Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

chiar asa e..sunt fiare si din cand in cand se mai strica...sunt mii de masini pe strazi; vad zilnic cel putin 10..din cate sunt, se mai si strica, sunt fiare (si nu vorbesc aiurea; vorbesc din punctul de vedere al unui posesor de N47)
Link to comment
Share on other sites

Nu. TRebuie sa dai motorul jos. Bine, se poate dar cine da motorul jos pentru o verificare ?

Ma mai interesez luni cand ma duc la Bavaria Constanta. Cunosteam un mecanic , sa vad daca mai lucreaza pe acolo ca n-am mai trecut de 2 ani.

 

tehnoroger lucreaza la Mercedes :LMAO:

 

Nu cred ce zic astia pana nu aduc dovezi :)

Asa poate sa intre oricine pe forum sa spuna baliverne si noi sa-l credem ca prostii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Haideti sa va povestesc ca e interesant.

In data de 27.03.2012 am luat masina si am dus-o la reprezentanta pentru verificare.

Mi-au zis ca trebuie schimbat una alta,dar marunte.OK

In cazul asta .........contract de vanzare/cumparare si o compar in data de 30.03.2012.

Dupa 2 saptamani si aprox 900 km ma programeaza la reprezentanta pt schimb incalzitor filtru motorina si maruntisurile constatate de ei la verificare.Am zis sa le schimb la reprezentanta ca e mai bine si mai de incredere.

Ma duc cu masina si pe comanda trec sa verifice si distributia.(4 RON).

Dupa 2 ore ma suna sa vin dupa masina,toate maruntisurile schimbate...etc,1500 RON cost total.

SURPRIZA...la OBSERVATII:RECOMANDAM KIT DISTRIBUTIE.

Intreb ce este cu "RECOMANDAREA" si mi-au zis ca nu se aude nimic dar ca sa fie acoperiti trebuie sa scrie....in caz ca se intampla ceva.

CE PARERE AVETI?

Macar daca scriau inainte sa o cumpar,dar nu au scris.........

Link to comment
Share on other sites

Pun poze de la motorul desfacut al tovarasului meu cu x3 2000 diesel din 2009 87000 de km. Operatia s a facut la bmw sibiu. Am emailul oficial plus daca tot sunt din astia care nu cred voi ataja si facturile aferente. La el au zis ca vibrochenul s a modificat din 2008 si cica nu s ar mai ascuti si ar fii nevoie numai de lant intinzator si patine si da garantie pe motor 2 ani.Oricum prezint poze cu tot motorul sa vedeti...

post-12161-0-35919300-1335362711_thumb.jpg

post-12161-0-90426300-1335362719_thumb.jpg

post-12161-0-81240000-1335363956_thumb.jpg

post-12161-0-74976300-1335363960_thumb.jpg

post-12161-0-01162100-1335363988_thumb.jpg

post-12161-0-10369500-1335363992_thumb.jpg

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Haideti sa va povestesc ca e interesant.

In data de 27.03.2012 am luat masina si am dus-o la reprezentanta pentru verificare.

Mi-au zis ca trebuie schimbat una alta,dar marunte.OK

In cazul asta .........contract de vanzare/cumparare si o compar in data de 30.03.2012.

Dupa 2 saptamani si aprox 900 km ma programeaza la reprezentanta pt schimb incalzitor filtru motorina si maruntisurile constatate de ei la verificare.Am zis sa le schimb la reprezentanta ca e mai bine si mai de incredere.

Ma duc cu masina si pe comanda trec sa verifice si distributia.(4 RON).

Dupa 2 ore ma suna sa vin dupa masina,toate maruntisurile schimbate...etc,1500 RON cost total.

SURPRIZA...la OBSERVATII:RECOMANDAM KIT DISTRIBUTIE.

Intreb ce este cu "RECOMANDAREA" si mi-au zis ca nu se aude nimic dar ca sa fie acoperiti trebuie sa scrie....in caz ca se intampla ceva.

CE PARERE AVETI?

Macar daca scriau inainte sa o cumpar,dar nu au scris.........

O mare magarie

 

astia trebuie cumva dati in judecata.

Link to comment
Share on other sites

Pun poze de la motorul desfacut al tovarasului meu cu x3 2000 diesel din 2009 87000 de km. Operatia s a facut la bmw sibiu. Am emailul oficial plus daca tot sunt din astia care nu cred voi ataja si facturile aferente. La el au zis ca vibrochenul s a modificat din 2008 si cica nu s ar mai ascuti si ar fii nevoie numai de lant intinzator si patine si da garantie pe motor 2 ani.Oricum prezint poze cu tot motorul sa vedeti...

 

continuare

post-12161-0-60955800-1335364012_thumb.jpg

post-12161-0-09906400-1335364022_thumb.jpg

post-12161-0-30831700-1335364087_thumb.jpg

post-12161-0-01594600-1335364135_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

si pentru Toma necredintiosu se vede uniforma mecanicului de la BMW.

 

Ce inseamna vibrochenul modificat? Adica l-au reproiectat?

 

Daca da, ar trebui sa fie un nou part number pentru vibrochen ceea ce nu apare pe realoem sau in alte parti. Cel putin eu nu am gasit...

Asa i am zis si eu dar ei sustin sus si tare ca problema vibrochenului care se ascute s a rezolvat in 2008 cica au primit o nota interna. O sa ii cer sa ii dea scris sa pun pe forum. Personal cred ca e vrajeala...

Oricum i au zis ca trebuie schimbata admisia... eu i am zis sa termine cu prostiile si sa o curate.

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

malasorte la ce depuneri are am impresia ca-i placea sa mearga cam subturat..

masina a fost a unei gagici pana la 80000 de km si a rulat in italia. DEciiiii e clar de unde depuneri.

Link to comment
Share on other sites

Prietenului tau i se rupsese sau a umblat preventiv acolo? Sa inteleg ca a schimbat doar distributia, fara vibrochen? Se cam vad uzuri ciudate pe-acolo ...

Post #736, poza 3 - ala e intinzatorul? De ce arata in halul ala de frecat? ca ala ar trebui doar sa impinga patina.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

avea zgomot de lant si a desfacut preventiv . Astia au zis ca e doar din intinzator si ca vibrochenul e bun. Uzura este din cauza proastei proiectari a distributiei si a vibrochenului. Masina are service la zi la bmw cu istoric pana la ultimul km Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

cum s'ar zice ... la seria 1 sunt bun de reparat... nu vreau sa schimb decat distributia - nu stau sa schimb vibrochenul pt ca mai bine caut un alt motor.

 

am un amic care are o flota de tiruri si el este foarte bun mecanic, chiar daca e "sef" si mi'a zis ca ma ajuta in atelier la el sa'mi rezolv problema ... si am incredere in el.

 

am nevoie de cateva indrumari daca se poate si anume daca poate cineva sa'mi spuna ce piese sa'mi comand astfel incat sa schimb tot ce se afla in zona distributiei. daca poate cineva recomanda vreo atentie speciala pentru o anumita operatie... si daca exista in tis procedura asta, daca poate sa'mi trimita cineva pdf-urile va rog !

 

multumesc frumos !

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

ma uit pe realoem.com - de aici trebuie comandate toate piesele din schitele "TIMING CHAIN LOWER P si TIMING CHAIN TOP" ??

 

nu vad pe aici garniturile care trebuiesc comandate ... ( LE: probabil trebuiesc garnituri, semeringuri de aici : http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=UD71&mospid=50142&btnr=11_4078&hg=11&fg=10 ? )

 

va rog daca poate pune cineva aici o lista cu toate componentele care trebuiesc schimbate ... please do !

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Cat l-a costat toata distractia? Cati km a facut de cand a schimbat-o? a mai reaparut zgomotul?

pai acum o schimba... va anunt cum decurge. il costa vreo 7000 ron operatia asta dar mai schimba si fulia la vibrochen plus uleiuri plus antigel plus ce o mai fii maruntisuri. Deviz total 12000 ron.

 

ma uit pe realoem.com - de aici trebuie comandate toate piesele din schitele "TIMING CHAIN LOWER P si TIMING CHAIN TOP" ??

 

nu vad pe aici garniturile care trebuiesc comandate ... ( LE: probabil trebuiesc garnituri, semeringuri de aici : http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=UD71&mospid=50142&btnr=11_4078&hg=11&fg=10 ? )

 

va rog daca poate pune cineva aici o lista cu toate componentele care trebuiesc schimbate ... please do !

sfatul meu dute la un magazin mare de piese gen Augsburg si cerele tot ce trebuie pentru distributie. Iti aduc ei exact de la lantz pana la garnituri. Si ajungi si ok ca bani. Manopera se face daca are mecanici de tiruri stiu aia sa faca orice . Mecanici de tiruri sunt f buni

Link to comment
Share on other sites

@malasorte - ma gandeam sa le comand pe toate de la grozadan, dar in fine o sa vad partea de comanda. Tipul asta e bun mecanic chiar el insusi si el are bmw si singur impreuna cu mecanicii lui repara la tiruri. si am incredere in el - nu ii e rusine sa se murdareasca plus ca are scule si elevator si tot ce'i trebuie :)
Link to comment
Share on other sites

@malasorte - ma gandeam sa le comand pe toate de la grozadan, dar in fine o sa vad partea de comanda. Tipul asta e bun mecanic chiar el insusi si el are bmw si singur impreuna cu mecanicii lui repara la tiruri. si am incredere in el - nu ii e rusine sa se murdareasca plus ca are scule si elevator si tot ce'i trebuie :)

sau la grozadan da ca vad ca e baiat serios si el tre sa stie exact ce iti trebuie. Comanda tot setul de distributie normal vine tot ce iti trbeuie. Ti am zis pentru un mecanic de tiruri masina ta e o gluma sa o repare. Si nu vb din povesti am avut 2 tiruri si stiu ce pot mecanici de tiruri. o sa iti trebuiasca doar cale sa pui axele cu came la punct. Daca nu le dai semne cand le dai jos si le pui la loc pe pozitie.

P.S dar sigur e cazul sa schimbi distributia? se aude?

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

la seria 1 - rau ... incepe sa fie deja destul de metalic zgomotul si asta a inceput de prin martie

 

la coupe - e la mhs - azi cred ca i'au dat cutia jos ...

 

LE:

 

facandu'mi lista cu piese - am dat peste urmatoarele :

 

04 Camshaft sprocket1 10/2010 11317797514 ENDED

04 Camshaft sprocket1 11318509926

 

 

deci - roata aia zimtata s'a schimbat dupa nov-2010 ...

 

 

LE3: - toate piesele din zona distributiei costa 1330ron + cativa lei pt vreo 2-3 suruburi... mai am de vazut ce e pe la garnituri !

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.