Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

din ce tin minte nu schimbi distributia la 80.000 km

Sa inteleg ca la N47 o schimbi la 80k, sau cum? :)

 

@roger - posteaza aici facturile, fara datele tale. Ce-i asta cu identificare pe mail? Tu te-ai identificat ca sa ne ceri noua asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Am fost azi la Autotransilvania Cluj (dealer BMW). Cand ies din cladire apare un F10 520d sau 525d, in orice caz era motorul de 2 litri. Nu stiu cati km avea sau daca era din 2011 sau 2012.

Motorul mergea mai fin decat la E60, dar la ralanti se auzea CLAR harsaitul de distributie. La mine in ralanti nu se aude.

Automat mi s-a aprins beculetul: daca si la un F10 se aude, inseamna ca eu pot dormi chiar linistit.

 

Tare mi-ar placea sa aud un F10 cu motorul asta, nou fiind, sa-mi fac o idee despre cum suna distributia.

Cred ca am urechea prea fina si formata deja dupa zgomotul ala de distributie.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

am condus eu ieri unu cu f10 520d 2000 de km si nu se auzea nimic dar ar fii fost si culmea....

Dar daca era 525d acolo se schimba motorasul

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=FW31&mospid=52150&btnr=11_4198&hg=11&fg=10

Si nu prea mai este de 2 litri

Link to comment
Share on other sites

Atasamentul este PDF iar pretul final e pe ultima foaie 7792,04 EURO cu TVA german de 19% .

astept acum pareri despre cum omul asta fara sa aiba altceva mai bun de facut pe lume a facut aceste facturi in Photoshop...

Multumim pentru lamuriri Roger

Link to comment
Share on other sites

Dar daca era 525d acolo se schimba motorasul

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=FW31&mospid=52150&btnr=11_4198&hg=11&fg=10

Si nu prea mai este de 2 litri

Aha... Eu stiam ca e tot asta de 2 litri, doar cu 2 turbine.

Ideea e ca era clar motor in 4 cilindri, nicidecum 6L-ul. Si se auzea lantul putin.

Link to comment
Share on other sites

"eu sunt de parere ca daca nu iti permiti sa schimbi distributia la achizitia vreunuia din aceste motoare la care au aparut probleme,atunici ar trebui sa se orienteze spre alta marca non premium. "

 

Eu cand am pus seria 1 pe lista m-am cam interesat cat costa intretinerea. Si am ajuns la concluzia ca mi-o permit. Dar parte asta cu lantul + tot ce e legat de el nu face parte din intretinerea normala. Cand te duci sa cumperi un BMW nou nu-ti zice nimeni pe graficul de revizii ca intre 80-100.000 de km trebuie sa schimbi jumatate de motor. Ca te costa 3-4000 de euro si o sa repeti operatia peste inca 80.000. Pune tu costul asta la revizia de 100.000 de km si o sa vezi cati isi permit sa cumpere masina asta.

 

Este clar ca unii nu fac distinctia intre distributia pe curea si cea pe lant. E normal ca o curea de distributie sa fie schimbata la 90.000 sau 120.000 de km. E o operatie pe care producatorul respectiv a prevazut-o cand a proiectat masina respectiva. Ma repet, dar este o operatie care nu implica scoaterea motorului afara, si nici desfacerea lui in profunzime. Lantul de distributie din care stiu trebuie e garantat sa tina cam cat e lifetimeul motorului, si asta e acum 150.000 de km. Deci hai sa zicem ca ar fi normal ca la 150.000 de km sa schimbi lantul ala. Dar din nou, ca la distributie, fara sa trebuiasca sa se intervina in interiorul motorului. Mie asa mi se pare normal. Pentru ca motorul ala odata desfacut in veci nu va mai fi pus la loc cu aceleasi tolerante cu care a iesit din fabrica. Si la cum a plasat BMW din proiectare lantul ala in spatele motorului, e clar ca nu a privit operatia de schimbare ca pe una de rutina. Lantul ala nu trebuia sa puna probleme.

 

Pana in iunie am timp sa ma mai gandesc. Si sa rasfoiesc topicul asta...

Referitor la A3, are cateva avantaje fata de seria 1 - e putin mai mare, atat la interior cat si in portbagaj, confortul e mai bun, atmosfera din interior e mai "calda"...dar dupa cum v-am spus, nu are sportivitatea pe care mi-o doresc eu.

 

 

de unde le scoti frate?3-4000euro sa schimbi distributia la N47?tu vorbesti in cunosinta de cauza ,ai facut operatia asta,sau cunosti pe cineva care a facut-o sau doar dai cu presupusu?

habar nu ai cum se schimba distributia.sa scoti tot motorul afara pt a schimba distributia e una,sa desfaci motorul e alta.

poate fi mai simplu de schimbat asa(il desfaci din suporti si ce mai e,il agati de un cric il scoti afara si lucrezi ca boieru), decat sa desfaci toata fata masinii cum se face la vw passat,cel putin la modelul pana in 2005.nici macar cureaua de la alternator nu prea o poti schimba daca nu dai bara,farurile si ce stiu mai ce jos.nu mai da cu presupusu ca nu ajuta pe nimeni.

Link to comment
Share on other sites

! Informatie pe care ar fi bine sa o luati in calcul, cei cu probleme

 

Se pare ca BMW-ul a introdus de-a lungul timpului imbunatatiri:

 

01.03.2007 -05.01.2009 - la motoarele astea trebuie sa se schimbe si vilbrochenul

 

05.01.2009 - 01.03.2011 - la motoarele astea, nu

 

> 03.2011 - nu mai exista probleme

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

cred ca mai bine se inchide topicul asta pana nu vine cineva cu dovezi CLARE!!!

pana acum ,decat vorbe :))

saptamana viitoare am programare la a mea pt revizie

o sa intreb de curiozitate cate masini au venit cu problema asta

mai clar decat devize si poze cam ce ai dori tu sa se aduca dovezi? sa o tureze unu pana se rupe lantul sa filmeze sa puna youtube momentul ruperi? Asta e un mediu virtual unde oameni impartasesc pareri si intamplari nu instanta de judecata...

 

Zimi te rog ce consideri dovezi CLAREEEEE

 

! Informatie pe care ar fi bine sa o luati in calcul, cei cu probleme

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

interesant de unde ai aceasta informatie. ASta i s a spus si prietenului meu cu x3 ul dar ce exact sa schimbat de la acele date?

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Am fost azi la Autotransilvania Cluj (dealer BMW). Cand ies din cladire apare un F10 520d sau 525d, in orice caz era motorul de 2 litri. Nu stiu cati km avea sau daca era din 2011 sau 2012.

Motorul mergea mai fin decat la E60, dar la ralanti se auzea CLAR harsaitul de distributie. La mine in ralanti nu se aude.

Automat mi s-a aprins beculetul: daca si la un F10 se aude, inseamna ca eu pot dormi chiar linistit.

 

Tare mi-ar placea sa aud un F10 cu motorul asta, nou fiind, sa-mi fac o idee despre cum suna distributia.

Cred ca am urechea prea fina si formata deja dupa zgomotul ala de distributie.

 

Ai o ureche foarte fina, mai ales ca - pana acum - auzeai vreo 2 turbine pe dieselul de 2 litri :LMAO:

Si mie mi se pare ca F10 si F30 sunt cam zgomotoase. La cum se aud motoarele, nu raman cu distributia intreaga nici 25,000 km.

 

 

Sper ca nu si-a cumparat vreun coleg !

Link to comment
Share on other sites

ma refer ca pe forum toti spun din auzite,poze si facturi putem fiecare sa gasim pe net...

cred ca avem destule n47 pe forum,sunt curios la cati din ei se aude lantul si la cati s-a rupt

si cam cine crezi dumneata ca nu are altceva de facut decat sa caute facturi sa le modifice sa caute poze sa le modifice si sa le puna aici pe forum sa denigreze acest motor? CAm ce ar avea de castigat? adik urmareste logica lucrurilor

Link to comment
Share on other sites

si cam cine crezi dumneata ca nu are altceva de facut decat sa caute facturi sa le modifice sa caute poze sa le modifice si sa le puna aici pe forum sa denigreze acest motor? CAm ce ar avea de castigat? adik urmareste logica lucrurilor

 

Logica este simpla: s-a intamplat ca, la cateva motoare, sa se rupa lantul distributiei. Dar, de aici si pana la Cernobal-ul pe care-l aratati cativa, este ca de la Pamant la Luna.

Link to comment
Share on other sites

Logica este simpla: s-a intamplat ca, la cateva motoare, sa se rupa lantul distributiei. Dar, de aici si pana la Cernobal-ul pe care-l aratati cativa, este ca de la Pamant la Luna.

sunt de acord cu tine ca nu se rupe la toate. Dar totodata am dreptul legitim sa consider ca toti care aveti acest motor aveti toate motivele sa fiti subiectivi in legatura cu aceasta problema pentru ca odata recunoscuta hiba acestui motor masinile cu aceasta motorizare vor fii mai putin cautate si automat valoarea lor de sh va scade considerabil . Dar rolul unui forum este ca oameni sa aiba access la informatii si in cazul acestuia sa aiba sansa sa aleaga un masina sau o motorizare cat mai fiabila. Cu stima

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

sunt de acord cu tine ca nu se rupe la toate. Dar totodata am dreptul legitim sa consider ca toti care aveti aceast motor aveti toate motivele sa fiti subiectivi in legatura cu aceasta problme pentru ca odata recunoscuta hiba acestui motor masinile cu aceasta motorizar vor fii mai putin cautate si automat valoare sh va scade considerabil . Cu stima

 

 

 

Da-mi voie sa nu fiu de acord cu tine; chiar daca as vinde masina maine, ti-as cere un pret real si corect, nu unul de Autovit. Asa ca, ....

Apoi, singurul subiectiv esti tu; vino cu o statistica din care sa reaiasa ca este un defect de fabricatie, pe care BMW AG l-a ...."bagat sub pres". Pana atunci, tot ce spui sunt doar vorbe fara niciun sens.

(dar, in speranta ca faci mai multe postari, poti scrie aiurea, pe orice subiect)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dar rolul unui forum este ca oameni sa aiba access la informatii si in cazul acestuia sa aiba sansa sa aleaga un masina sau o motorizare cat mai fiabila. Cu stima

 

Si, care sunt informatiile reale, pertinente pe care le-ai oferit? Ai acces la o statistica? Stii care este asa-numitul defect de fabricatie?

Ofera informatia exacta, corecta, din surse demne de incredere si , apoi, discutam. Speculatiile tale sunt egale cu zero. Fara suparare :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.