Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Tot, citest si nu imi e foarte clar daca exista problemele cu distributia si pe motorul B47. Am vazut pareri impartit si unele cazuri in care s-a schimbat. Totusi, majoritatea tind spre a spune ca NU sunt aceleasi probleme ca la N47.

Exista in recomandarea de service sa schimbi distributia dupa un numar de kilometrii?

Edited by g.popovici
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am schimbat acum 2 zile distributia la e90 lci 2010.N47. Eu unul recomand procedura, desi dimieata la rece nu se auzea nimic. Lantul era foarte larg. Ca si idee, degetul mic aproape intra intre lant si pinion. S-a simtit si schimbarea, motorul merge mai rorund, consum mai mic, cuplu mai putrnic, plus ca nu mai am nici o grija.
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat acum 2 zile distributia la e90 lci 2010.N47. Eu unul recomand procedura, desi dimieata la rece nu se auzea nimic. Lantul era foarte larg. Ca si idee, degetul mic aproape intra intre lant si pinion. S-a simtit si schimbarea, motorul merge mai rorund, consum mai mic, cuplu mai putrnic, plus ca nu mai am nici o grija.

Nu se auzea lantul zornaind in nici o tura/turatie cu asa joc de grosimea unui deget!?

(Banuiesc ca jocul s-a observat dupa fixarea calelor..)

Nu ai facut nici o inregistrare audio/video cu zgomotul dinainte sa inteleaga si altii daca e cazul sau nu sa il schimbe?

 

Multumim de raport.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat acum 2 zile distributia la e90 lci 2010.N47. Eu unul recomand procedura, desi dimieata la rece nu se auzea nimic. Lantul era foarte larg. Ca si idee, degetul mic aproape intra intre lant si pinion. S-a simtit si schimbarea, motorul merge mai rorund, consum mai mic, cuplu mai putrnic, plus ca nu mai am nici o grija.

 

Cum adica consum mai mic si cuplu mai puternic? :)))

  • Like 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat si eu chiar astazi, la bistrita, preventiv. Nu am stat sa vad exact daca era uzata sau nu, am iesit la o plimbare cu sotia. Mi s-a spus ca ar fi fost urme de uzura. Masina s-a comportat excelent la drum ( 450 km total ) si la dus si la intors.

F31 320d ED automat 2013 192 mii km

Edited by AddVl
Link to comment
Share on other sites

Da se manifesta asupra ambelor , dar efectul este dat de modificarea unghiului de deschidere/inchidere in raport cu pozitia pistonului . Clar ciclul motor se schimba.Cand ai o intarziere a deschiderii/inchiderii supapelor, fata de cea indicata , nimic nu mai e la fel in ciclu . Ciclu schimbat inseamna suprafata pe diagrama diferita, adica putere diferita.
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Da se manifesta asupra ambelor , dar efectul este dat de modificarea unghiului de deschidere/inchidere in raport cu pozitia pistonului . Clar ciclul motor se schimba.Cand ai o intarziere a deschiderii/inchiderii supapelor, fata de cea indicata , nimic nu mai e la fel in ciclu . Ciclu schimbat inseamna suprafata pe diagrama diferita, adica putere diferita.

Calculatorul masinii crezi ca poate compensa timingul neregulat dat de lant/intinzatoare adica aproape aceiasip putere.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Calculatorul masinii crezi ca poate compensa timingul neregulat dat de lant/intinzatoare adica aproape aceiasip putere.

 

Nu, nu poate

 

@cavaliere - urmareste ce am spus initial

 

"un lant intins duce la modificarea timingului supapelor si ca efect, a ciclului motor , daca intinderea nu mai poate fi compensata de intinzator "

 

Banuiesc ca stii ca intinzatorul e una din piesele care duce la intinderea lantului - adica functionarea proasta a sa. Si e tot odata una din piesele schimbate in cazul inlocuirii distributiei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.