Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

M-as mira sa fie lucrurile atat de simple. Motorul asta e extrem de comun, asa ca ar pierde foarte multi bani daca ar face recall oficial la toate.

Cum spuneam, precis se va face o diferentiere in functie de VIN.

Avand in vedere ca primele editii (2007-2008) sunt cele mai predispuse, banuiesc ca in primul rand ele ar fi vizate.

Link to comment
Share on other sites

Poate ca e vorba de masinile cu primul tip de distributie.

 

Daca e real, chiar ma mir. Sunt deja ani de zile de cand tot se faceau petitii pentru recall-ul asta.

Cred ca au asteptat sa pice destule si sa le schimbe multi din proprie initiativa ca atunci cand se apuca de schimbat sa nu mai fie chiar atat de multe.

Edited by Service Premium
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Recallul poate fi cu chemare in service sau poate fi facut la vizitele normale.

 

Prima varianta este pentru cele legate de siguranta (incendii, pericol de accidente) sau atunci cand sunt probleme de logistica: ex. firmele vinovate asigura suportul in service-uri (se aplica mai ales la serii mici de masini).

 

La al doilea, daca nu treci pe la reprezentanta poate nici nu participi la el.

 

In mod normal un recall nu presupune cheltuieli din partea clientului. Aduci masina si cam atat. Doar daca mai sunt unele chestii pe langa gen ulei sau unele garnituri poti sa platesti ceva si e valabil pt al doilea tip de recall.

 

Dar nu e o regula.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut un recall la e90 pt injectoare , am scris pe forum la vremea respectiva , dar am fost chemat de ei , prima data am refuzat , masina avea 50000km ,am fost sunat a doua oara si atunci m-am dus pana la MHS unde mi-au prezentat un buletin tehnic din care reiesea ca injectoarele mele ar putea injecta prea multa motorina. Pana la urma le-am schimbat , dar de ce imi era frica nu am scapat , un retur de motorina nu a fost bine bagat si pierdeam motorina si a trebuit sa dau eu galeria de admisie jos.Ce vreau sa subliniez este ca au insistat foarte mult sa efectueze recall-ul.
Link to comment
Share on other sites

Dap. Masina mea din dec 2007 este inclusa in recall.

 

Revin cu detalii.

 

Peste 2 saptamani merg la constatare pentru ca inca nu au piesele.

 

- dureaza 2 zile si se constata starea distributiei (deci se demonteaza la greu)

- se masoara lantul si se inlocuiesc piese la nevoie (deci s-ar putea sa nu se inlocuiasca toate)

- conditia pentru constatare este prezenta pieselor deci daca nu au piese, nu se fac constatari

- actiunea este de cateva zile

 

Se merge pe loturi iar eu sunt inclus. Se verifica masina dupa VIN la reprezentanta.

 

@jhonny1 - imi cer scuze dar nu credeam ca asa ceva este posibil. Si da, se pare ca in Chisinau a aparut prima data vestea :hi:

Link to comment
Share on other sites

Peste 2 saptamani merg la constatare pentru ca inca nu au piesele.

 

- dureaza 2 zile si se constata starea distributiei (deci se demonteaza la greu)

- se masoara lantul si se inlocuiesc piese la nevoie (deci s-ar putea sa nu se inlocuiasca toate)

- conditia pentru constatare este prezenta pieselor deci daca nu au piese, nu se fac constatari

- actiunea este de cateva zile

 

Se merge pe loturi iar eu sunt inclus. Se verifica masina dupa VIN la reprezentanta.

 

@jhonny1 - imi cer scuze dar nu credeam ca asa ceva este posibil. Si da, se pare ca in Chisinau a aparut prima data vestea :hi:

 

 

Imi pare bine ca v-ati clarificat.

Vreau sa mai punctez ceva chiar daca am spus-o mai sus:

1. Cei de la reprezentata sunt foarte interesati sa-ti schimbe lantul si tot ce trebuie pe acolo. Asa am inteles din discutia cu omul de acolo. Ideea e ca BMW le transfera bani buni pentru manopera. Eu i-am zis ca s-a rupt lantul in martie si el a zis ca nu e nici o probmema "iti punem altul nou cu garantie".

2. Tot din discutia cu el am inteles ca nu toate lanturile de la N47 se rup. Doar cele fabricate de o anumita firma. Si anume mashinile care au pe ele lantul fabricat de firma X sunt rechemate.

Edited by jhonny1
Link to comment
Share on other sites

Am sunat si eu la Banatcar si am verificat pentru masina mea: E90 - N47 - fabricat 09.2007 - si nu are recall.

Mi-au spus ca e un mic programel unde introduc vin-ul si le spune daca este sau nu vreun recall.

 

Posibil (asta ziceau si ei) ca eu am schimbat distributia la ei pe garantie acum fix un an.

 

Deci sunati si verificati fiecare poate aveti noroc :).

Link to comment
Share on other sites

Un prieten a sunat la Bavaria pt masina lui (X1 18xd 2011) si pt a mea (E91 320xd 2010), niciuna nu are recall.

Deja erau destul de multi care sunau, a durat ceva pana a prins linia.

In concluzie, sunati si poate voi sunteti mai norocosi!

Link to comment
Share on other sites

o observatie simpla: dintre colegii de pe forum care au sunat pana acum, in procent covarsitor au primit raspuns negativ....

 

intrebare pentru aceia(nu stiu care, inca) care au primit raspuns poitiv si sunteti asteptati pentru interventie: aveti toate reviiile in reteaua bmw sau nu conteaza aspectul asta?

Link to comment
Share on other sites

am inteles....

eu vreau sa inteleg daca este conditie "necesara si suficienta"....pana acum din ce mi spui(wolfeinstein) e clar ca nu i o conditie suficienta ci tine si de codul/lotul motorului, dar mai departe...e conditie necesara, eliminatorie? mai exact un motor s ar incadra la recall, fiind din loturile pe care le au mentionate in sistem, dar fiindca masina, dupa o perioada, nu a mai facut reviiile in reteaua bmw, nu beneficiaa de acest recall....cam asta sunt curios...

mentionez ca nu sunt in cauza, nu am n47, dar e o informatie si o precizare interesanta pentru foarte multi dintre colegi...

Edited by Vlad_E30_E46
Link to comment
Share on other sites

o observatie simpla: dintre colegii de pe forum care au sunat pana acum, in procent covarsitor au primit raspuns negativ....

Probabil exista niste criterii de selectie. Probabil ca o masina care n-a trecut deloc la reprezentanta la noi pentru revizii nu va fi chemata. Ma rog, o sa ma interesez si eu. Sunt curios cum sunt selectionate masinile.

Link to comment
Share on other sites

Nici pentru mine nu exista recall inca. 08.2008.

Mi s-a subliniat cuvantul INCA, deci deduc ca e pe loturi, cum spunea si Bala.

S-au gandit si ei ca ar fi buluc in reprezentante, ar trebui tiruri cu distributii la fiecare.

Probabil ca pe masura ce trece timpul, va veni vremea tuturor (sau cel putin pana prin 2009-2010).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.