Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Simplul fapt ca n-ai dat niciun fel de detaliu de la inceput ma lasa putin sceptic. Poate masina o avea 500,000km, cine stie. Poate nu s-a schimbat uleiul niciodata la ea. Sau poate ca era noua si avea 15,000km. Fuck it, sunt niste fiare pana la urma. Noi sa fim sanatosi :)

am avut impresia ca am scris ca are sub 100k. Masina a fost luata de noua din Ro. Proprietarul imi e prieten. Si pana la urma asa e- noi sa fim sanatosi!

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

am avut impresia ca am scris ca are sub 100k. Masina a fost luata de noua din Ro. Proprietarul imi e prieten. Si pana la urma asa e- noi sa fim sanatosi!

Cheers!

Presupun ca prietenul tau stie ca o poate repara la BMW (daca, intr-adevar, are toate reviziile facute la ei) pana la 4ani/150,000km, nu?

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Tot asa ai scris si ca au fost "unele" rechemari, dar numai pe spranceana! Sa fim seriosi

 

Sora proprietarului are tot un serie 1 cu motorul de 177. Si a beneficiat de o rechemare pentru a-i schimba intinzatorul. iar fratele meu a avut un serie 1 tot de 177 - lui i-a fost schimbat lantul de la axe.si sunt serios.

 

Presupun ca prietenul tau stie ca o poate repara la BMW (daca, intr-adevar, are toate reviziile facute la ei) pana la 4ani/150,000km, nu?

a depasit cu 3 luni .....cei 4 ani!Masina e sub 150k dar are 4 ani si 3 luni! :D he he , o dam la gradinitza!

Link to comment
Share on other sites

Sora proprietarului are tot un serie 1 cu motorul de 177. Si a beneficiat de o rechemare pentru a-i schimba intinzatorul. iar fratele meu a avut un serie 1 tot de 177 - lui i-a fost schimbat lantul de la axe.si sunt serios.

 

Fii putin mai explicit: adica, a primit un tel sau o scrisoare acasa prin care era anuntat ca trebuie sa se prezinte la BMW pentru remedierea unei defectiuni?

Link to comment
Share on other sites

Fii putin mai explicit: adica, a primit un tel sau o scrisoare acasa prin care era anuntat ca trebuie sa se prezinte la BMW pentru remedierea unei defectiuni?

.... au fost informati cand s-au prezentat la revizie la BMW cum ca beneficiaza de un Service Recall gratuit pentru o defectiune. Eu am un e60 n47 Lci se 177 si mi-au schimbat gratuit radiatorul de motorina. Si masina are 3 ani si 4 luni.

Dar daca nu te duci la BMW , nu-ti spune nimeni...

Edited by dereglatu
Link to comment
Share on other sites

Complicata discutia cu tine. Daca este un recall, este GRATIS. Te cam incurci in explicatii.

Eu nu am fost pentru recall. eu am fost tot pt update, si m-au informat de recall. Am platit si altceva pe factura si asta a fost motivul pentru care am facut afirmatia. Dar de ce nu suni la un delaer BMW si sa intrebi daca exista recall pentru seria ta de caroserie? Asta poate face oricine !

Este cel mai simplu.Eu povesteam de cu totul altceva aici...Si apoi eu nu sunt reprezentanta, si nu pot decat sa descriu propria experienta.

Edited by dereglatu
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt pentru ca am vorbit cu ei de mult timp. Azi am schimbat un rulment, in garantie si am primit si 2 cafele (nici vorba sa platesc).

Nu exista recall pentru aceste motoare nici in Romania nici in alta parte.

Dar, daca-mi lasi nr masinii pe pm, ma interesez maine despre ceea ce spui tu. Merci

Link to comment
Share on other sites

Distributia se mai poate rupe in cazul unei cutii manuale in cazul unei exploatari improprii ,ar fi interesant de vazut in care dintre transmisii este mai frecventa aceasta defectiune. :thumbsup:

 

eu de la bavaria am inteles ca incidenta ar fi la motoarele cu manuala, sursa e un prieten care a fost sef de service la ei si a sunat la rugamintea mea sa vb cu niste fosti colegi, rechemari insa nu s-au facut deoarece procentul de masini afectat raportat la numarul de motoare e de sub 1%.

 

ps:la cum o alearga sainz pe a lui daca inca nu i-a sarit distributia prin capota sa-l ia la intrebari de sanatate si tupeu eu nu mi-as face stressuri prea mari la acest subiect

Link to comment
Share on other sites

Azi am prins la semafor un E60 cu N47, si facea urat de tot zgomot la relanti. M-am simtit usurat, la a mea nefiind atat de pronuntat zgomotul metalic. Am observat ca dupa ce incalzesc bine motorul, nu se mai aude absolut nimic, f. ciudat comportamentul.
Link to comment
Share on other sites

eu am si resoftat masina are 210 cai acum. Functioneaza foarte bine. Eu cred ca daca mergi numai forja cu ea nu schimbi uleiul la timp atunci apar problemele. O masina ingrijita nu are de ce sa aiba probleme.

Cum ai resoftat-o de la 143 la 210hp? :) Sau cine iti zice ca are caii aia [cu siguranta doar zice si atat.]?

Link to comment
Share on other sites

eu de la bavaria am inteles ca incidenta ar fi la motoarele cu manuala, sursa e un prieten care a fost sef de service la ei si a sunat la rugamintea mea sa vb cu niste fosti colegi, rechemari insa nu s-au facut deoarece procentul de masini afectat raportat la numarul de motoare e de sub 1%.

 

ps:la cum o alearga sainz pe a lui daca inca nu i-a sarit distributia prin capota sa-l ia la intrebari de sanatate si tupeu eu nu mi-as face stressuri prea mari la acest subiect

 

Foarte corect ce scrie Mecea. In afara de partea cu .....alergatul :angry2: Tu nu ai aflat ca sainz nu incalca viteza legala?

Link to comment
Share on other sites

Foarte corect ce scrie Mecea. In afara de partea cu .....alergatul :angry2: Tu nu ai aflat ca sainz nu incalca viteza legala?

ba da, dar in egala masura mi-a soptit o pasarica ca pe nring asa ceva nu ar exista :frantics:

 

 

Si Sainz are automata nu?

iegzact ... ceea ce nu face decat sa intareasca afirmatiile de mai sus si de prin alte parti > cai verzi pe pereti :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Am o scurta intrebare pe acest subiect: cat costa reparatia, daca intr-adevar ai ghinionul sa ai aceasta problema? Si nu vorbesc de reparatie la un service oarecare la colt de strada, ci la un service autorizat bmw, cu piese originale :-)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.