Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

doar lantul de sus se poate masura asa

 

Mie mi-au spus ca le masoara pe ambele si fara sa dea motorul jos. Nu stiu cum dar asa mi-au spus.

 

Recal-ul cica nu e prea gratis la apan iasi.

 

Tare asta. Mai fac si ei un ban.

 

Se plateste doar antigelul si uleiul insa nici astea in unele cazuri. La mine au notat cand am lasat masina ca daca se lasa cu dat motorul jos, sa-l inlocuiasca nu sa recupere uleiul.

Link to comment
Share on other sites

Ati avut dreptate. Lantul de jos nu se masoara. Se face o estimare a starii lui dupa intinderea celui de sus.

 

Am luat masina. Evident, zgomotul este tot acolo :pinch: insa mult mai mic si usor diferit.

 

Poate peste vreo 2 ani o voi inlocui cu totul dar pe moment o las asa. E ok. Daca se rupe, se rupe. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Pt ca imi dadeau motorul jos si se lasa cu preturi prea mari. Nu merita in momentul asta sa schimb distributia.

 

P.S. Daca se rupe sunt pe banii mei. Nu am nimic garantie si nu cred ca-si asuma ceva. Dar nu se va rupe. Adica acum e chiar OK. As fi paranoic sa cred altceva.

Link to comment
Share on other sites

Inteleg ca pentru motoarele N47 de dupa 2009 se schimba doar astea ?

-11 31 8 506 652 Steuerkette unten.

- 13 52 7 797 906 Kettenrad fĂźr den Antrieb der Hochdruckpumpe.

- 11 31 8 510 014 Steuerkette oben.

-11 31 7 797 899 Gleitschiene/FĂźhrungsschiene fĂźr die Steuerkette oben.

-13 52 7 797 904 Gleitschiene/FĂźhrungsschiene fĂźr die Steuerkette unten.

A schimbat cineva asa ? As scapa mai ieftin, piesele ar fi in jur de 7-800 lei.

Link to comment
Share on other sites

Bala poate ai mai scris, nu gasesc eu, cati km are exact acum masina?

 

Banuiesc ca nu te-a costat nimic!

 

Da. Nu am platit nimic. Am aprox 108k km.

 

@ROBI-MAX - se schimba mult mai multe. Le gasesti la inceputul topicului. La cata munca e sa ajungi acolo, e pacat sa schimbi doar astea.

Link to comment
Share on other sites

Da. Nu am platit nimic. Am aprox 108k km.

 

108K + orele de functionare in oras, banuiesc ca si la voi este balamuc in oras, hai sa recunoastem ca nu este chiar asa grav.

Sunt curios daca ai garantie la distributie doi ani de acum cu conditia service-ului facut la ei...

Link to comment
Share on other sites

Nu am primit nicio hartie deci nu cred ca e vorba de garantie speciala. Probabil doar cea de piese si care e parca 3 luni (dase se strica ce au inlocuit ei acum).

 

Nu prea se sta in trafic si in Timisoara se circula decent (cel putin pe unde merg eu zilnic).

 

P.S. Nu ma deranjeaza in mod deosebit ca am facut aceasta reparatie si ca o voi mai face peste ceva timp inlocuid totul insa nu e cazul sa le cautam scuze.

Link to comment
Share on other sites

Am fost si eu vineri pe la Banat Car si mi s-a parut foarte busy pe acolo! Foarte multe masini, cum n-am mai vzt alte dati, semn ca poate a auzit lumea de recall si au venit sa si le faca! Chiar m-a intrebat baiatul la care de obicei merg daca am N47...:)
Link to comment
Share on other sites

Astazi am facut prima revizie in Ro -ulei&filtre la Bmw- 163000km si o mica verificare. Mot-a-mot baietii mi-au spus "Deocamdata se aude doar un zumzait ciclic la lant, dar nu ceva foarte pronuntat. Poate ceda in 500km sau in 50000km. Nu garanteaza nimeni cand cade, dar din experienta noastra credem ca poti sa mai mergi vreo 10-15000km pana sa o schimbi, avand in vedere ca masina a mers preponderent pe autostrada si are reviziile Bmw la zi."

Deci...mergem inainte, Dumnezeu cu mila :)

Link to comment
Share on other sites

M-au sunat si pe mine de la BMW, se pare ca-s mai norocos, se schimba TOATA distributia la mine, se da motorul jos, cu tot cu patine si ambele lanturi... O sa fie gata pe saptamana viitoare, vineri o sa ma duc sa vad piesele vechi, ca trebuie sa le trimita in Germania. Mai tre sa platesc eu uleiul si antigelul
Link to comment
Share on other sites

M-au sunat si pe mine de la BMW, se pare ca-s mai norocos, se schimba TOATA distributia la mine, se da motorul jos, cu tot cu patine si ambele lanturi... O sa fie gata pe saptamana viitoare, vineri o sa ma duc sa vad piesele vechi, ca trebuie sa le trimita in Germania. Mai tre sa platesc eu uleiul si antigelul

deci bine ca a rezistat pana acum :p

Link to comment
Share on other sites

M-au sunat si pe mine de la BMW, se pare ca-s mai norocos, se schimba TOATA distributia la mine, se da motorul jos, cu tot cu patine si ambele lanturi... O sa fie gata pe saptamana viitoare, vineri o sa ma duc sa vad piesele vechi, ca trebuie sa le trimita in Germania. Mai tre sa platesc eu uleiul si antigelul

 

 

salut inside . pe tine te-au chemat ei sau ai sunat tu si ai aflat ca ai recall ? ca am sunat si eu la bmw bucuresti si mi-au spus ca nu am recall si nici nu au avut vreunul pana acum la ei.. dupa cate vad m-au cam mintit ca am vazut cativa pe aici din bucuresti cu recall..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.