Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Da, tii un elevator ocupat si un mecanic ocupat. Dar daca in ziua aia nu ar fi avut oricum de munca, ce bani se pierd?

 

Pe sistemul asta se pot schimba maxim ~ 250 de distributii / reprezentanta. Pana la sute de mii bune de masini cu N47 mai e cale lunga.

 

Haideti sa postam la subiect ca lungim vorba si deja sunt 100 de pagini...

Link to comment
Share on other sites

nu are legatura cu cat de ocupati sunt mecanicii.

cand schimba orice in garanție, reprezentanta factureazĂŁ catre BMW manopera conform normativului cu unitati de timp.

BMW plateste timpii de manopera sub forma unui discount aplicat urmatoarei facturi catre reprezentanțĂŁ.

crede-ma.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
De cateva luni am aflat ca as avea probleme cu lantul (520d e60 , 2008) de la distribitie fapt care ma impacienteaza foarte tare avand in vedere costul inlocuirii acestuia la reprezentanta cca 14.000 ron. Puteti sa-mi dati sfaturi cum il pot schimba la un pret mult mai accesibil sau cum imi pot da seama ca este doar un mic zgomot si eventual s-ar putea "rupe" doar in anumite conditii. Pot sa zic ca zgomotul nici nu l-am perceput decat ca simnt o vibratie a masinii mai accentuata la relanti. Am 146000 km sunt din constanta si as vrea sa stiu unde s-ar putea repara mai onorabil. Edited by beldi73
Link to comment
Share on other sites

Au existat destule.

Chiar ieri mi-a zis un client cu un E60 ca a fost la reprezentanta pentru un recall la un E60 530d.

 

am zis clar ca daca au facut au facut numai pentru chestii minore.

Si piesele daca e cazul sa inlocuiesti arborele se duc spre 1000 de euro.

 

si nu uita ca modelul asta de motor, fiidn prezent pe multe modele, de la seria 1 la 5 trecand si prin X3 , e probabil in numarul cel mai mare produs de BMW. in general cam jumatate si mai bine din vazari la orice marca sunt cu motorul cel mai mic...

 

Si transportul, mai costa si manopera.si multe altele..

Nu cred ca factureaza o reprezentanta pe BMW AG cu cat ar factura un client normal, dar ceva manopera se factureaza. O reprezentanta e o franciza, nu sunt proprietari BMW AG.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Cine nu avea uzura deloc?

 

Vilbrochenul? Cum iti dai seama? Doar ochimetric?

 

Citisem pe forum pe afara ca se pot face niste masuratori la roata dintata si se verifica niste tolerante. Daca se depasesc niste limite, se inlocuieste si vilbrochenul daca nu, doar distributia (asta la motoarele 2007 - 2009).

Link to comment
Share on other sites

Masina o are de fix o saptamana, nu poate baga mana in foc ca km sunt 100% reali.

 

 

Avea zgomot la distributie i se parea ceva suspect sau nu a bagat de seama ?

 

Ai desfacut motorul ? tot lantul de jos sa rupt ?

 

Cauta alt motor SH ?

Edited by torelo
Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care au probleme cu lantul, poate ar fi util sa consulte un avocat inainte de a merge la un mecanic :)

 

Vanzatorul este raspunzator in fata clientului si dupa expirarea termenului de garantie acordat. Pentru viciile de fabricatie raspunderea se poate intinde pe toata durata medie de buna functionare a produsului. Aceasta perioada trebuie sa apara obligatoriu in certificatul de garantie si este vreo 8 ani in cazul masinilor.

 

Acestea sunt prevazute in legea (in vigoare) 449/2003 republicata, care a intrat in vigoare la 1 ianuarie 2007.

 

Am pus mai jos cateva paragrafe relevante:

 

e) garanţie - orice angajament asumat de vânzător sau producător faţă de consumator, fără solicitarea unor costuri suplimentare, de restituire a preţului plătit de consumator, de reparare sau de înlocuire a produsului cumpărat, dacă acesta nu corespunde condiţiilor enunţate în declaraţiile referitoare la garanţie sau în publicitatea aferentă;

 

f) reparare - în caz de lipsă de conformitate, aducerea unui produs la conformitate cu contractul de vânzare-cumpărare;

 

g) viciu ascuns - deficienţa calitativă a unui produs livrat sau a unui serviciu prestat care nu a fost cunoscută şi nici nu putea fi cunoscută de către consumator prin mijloacele obişnuite de verificare;

 

h) durata medie de utilizare - intervalul de timp, stabilit în documente tehnice normative sau declarat de către producător ori convenit între părţi, în cadrul căruia produsele de folosinţă îndelungată trebuie să îşi menţină caracteristicile funcţionale, dacă au fost respectate condiţiile de transport, manipulare, depozitare şi exploatare.

 

ART. 16 Răspunderea vânzătorului, conform prevederilor art. 9 - 14, este angajată dacă lipsa de conformitate apare într-un termen de 2 ani, calculat de la livrarea produsului.

 

ART. 16.1 După expirarea termenului prevăzut la art. 16, consumatorii pot pretinde remedierea sau înlocuirea produselor care nu pot fi folosite în scopul pentru care au fost realizate ca urmare a unor vicii ascunse apărute în cadrul duratei medii de utilizare, în condiţiile legii.

 

Art 20 (2) Garanţia trebuie să precizeze elementele de identificare a produsului, termenul de garanţie, durata medie de utilizare, modalităţile de asigurare a garanţiei - întreţinere, reparare, înlocuire şi termenul de realizare a acestora, inclusiv denumirea şi adresa vânzătorului şi ale unităţii specializate de service.

 

Unii vanzatori limiteaza dreptul la garantie doar la cumparatorul initial al bunului. Nu stiu cat este de legal.

Link to comment
Share on other sites

E relativa treaba. Angajarea unui avocat destul de bun, care sa iti castige un asemenea proces + alte cheltuieli de judecata, te poate costa mai mult decat un nou motor. :)

Iar pana castigi, s-ar putea sa nu se mai fabrice motorul asta.

Link to comment
Share on other sites

Masina e adusa de-afara, cu siguranta din 2007 masina aia are peste 200k, probabil luata la pret redus pt. zgomotul de lant si iminenta ruperii lui. E cunoscuta treaba. Adusa probabil pe platforma si vanduta de masina impecabila la pret atractiv...
Link to comment
Share on other sites

corect,

 

vroiam de mult sa precizez chestia asta. noi avem atat de multe masini cu lanturile zornaind, deoarece exact alea se aduc in tara. si eu am luat masina sh din franta, adusa de cineva de la o licitatie. s-a vandut ieftin tocmai pentru ca avea deja bataie urata la lant. eu am avut minte sa o verific la cumparare si am luat-o in cunostinta de cauza, si am schimbat lantul.

deci majoritatea care aduc masini de dincolo aduc chilipirurile, care la BMW se pare ca sunt cele cu distributia.

ca si concluzie, eu zic ca noi de aia avem multe cazuri din astea.

Link to comment
Share on other sites

Daca avea sunet sigur nu l-a "auzit" din cauza ca avea masina de cateva zile, abia era adusa din Germania.

 

Cautam in Germania un motor SH ca la asta a facut praf toate pistoanele, chiulasa ... si nu are rost sa mai bage banii in motor.

 

Ai desfacut motorul ? tot lantul de jos sa rupt ?

 

 

Spune-mi te rog cu clientii care au schimbat distributii la tine, ai mai luat legatura ? a revenit sunetul ?

Edited by torelo
Link to comment
Share on other sites

Da lu ala de la postul 2004 de ce nu-i zici nimic arabule? Suna-l si spune-i ca-i un cretin si ca masina nu are nimic.

 

Celui din postul #2004 nu am ce sa ii spun, cel din postul #2004 este un service care isi ia preponderent clienti de pe acest forum(dupa ce am citit pe acest topic am inteles ca a cam promovat acest tip de defect la N47, bravo lui, manopera si piesele costa ceva la N47)

 

Insa pe tine te-as intreba daca ai acest tip de motor si daca il ai daca ai avut lantul rupt, sau cate N47 cu lant rupt ai vazut?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

asa la prima vedere procentul e mare,beleaua e ca daca stai sa asculti fiecare zgomot din motor te urci pe pereti,la M54 de ex am un zgomot la rece pe partea distributiei,nimeni nu a stiut ce e asa face masina de cand am luat-o ,am incercat cu mai multe tipuri de ulei,ce-i drept cand e uleiul nou nu face dar pe masura ce trec km sunetul reapare.Parerea mea ca la problemele avute de N47 o contributie majora il au si intervalul extins de service si calitatea uleiului folosit.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.