Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

@Robert:

 

Ai autorizatie RAR de 2 ani, dar repari masini de vreo 5. Deci ai uitat de unde ai plecat. Arogant ca intotdeauna.

 

Nu e nici o invidie, nu te supraaprecia. Nu te-am simpatizat niciodata.

 

Daca tu spui ca primesti masini de la reprezentanta, e doar o metoda de-a ta de a-ti promova afacerea. Evident ca reprezentanta nu va trimite niciodata o masina unui alt service, fie el autorizat RAR. Poate sa fie si pe Kiseleff service-ul tau, tot degeaba. Nu-ti va trimite BMW vreo masina.

 

Da. Scandal! In cele 400 de pagini (aprox) era fix ce lipsea :pinch:

 

Va rog sa nu va certati aici! :thumbsup:

 

On topic: E si pe topic aici un user care a fost cu masina la verificat si i-au spus de distributie.

Nu e nici un scandal.

Din moment ce a spus niste chestii, normal e sa le sprijine cu argumente.

In mod evident cand spui ca BMW iti trimite tie masini, cineva mai naiv poate chiar sa te creada. Deci e o tentativa de spam, caci vanzator autorizat vad ca nu mai este. Si chiar daca ar fi, banuiesc ca nu putem chiar sa aberam cu gratie.

 

In nici un caz nu este in interesul utilizatorilor sa-i speriam cu tot felul de aberatii.

 

Si daca tot au trecut 400 de pagini, din pacate din ultimele 10 se pot intelege urmatoarele:

- BMW e echivalentul unei satre care se face ca nu aude zgomotul pana nu se rupe lantul.

- exista un service genial in Bucuresti in zona Ferentari care primesti de la reprezentanta masini la reparat

- toata lumea a schimbat distributia la N47, chiar si cei care nu au N47.

Edited by Service Premium
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Va certati ca Ponta cu Crin. Mai ieri erati prieteni. Pe suprematie?

De fapt tu il ataci pe Robert. Si el nu sta toata ziua pe forum ca n-are timp.

Si discutiile astea nu se poarta aici. Daca vrei suna-l si spune-i toate astea. Cand un client va fi nemultumit va posta aici.

Edited by Andrei_VUV
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu te mai ataca atat ca esti ridicol. Nu ai tu de unde sa stii ce reprezentanta BMW imi trimite mie masini nici daca il intrebi pana maine pe Alex ca nici el nu stie. Este fix problema mea cum imi promovez afacerea si cum o gestionez.

 

@Andrei_VUV - Ciupanezu - este dusmanu' celor care nu il aproba si il ridica in slavi. Daca te contrezi cu el te bate cu argumente citate de pe wikipedia. Nu te pune cu el ca te bate cu experienta!

 

 

Edited by Robert
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Va certati ca Ponta cu Crin. Mai ieri erati prieteni. Pe suprematie?

De fapt tu il ataci pe Robert. Si el nu sta toata ziua pe forum ca n-are timp.

Si discutiile astea nu se poarta aici. Daca vrei suna-l si spune-i toate astea. Cand un client va fi nemultumit va posta aici.

Esti din alt film. N-am fost niciodata prieteni.

Eu nu l-am atacat deloc. Am atacat ceea ce a spus. Si asta pentru ca eu consider ca induce in eroare.

 

Chiar nu am de ce sa-l sun. A scris pe forum, vorbim pe forum. Suna-l tu daca vrei si trimite-i toata dragostea ta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si daca tot au trecut 400 de pagini, din pacate din ultimele 10 se pot intelege urmatoarele:

- BMW e echivalentul unei satre care se face ca nu aude zgomotul pana nu se rupe lantul.

- exista un service genial in Bucuresti in zona Ferentari care primesti de la reprezentanta masini la reparat

- toata lumea a schimbat distributia la N47, chiar si cei care nu au N47.

 

 

Da. Din pacate asa este. Am incercat pe cat posibil sa las ce e relevant de ambele parti + sa postez date importante la inceputul topicului.

 

Am citit si multe topice pe forumuri de afara si din pacate pesimismul este la el acasa si acolo. O fi si natura topicului care duce automat la asa ceva.

 

Totusi, consider ca este util pt ca mai invatam una, alta sau mai citim chestii mecanice interesante. Este de datoria fiecaruia sa ceara pareri avizate la service-uri nu sa se ia dupa un forum. Oricare ar fi el.

 

P.S. Voi 2 erati singurii de pe topic cu service-uri. Iar ca un plus, aveati/aveti pareri diferite legate de lantul de N47

Link to comment
Share on other sites

Nu te mai ataca atat ca esti ridicol. Nu ai tu de unde sa stii ce reprezentanta BMW imi trimite mie masini nici daca il intrebi pana maine pe Alex ca nici el nu stie. Este fix problema mea cum imi promovez afacerea si cum o gestionez.

N-ai inteles-o deloc. Ideea e simpla. Tu singur ai spus ca masina a venit de la BMW. La fel de bine ai fi colaborat si cu divizia de F1 a BMW daca mai erau in competitii. Asta apropo de ridicol.

 

Daca cineva de acolo iti trimite masini pe sub mana, e fix treaba ta, corect. Dar mergi pe burta, nu te lauda ca vine masina direct de la BMW, la tine. De parca aia nu pot duce numarul enorm de reparatii si sunt nevoiti sa apeleze la tine.

Totusi sa avem dimensiunea ridicolului cat de cat.

 

Totusi, consider ca este util pt ca mai invatam una, alta sau mai citim chestii mecanice interesante. Este de datoria fiecaruia sa ceara pareri avizate la service-uri nu sa se ia dupa un forum. Oricare ar fi el.

 

P.S. Voi 2 erati singurii de pe topic cu service-uri. Iar ca un plus, aveati/aveti pareri diferite legate de lantul de N47

 

Normal ca este util, insa trebuie sa scriem cu responsabilitate. Ceea ce nu se intampla intotdeauna. Si asta pentru ca interesele financiare primeaza in mintea celor mai multi.

 

Pai da. Din punctul meu de vedere, analizand pseudo-statistic, din 10 masini cu N47 care-mi trec pragul, una are zgomot de lant. Ceea ce inseamna ca nu este o problema atat de mare, ca paranoia asta e inutila si ca nimeni n-ar trebui sa fuga de acest motor.

Si daca maine as muri de foame, tot n-as putea sa fiu oportunist si sa sustin lucruri false. Asa sunt eu construit si asa am fost intotdeauna. Tocmai d-aia nu ma place oricine.

 

Chiar azi m-a sunat cineva cu un N47 sa ma intrebe de o revizie si de problema asta cu lantul. Si tuturor le zic acelasi lucru. Sa vina sa ascult. Ceea ce nu costa nimic. Dar sa nu se sperie, sa nu pice in paranoia. Pentru ca acest topic duce la paranoia generalizata.

Eu iubesc foarte mult marca asta si sunt oarecum un ultras din punctul asta de vedere. Nu-mi place sa aud ca cineva o critica fara ca parerea sa fie corect argumentata.

 

Si e mult mai rau cand cineva cu service spune asa ceva. Pentru ca mult mai multi oameni vor avea incredere in parerea lui. Asa, daca esti un utilizator oarecare, poti spune aproape orice.

Edited by Service Premium
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu n-am spus ca le spune el tuturor sa-si schimbe distributia.

 

Am spus ca problema este exagerata. Si asta se poate vedea cinic si rece din sondaj. Mai multe voturi cu lanturi rupte decat exista masini cu N47 pe forum.

 

Ma enerveaza cand ma gandesc ca multi oameni in loc sa se bucure de masina lor merg cu frica gandindu-se ca poate se rupe lantul.

Au trecut pe la mine oameni care au fost in 3-4 locuri ca sa fie ascultat motorul. Mie mi se pare o situatie aberanta, ridicola.

Edited by Service Premium
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma enerveaza cand ma gandesc ca multi oameni in loc sa se bucure de masina lor merg cu frica gandindu-se ca poate se rupe lantul.

Au trecut pe la mine oameni care au fost in 3-4 locuri ca sa fie ascultat motorul. Mie mi se pare o situatie aberanta, ridicola.

Asa e dar vezi tu....s-a generalizat treaba.

Cand am fost la bmw mi-au zis ca distributia nu se schimba la N47, ca nu scrie nicaieri.

Ulterior apar unii care spun ca trebuie schimbata la 150-200k si tot asa. Lumea intra in panica.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Da. Din pacate asa este. Am incercat pe cat posibil sa las ce e relevant de ambele parti + sa postez date importante la inceputul topicului.

 

Am citit si multe topice pe forumuri de afara si din pacate pesimismul este la el acasa si acolo. O fi si natura topicului care duce automat la asa ceva.

 

Totusi, consider ca este util pt ca mai invatam una, alta sau mai citim chestii mecanice interesante. Este de datoria fiecaruia sa ceara pareri avizate la service-uri nu sa se ia dupa un forum. Oricare ar fi el.

 

P.S. Voi 2 erati singurii de pe topic cu service-uri. Iar ca un plus, aveati/aveti pareri diferite legate de lantul de N47

 

Toate masinile la care am schimbat distributia, la service ori era patina sparta, ori lantul era foarte uzat, ori intinzatorul foarte slab. Cum iti explici ca am avut un E87 din 2009, cu 77.000km ( masina cumparata de noua) la care intinzatorul era atat de slab, incat a sarit de la punct? Cum iti explici ca la F10 din 2011 cu 120.000km, lantul dintre pompa de injectie si roata lant axa era atat de larg, incat a sarit de la punct cand am invartit de motor sa desfac convertizorul?

 

 

Am in jur de 10 masini care vin la service pe saptamana, cu diverse operatii de facut la masina cu motorizarea de N47 si nu au probleme cu lantul. Nu am zis ca toate motorizarile de N47 au problema asta.

 

Ajung la mine la service masinile care intradevar au probleme si in reprezentanta nu pot schimba doar kit-ul de distributie fara vilbrochen, chiar daca nu are uzura. Si da, cei de acolo le trimit la mine.

 

Eu am primit 7 masini pana acum cu lantul rupt, patina sparta, sarita de la punct, roata lant sparta, bloc fisurat, la care s-au schimbat motoarele. Si alte ZECI la care am schimbat kit-ul de distributie, unde am gasit patine intinzatoare, sine de ghidaj sparte, sau lantul slabit. Si la altele care a fost schimbat preventiv pentru linistea proprietarului.

 

Nu denaturez adevarul ci din contra argumentez cu poze ( nu ca sunt eu un bun fotograf, cum zicea un turc de pe aici).

 

Sper ca am fost destul de explicit.

 

 

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

@daddy0307

tin sa te contrazic, cand am cumparat E90 la reprezentanta din cluj am verificat masina, nu am primit nici o astfel de recomandare din partea lor, nu demult am trecut si prin arad pe la reprezentanta si nici de la ei nu am primit

 

@Service Premium

pentru ca am incercat sa spun ca se denatureaza adevarul in ceea ce priveste N47 mi-am luat suspend 10 zile, nu a fost nici o problema, nu mor sa stau pe formumul bmw club, sau chiar daca vreau sunt si alte modalitati, se pot face clone la greu, suspendu nu e chiar o solutie de a il face pe un user sa taca, e un forum public de libera exprimare

 

@Robert

arab nu turc, e diferenta intre uni si alti, si imi mentin parerea ca esti un bun fotograf, app folosesti camera profesionala sau faci poze cu telefonul? daca faci cu telefonul chiar te autodepasesti prin calitatea pozelor

 

@Bala

banuiesc, ca imi vei da iar suspend, fii bun, calm, iertator, e postul craciunului, lasa spiritul craciunului sa te cuprinda

 

scuze pentru off topic

Edited by arabu09
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

In mod evident cand spui ca BMW iti trimite tie masini, cineva mai naiv poate chiar sa te creada. Deci e o tentativa de spam, caci vanzator autorizat vad ca nu mai este. Si chiar daca ar fi, banuiesc ca nu putem chiar sa aberam cu gratie.

 

In nici un caz nu este in interesul utilizatorilor sa-i speriam cu tot felul de aberatii.

 

Si daca tot au trecut 400 de pagini, din pacate din ultimele 10 se pot intelege urmatoarele:

- BMW e echivalentul unei satre care se face ca nu aude zgomotul pana nu se rupe lantul.

- exista un service genial in Bucuresti in zona Ferentari care primesti de la reprezentanta masini la reparat

- toata lumea a schimbat distributia la N47, chiar si cei care nu au N47.

 

naiv sau nu cand ajungi la service te lamuresti . Sa fim seriosi daca era un service ca alex teille poate credeai . Cand ajungi te lamuresti no offence pt robert si apropos de asta ar trebui sa spui ca tu de fapt nu mai lucrezi la masini ai doar 2 mecanici. Multi care veneau la tine pt ca te cunosc si au incredere in tine ca mecanic ar vrea sa stie asta inainte sa vina la service . Se pare ca pt. tine nu conteaza ....

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca un procent foarte, foarte mare din cei care au avut probleme cu distributia se datoreaza faptului ca si-au luat masini care aveau km fara numar , numai in Romania le gasesti mai ieftine si mai dotate. Legat de Ciupa , nota 10 :thumbsup: Edited by danielsan
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@daddy0307

daca mergi pe neincredere sau pe ideea ca toti cei care posteaza vorbesc prostii, nu ai decat sa o tii asa.

la reprezentanta din cj, toti care cer o verificare generala a autoturismului, o sa primeasca pe desfasurator recomandarea de a schimba distributia.

la fel am primit si eu cand avea numere rosii, la fel au primit si altii. nu se auzea nici cel mai mic zgomot nici la 152.000 si nici acum la 181.000. s/a mai scris chiar pe forumul asta de aceasta practica.

daca te-ai interesa putin poate ai afla si de ce dau cei de la bmw recomandarea asta. eu doar spun ca, cel putin aici, o dau. daca ceri verificarea, nu daca mergi sa schimbi uleiul.

e o masura de protectie legala eficienta, oricine orice ar spune.

 

Eu ti-am pus niste intrebari pentru a ma edifica; pentru a afla informatii noi. Am vazut ca la tine la rubrica masina scrie vw. Ma insel eu?

Pe desfasurator, la orice reprezententa, o sa primesti multe, ti se va completa si lichidul de la stropitor cu bani multi, iar, ca informatie generala, sa stii, ca dupa garantie, reprezentanta iti va recomnada sa schimbi totul pe masina! In garantie nu iti va recomanda sa schimbi nimic!

Nu da BMW nici o recomandare, stai linistit. Ce masura de protectie legala? Chiar te rog sa detaliezi!

 

Masina am primit-o chiar de la BMW.

 

Robert, nu mi-ai raspuns aici, la 77.000 km reali, masina cumparata noua din Romania, de ce ti-a parvenit masina de la BMW, clientul ala obtinea culanta, iar service-ul BMW deconta apoi la Grup.

Pentru corectitudinea informatiei, de ce s-a procedat asa?

 

 

@Robert

Ajung la mine la service masinile care intradevar au probleme si in reprezentanta nu pot schimba doar kit-ul de distributie fara vilbrochen, chiar daca nu are uzura. Si da, cei de acolo le trimit la mine.

 

Sper ca am fost destul de explicit.

 

Asta este o intelegere a ta cu ei, banuiesc. De ce nu ar face ei operatia? E mai ieftin la tine banuiesc. Cum functioneaza?

Sa inteleg ca masina e dusa la Bavaria spre exemplu.

Clientului i se spune ca trebuie inlocuita distributia!

Masina iti parvine tie, tu efectuezi operatia!

Le returnezi masina reparata

Ei factureaza clientului

 

Asa sau cum? E foarte probabil ca rationamentul meu sa fie gresit. Te rog sa ma corectezi!

 

 

In nici un caz nu este in interesul utilizatorilor sa-i speriam cu tot felul de aberatii.

 

Si daca tot au trecut 400 de pagini, din pacate din ultimele 10 se pot intelege urmatoarele:

- BMW e echivalentul unei satre care se face ca nu aude zgomotul pana nu se rupe lantul.

- exista un service genial in Bucuresti in zona Ferentari care primesti de la reprezentanta masini la reparat

- toata lumea a schimbat distributia la N47, chiar si cei care nu au N47.

 

Da ServicePremium, asta se intelege din ultimele pagini. Oricine citeste din afara comunitatii BMW, asta intelege.

Si o spune un utilizator caruia acest topic i-a fost de folos.

 

Ii propuneam lui Bala sa dispara sectiunea aia cu votul si rezultatele lui.

 

naiv sau nu cand ajungi la service te lamuresti . Sa fim seriosi daca era un service ca alex teille poate credeai . Cand ajungi te lamuresti no offence pt robert si apropos de asta ar trebui sa spui ca tu de fapt nu mai lucrezi la masini ai doar 2 mecanici. Multi care veneau la tine pt ca te cunosc si au incredere in tine ca mecanic ar vrea sa stie asta inainte sa vina la service . Se pare ca pt. tine nu conteaza ....

 

La mine la masina au lucrat Bogdan si Dorin. Nu stiu cum s-a intamplat in alte situatii.

Edited by Dan Dan
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ dan dan

nu stiu ce a ramas la fisa mea. vw e fosta masina, de un an jumatate am e60 n47.

cand am luat-o, am vazut cateva alte masini, una dintre ele avea recomandarea trecuta de schimbare distributie.

am dus o si eu pe a mea am solicitat in verificarea generala care costa vreo 350 lei si verificare distributie si am primit si eu aceeasi recomandare. la intrebarea mea de ce mi se recomanda, se aude ceva? (am cumparat masina citiind tot ce era scris pe acest forum si stiam exact cum se aude lantul, stiam de probleme si tot am cumparat bmw), mi s-a zis ceva de genul ca nu are zgomot dar se trece preventiv. apoi s-a scris pe forum si s-a mai dezbatul problema asta, ca au mai patit si altii.

 

este o masura de precautie eficienta pentru ca este o aparare legala, in cazul in care sunt dati in judecata pentru ca masina te lasa in strada, o sa zica..noi am recomandat, clientul a preferat sa isi asume... parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

@ dan dan

nu stiu ce a ramas la fisa mea. vw e fosta masina, de un an jumatate am e60 n47.

cand am luat-o, am vazut cateva alte masini, una dintre ele avea recomandarea trecuta de schimbare distributie.

am dus o si eu pe a mea am solicitat in verificarea generala care costa vreo 350 lei si verificare distributie si am primit si eu aceeasi recomandare. la intrebarea mea de ce mi se recomanda, se aude ceva? (am cumparat masina citiind tot ce era scris pe acest forum si stiam exact cum se aude lantul, stiam de probleme si tot am cumparat bmw), mi s-a zis ceva de genul ca nu are zgomot dar se trece preventiv. apoi s-a scris pe forum si s-a mai dezbatul problema asta, ca au mai patit si altii.

 

este o masura de precautie eficienta pentru ca este o aparare legala, in cazul in care sunt dati in judecata pentru ca masina te lasa in strada, o sa zica..noi am recomandat, clientul a preferat sa isi asume... parerea mea...

 

Sa o stapanesti cu placere si sa te bucuri de ea! Sa nu uiti sa modifici acolo, ca se vede urat vw :)

Glumeam si eu am avut Golf mk4 de care am fost multumit.

Si acum apropo de recomandare; cat timp am fost in garantie si le-am reclamat zgomotul nu mi-au dat nici o recomandare scrisa. Cum am iesit din garantie, eu continuand show-ul cu ei, mi-au trecut-o pe comanda de lucru la "necesar".

Am platit, nu am semnat comanda, si asta a fost unul din argumentele mele in discutia cu cei de la Grup.

Nu am auzit insa de generalizarea chestiunii asteia cu "recomandarea"!

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca are legatura, insa, am fost ieri la un service din bucuresti pentru o problema minora si am vazut acolo un bmw x3 cu motorul dat jos. Am intrebat de curiozitate ce s a intamplat cu masina si mecanicul mi a spus ca i s a rupt lantul, masina in speta avand doar 80.000 km. Bineinteles era un motor n47 Edited by krse90
Link to comment
Share on other sites

daca tot au comis-o "special" cu lantul asta de n47 mai bine ar face un orar clar de schimb, la n Km sa schimba lanturile,patinele, intinzatorul ..si gata.

 

ceva in genul celor pe curea, daca nu schimbi la 60 de mii recomandat, ci la 160 de mii vezi ca se poate rupe, simplu.

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

daca tot au comis-o "special" cu lantul asta de n47 mai bine ar face un orar clar de schimb, la n Km sa schimba lanturile,patinele, intinzatorul ..si gata.

 

ceva in genul celor pe curea, daca nu schimbi la 60 de mii recomandat, ci la 160 de mii vezi ca se poate rupe, simplu.

 

si-ar recunoaste greseala, s-ar faulta singuri, si ei nu vor asta

Link to comment
Share on other sites

Hmm..in US..nu o sa se intample nimic. :flowers:

BMW o sa trateze posibilele probleme la N47 cum trateaza si acum caseta de directie la F30.

Unii sunt la a 3 inlocuire si tot bate / cloncane.

Asa ca nu mi-as face griji ca atotputernica lor Comisie de protejare a consumatorilor va face ceva.

Oricum, si cu caseta de directie sunt cazuri putine.

Edited by claudiusnc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.