pshihic si ma duc sa schimb lantul"Mi-a confirmat ca citeste toate posturile pe farcebook legate de distributie.Deci nebunia injectata in fiecare zi pe toate canalele posibile aduc pe unii oameni sa nu mai reziste si sa ajunga la service .Binenteles ca atunci cand a ajuns la service dupa ce au dat motorul jos mecanicul mi-a confirmat la telefon ca distributia era in stare buna si nu necesita inlocuire.Masina avea la momentul inlocuirii 245.000 km.
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

in regula ! voi face clipul :thumbsup:

 

 

 

Ba Vali ,te costa 250 ron sa-ti spuna daca lantul de sus este largit ......la masina ta mai clantane si injectoarele sa stii .Daca faci dstributia si tot nu scapi de zgomot ce faci? schimbi si injectoarele? e 500 euro bucata !!!.Eu zic sa-ti vezi de treaba si daca te gandesti sa treci la F10 sa stii ca ala in plus de problema distributiei mai baga si pilitura in injectoare.Da chiar asa .....unde este topicul dedicat seriei 5 cu pilitura in injectoare ? E bagat sub pres?

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

nu stiu ma frate unde sa ma duc ce sa mai fac ca de cand am aflat masina a stat pe bara si timp de investigat 0 . unde sa ma duc sa fac acel test al lantului largit care ma costa 250 ron ? si eu ma gandesc ca mortii ei poate merg cu ea asa de acum 10.000 km cine stie ? nu am fost niciodata curios sa asculta lantul p .. stiam ca sunt probleme dar ma gandesc ca totusi masina este 2013 are si T in coada la codul motor . am facut clipul dar nu a iesit cine stie ce ca prietena mea fara permis nu a reusit sa o tina constant la 1500 rpm . ideea este ca in realitate se aude mult mai proeminent decat pe filmare , si se aude doar cand este motorul cald , am verificat nivelul uleiului la rece la joja si este la maxim . mortii ei ca nu stiu ce sa mai cred ca sa mai zic . nu sunt la prima masina din gama premium doar ca la primul BMW ! deaceea am cerut si am spus ca sunt dispus sa mai aflu si alte pareri ale altor posesori de N47 . am ascultat un alt 2.0 D din 2013 cu 120.000 km si nu se auzea acea "zdranganeala" .

 

 

precizez ca in realitate se aude cam cu 50% mai proeminent !!!

 

 

https://youtu.be/vVxHw8b8SIY

Link to comment
Share on other sites

dupa parerea mea nu ai zgomot de lant uzat - acela se aude neregulat, cu un sunet diferit in zona unde lantul este uzat; la tine se aude zgomotul metalic normal pt un lant.

vezi un clip cu "inainte si dupa" aici

 

testul de intindere se poate face la dealer, eu l-am facut la E91; se da jos intinzatorul de sus si se pune un dispozitiv care masoara intinderea lantului.

eu zic sa stai linistit.

Link to comment
Share on other sites

Nu are voie sa se auda asa cat ar fi de lant, are patinele sau intinzatoarele uzate, ceva genereaza zornaiala asta, ma rog acum fiecare cum percepe sunetul,in turatie ar trebui sa fie intins de la presiunea de ulei, nu prea pare. Cred ca un test e concludent. Edited by calinus68
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

printre singurele asa zise probleme de unii, stai ca mai nou am vazut ca cica n47-le e motorul acela cu probleme, mai ales de detinatorii de m47, ii vezi pe unii ca scriu prin anunturi motor fara probleme la distributie, :))).

eu aud un zgomot de distributie, parerea mea este ca ar trebui sa o schimbi, si ca pretul este relativ ok, avand in vedere ca o schimbi la cel putin 150k, eu am schimbat-o la 250k, fara zgomote, mai aud pe unii zicand ca lantul era ok si nu trebuia schimbat, toate au o uzura normala, exact ca si cu filtrul de particule unii zic ca e infundat 50%, cand aud chestia asta ma umfla rasul, in fine nu conteaza, ce vroiam sa zic este sa schimbi distributia si sa te bucuri de motor ca este un motor foarte bun, iti propun sa conduci un m47 "fara probleme la distributie" si o sa iti dai seama ce vorbesc, o lucrare de cateva ore si 3500 de lei mi se pare decent, schimb-o la cine isi permite si sa iti dea o garantie in caz ca se intampla ceva, desi sansele sunt mici dar paguba e mare :)

Edited by claus555
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

multumesc frumos pentru pareri ! ideea este ca cei care m-au criticat mai sus in prima mea postare acum nu i-am vazut postand . ideea este ca eu fac ce cred si consider ca am suficiente cunostinte in domeniul auto cat sa am grija de bunul meu , iar cum am spus mai sus in realitate sunetul acela este mult mai pronuntat decat poate reda un telefon ! :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.