Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Maxxone, nu-mi vorbi mie de segmenti de ungere, timpii motorului and stuff, intamplarea face ca eu am si o diploma de electromecanic auto si chiar daca n-am profesat, din pasiune am mai desfacut motoare iar partea de teorie, vb aia o stim cu totii.

Da-l draq de google, credeam ca ne trimit la vreo biblioteca tehnica....asa ca asteptam cu interes explicatii pertinente.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Cred ca se refera la faptul ca in timpul regenerarii se injecteaza o cantitate mai mare de motorina in camera de ardere si astfel ar „scapa“ in baie

In timpul regenerarii mai exista un timp de injectie, pe evacuare, astfel incat o cantitate mica de motorina ajunge in DPF, crescandu-i acestuia temperatura pana la nivelul dorit.

Restul e ... can-can.

Link to comment
Share on other sites

Daca ajunge motorina in baia de ulei, motorul ala e pa pa, si mai e faza cu injectoru care nu pisa motorina, ca daca ar pisa, ar creste temp in capul pistonului atat de mult incat ar exista riscul topirii acestuia.

Pompele astea de injectie moderne tocmai de asta fac presiuni mari, ca motorina sa fie pulverizata foarte fin, aproape ca o ceata....

Dar na n-am inteles faza cu segmentii. Poate ne spune maxxone, de cate tipuri sunt, care se pune primul, la mijloc si jos, si la cate grade (nu celsius) se monteaza un segment fata de altul si de ce.

Dar fara sa te uiti pe gugal.

Edited by Mircea-Si
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Poate ne spune maxxone, de cate tipuri sunt, care se pune primul, la mijloc si jos, si la cate grade (nu celsius) se monteaza un segment fata de altul si de ce.

 

Asta cred c-o stie oricine, mai ales ca noi la batrana Dacie, la 2-3 schimburi de ulei schimbam si "accesoriile" alea (stema mercedes, 120 grade alea alea) :))

Edited by Alexandru'
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

E foarte logic, numai ca motorina aia se duce pe evacuare, tocmai ca sa arda in dfp depunerile, deci cum se amesteca uleiul cu motorina?

E oficial. Trebuie numai sa vrei sa cauti raspunsul adevarat/corect.

 

 

 

"The dilution of engine oil with fuel in diesel engines is not a new issue, but with lowering emission limits it gained more attention recently. Modern light-duty diesel vehicles are equipped with diesel particulate filters (DPF) in the exhaust system accumulating the soot emissions. To prevent plugging these filters need to be regenerated periodically by adding unburned fuel into the exhaust system to burn off the soot. Many manufacturers implement.."

Monitoring of the dilution of motor oil with Diesel.pdf

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut,

 

La BMW-ul meu 316d , 2014 , 130 000km s-a rupt distributia in mers, fara sa arate simptome inainte (cu 4 zile masina a fost in service pt schimb bara spate, ma gandesc ca si-ar fi dat ei seama daca era ceva neinregula). Cei de la service BMW mi-au propus sa schimb motorul -> 12 000EUR :)))

Puteti sa imi recomandati un service in Timisoara sau Arad unde pot repara? Eventual unul care face update online si imi da si factura. Voi incerca sa recuperez banii de la reprezentanta de unde am cumparat masina (second hand).

PS: Cei ce au trecut prin asta si au reparat motorul: ce asteptari sa am dupa reparatie? Cat ma astept sa circul fara probleme cu masina?

 

 

Mersi !

Edited by BogdanTM
Link to comment
Share on other sites

Nu am trecut prin asta dar ,din cate stiu , conteaza foarte mult de noroc si de momentul cand s-a rupt .

Daca s-a rupt in viteza mare , probabil lantul a spart blocul motor , capac distributie ...etc.

Supapele sunt varza , in functie de noroc e posibil ca si pistoanele sa fie sparte.

Adaugi si pretul unei distributii noi ,ulei,antigel ...etc si mai adaugi si mana de lucru .

E deranj mare .

Plus ca exista posibilitatea sa nu iasa bine .

In functie de pagubele constatate , il repari sau schimbi .De schimbat ...clar de sh vorbim (daca gasesti), nou e scump rau .

Imi pare rau de ce ti s-a intamplat ,poate ai noroc si nu a produs pagube mari .

Bafta!

Edited by Godini
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! Eu iti recomand sa te orientezi catre un motor nou!

 

Reparat nu o sa mai fie la fel si o sa stai tot timpu cu griji ca daca patesti ceva cand pleci in concediu!

 

Nu mai vorbesc ca poti da de un service care desi ai destule pe cap, sa incerce sa profite de pe urma ta!

 

Exemplu la mine! Platit 4500 RON pt ax cu came nou, ei au pus unu sh de max 1000 RON ...

 

Si asta e doar ceva la suprafata ce am reusit sa observ ulterior!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La BMW-ul meu 316d , 2014 , 130 000km s-a rupt distributia in mers, fara sa arate simptome inainte (cu 4 zile masina a fost in service pt schimb bara spate, ma gandesc ca si-ar fi dat ei seama daca era ceva neinregula).

 

Nu. Majoritatea angajatilor(!) din service-uri sunt pe sistemul sa vina ora 5 sa plec acasa.

Mecanicii aia pe care vrem sa-i avem sunt tot mai putini si majoritatea sunt privati.

Btw, bara spate? Asta e tinichigerie sau? :)

 

2018 sau 2014?

 

 

 

Voi incerca sa recuperez banii de la reprezentanta de unde am cumparat masina (second hand).

Cred ca minim 6 luni ai garantie la motor si cutie.

Daca esti inca in garantie sunt obligati sa o rezolve ei, altfel nu.

Si nici nu mai poti sa recuperezi nimic. Poate ceva de la BMW, dar depinde de multi factori.

Link to comment
Share on other sites

Eu in locul tau cumparam alt motor .. de ex asta https://www.olx.ro/oferta/vand-motor-bmw-320d-2015-n47d20c-65-000-km-IDcPlug.html#3f7a7f74f4;promoted si pe urma o distributie noua ... ulei filtre si gata ... maxim maxim 2500-3000 euro cu manopera cu tot , asta daca nu ai garantie de unde ai cumparat masina ...

 

12000 euro motor nou ?! ... pai mai iau inca un f30 la banii astia ! , eu asa procedam

Edited by wtww
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ai garantie la masina de la nemti (EuroPlus)? Daca da, atunci trebuie sa ii contactezi si faci reparatia la un service autorizat BMW. Ei vor deconta doar un procent din reparatie, fiind peste 100.000 KM. Daca nu, atunci nu prea ai ce sa recuperezi de la ei. In cel mai bun caz, o reducere de pret prin good-will de la BMW, dar nu prea se intampla daca nu ai istoric de client in reprezentanta.

 

Sfatul meu este sa mergi la Ciobi in Giroc si sa vorbesti cu el. Uita de istoric online si facturi, nu te ajuta cu mare branza. Omul e profesionist si iti face masina cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Incerc sa raspund la intrebarile de mai sus:

- Masina e din 2014, am achizitionat-o din Mainz (reprezentanta BMW)

In titlu e 2018... 2014

Daca esti sub 6 luni de la achizitie, suporta dealerul BMW din DE reparatia.

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

Am gresit. Nu 6 luni ci 1 an ai garantie.

 

Gesetzliche Garantie bei Gebrauchtwagen

Ist es zu spät fĂźr die Herstellergarantie, lohnt der Blick auf die Händlergewährleistung. Beim privaten Kauf eines gebrauchten Fahrzeugs von einem Händler oder einem Unternehmer besteht ein gesetzlich verankertes Recht: die Sachmängelhaftung. Dabei haftet der Verkäufer mindestens ein Jahr fĂźr alle Mängel, die der Wagen zum Ăbergabezeitpunkt aufweist.

 

 

AbschlieĂend kĂśnnen Sie der folgenden Auflistung entnehmen, welche Teile von einer Gebrauchtwagengarantie abgedeckt werden sollten:

Lenkung, KraftĂźbertragung, Getriebe, Motor, Hydropneumatik, Bremsen, Kraftstoffanlage, KĂźhlsystem, Elektrik, Sicherheitssysteme, Fahrdynamiksysteme.

Link to comment
Share on other sites

La orice service te-ai fi dus, daca tu nu i-ai fi intrebat nu ti-ar fi putut spune ca distributia sta in ultimul picior..!

 

Pe de alta parte daca mergi la cel mai bun meserias care il gasesti pune-l sa iti spuna, de ce crede el ca s-a rupt distributia. Lant alungit, patine cu plastic de proasta calitate.

 

Daca e mesarias si are experienta la BMW poate sigur sa iti spuna mai mult ca si cauza.

  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

 

La BMW-ul meu 316d , 2014 , 130 000km s-a rupt distributia in mers, fara sa arate simptome inainte (cu 4 zile masina a fost in service pt schimb bara spate, ma gandesc ca si-ar fi dat ei seama daca era ceva neinregula). Cei de la service BMW mi-au propus sa schimb motorul -> 12 000EUR :)))

Puteti sa imi recomandati un service in Timisoara sau Arad unde pot repara? Eventual unul care face update online si imi da si factura. Voi incerca sa recuperez banii de la reprezentanta de unde am cumparat masina (second hand).

PS: Cei ce au trecut prin asta si au reparat motorul: ce asteptari sa am dupa reparatie? Cat ma astept sa circul fara probleme cu masina?

 

 

Mersi !

Pai din cate stiu eu pagube foarte mari nu ai, mai mult ca sigur a lovit in supape si ti le-a facut praf + rectificare chiulasa + tacheti si eventual 2 pistoane dar nu e obligatoriu + un nou kit de distributie + manopera.. te duce ceva..

Link to comment
Share on other sites

La orice service te-ai fi dus, daca tu nu i-ai fi intrebat nu ti-ar fi putut spune ca distributia sta in ultimul picior..!

 

Pe de alta parte daca mergi la cel mai bun meserias care il gasesti pune-l sa iti spuna, de ce crede el ca s-a rupt distributia. Lant alungit, patine cu plastic de proasta calitate.

 

Daca e mesarias si are experienta la BMW poate sigur sa iti spuna mai mult ca si cauza.

 

De cele mai multe ori problema apare din cauza alungirii lantului. E rau subdimensionat in comparatie cu ce era pe M47 spre exemplu. Patinele ajung sa se sparga tocmai din cauza intinderii peste limita si in timp a lantului. Este ce mi-a zis si aratat mecanicul cu multa experienta si multe distributii de bmw schimbate. Mai tot timpul cand merg pe la el are motoare schimbate sau distributii inlocuite si la care se poate observa cu ochiul liber jocul creat in zale.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.