Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Revin cu vechea mea intrebare ,daca masina nu are nimic are vreun rost sa schimb intinzatorul ? 320d/2011

 

Eu zic ca e o investitie minora care merita.Am schimbat intinzatorul la benzina si s-a schimbat sunetul motorului.

Link to comment
Share on other sites

Am cumparat un nou E90 din 11-2010. Cutie automata. Din Germania, de la dealer BMW. Am fost atent la lant. Nu se auzea. Astazi, dupa ce tomai am venit din DE mi se pare ca la rece se aude tare lantul ciclic. La cald nu-l mai aud. Mai fac ceva teste zilele urmatoare, dar cred ca 80% problema ESTE

 

La E90 vechi (2009) nu se aude nimic!

 

Voi reveni cu un filmulet sa va dati si voi cu parerea....

 

 

Intrebarea este: poti vedea lantul pe undeva, adica sa-i faci inspectie vizuala?

Intinzatorul ala la care se lasa arcul unde este/cum il scoti?

 

E670687 este masina, am vrut sa o schimb pe cea veche pentru ca vreau automata + 184CP

Link to comment
Share on other sites

Bala, uitandu-ma acum pe piese constat ca cele din primul post nu mai sunt valabile?

 

De exemplu lantul de jos

http://www.realoem.com/bmw/enUS/part?id=PP11-EUR-11-2010-E90N-BMW-320d&mg=11&sg=25&diagId=11_4088&q=13528589971

 

 

13528589971

CHAIN

From:05/11/2015To:-Weight:0.390 kgPrice:

Supersedes:

 

13528575471 (12/01/2013 — 08/18/2015), Exchangeable retrospectively

13528572504 (02/01/2013 — 02/04/2015), Exchangeable retrospectively

11318506652 (04/01/2009 — 02/15/2013), Exchangeable retrospectively

13527797902 (03/01/2007 — 07/21/2009)

 

Din ce inteleg eu.......le-au schimbat IAR in noiembrie, asa-i?

 

Pai sunt doua lanturi. La ce te ajuta verificarea celui de sus daca zgomot sau sa se rupa poate fi cauzat de cel de jos?

 

Ma ajuta faptul ca macar verific lantul de sus. Daca se vede o problema...ma ajuta

Edited by 4EST
Link to comment
Share on other sites

am facut o mica filmare acum seara. Motorul era inca caldut dar zgomotul era, parca nu asa puternic

 

Acum parca nu mai cred ca este de la lant, pare la rolele din fata undeva

 

Ce parere aveti?

 

 

Daca-i vorba de scartzaitul acela din fundal, mai mult ca sigur de pe la curele/role vine. Mi se pare mie sau N47-le chiar este mai zgomotos decat precedentul M47 pe care-l am si eu de altfel?!?!?

Link to comment
Share on other sites

cu capota inchisa parea sa fie zornait de lant, dar acum cel putin parca e scartait, si se aude mai puternic chiar in fata motorului (unde ar fi trebuit sa fie cilindrul 5 si 6 <_< )

N47 are lantul in spatele blocului motor, intre cutie si bloc.

De acolo trebuie sa vina zgomotul specific (fie in partea de sus fie in partea de jos) de lant zornait intr-o galeata de (caldare) din metal goala.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

la rece parca suna mai tare. Acum daca vine din fata, nu este lantul

Eu cand am auzit prima oara eram incadrat de niste case si am ramas surprins de zgomotul care parea de lant si venea de la mine

 

Mai verific maine dimineata si eventual fac o filmare daca se aude altceva

 

 

Daca stie cineva cum verifici macar lantul de sus si/sau intinzatorul, spuneti-mi va rog

Edited by 4EST
Link to comment
Share on other sites

am facut o mica filmare acum seara. Motorul era inca caldut dar zgomotul era, parca nu asa puternic

 

Acum parca nu mai cred ca este de la lant, pare la rolele din fata undeva

 

Ce parere aveti?

 

 

Ce ai aici, sunetul din fata, e de la intinzator. Daca cumva se aude si mai pronuntat dimineata/la rece atunci sigur asta e. Am avut acelasi lucru, s-a remediat prin schimb de intinzator si curea transmisie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am facut o mica filmare acum seara. Motorul era inca caldut dar zgomotul era, parca nu asa puternic

 

Acum parca nu mai cred ca este de la lant, pare la rolele din fata undeva

 

Ce parere aveti?

 

 

Din zona curelei auxiliare, din fata motorului, vine zgomotul.

 

Si, cu adevarat, cu, cat elimini (tii sub control, reduci) mai multe alte zgomote din zoma motorului, cu atat mai usor o sa remarci cand lantul e uzat, daca vreodata va fi sa fie de schimbat. :thumbsup:

 

Zgomotul de zornait(re) de lant de distributie se SUPRAPUNE pe zgmotul la relanti, ascultand RITMUL motorului nu alte zgomote; si mai ales localizarea fiind foarte importanta (de aceea exista stetoscop si pentru motor :hyper: )

 

Din pacate uzura lantului nu se poate diagnostica decat auditiv.

Eu am crezut o vreme ca se poate afla si cu INPA sau alte softuri specifice; am tot cautat, am intrebat; nu am aflat.

Dar poti sa iti imaginezi ca intinzatorul/ele sunt acelea care fie se uzeaza, fie pot slabi din intinderea necesara.. iar lantul fiind greu (curb in traiectoria sa...) si slabit, cu siguranta va juca-vibrand in cursa sa in tinerea sincronizarii (pompei de carburant, axelor cu came si a arborelui cotit) motorului.

Asadar intre rotile dintate lantul va vibra nefiind intins corespunzator; dupa un zgomot de genul asta trebuie sa fii cu atentia auditiva.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

fanatic: cureaua de la accesorii din fata motorului.

 

bimmer90f30: deci un zgomot nu neaparat de ceva care bate la fiecare rotire (ma gandeam ca lantul atinge ciclic undeva), ci mai degraba o vibratie a lantului de margini - greu de depistat asta

Link to comment
Share on other sites

 

...deci un zgomot nu neaparat de ceva care bate la fiecare rotire (ma gandeam ca lantul atinge ciclic undeva), ci mai degraba o vibratie a lantului de margini - greu de depistat asta

ce ar putea sa atinga lantul ciclic??

 

Lantul, fie se poate ..lungi datorita uzurii (spatiu creat) intre nit si za (daca ai avut bicicleta, sigur stii despre ce vorbesc, cand curbezi lantul LATERAL, se va curba mult mai mult cand e uzat si cu joc, decat cand e nou) fie datorita intinzatoarelor nu mai sta intins cum statea candva si zornaie. Lantul sta intins datorita intinzatoarelor; defectarea lor e moartea motorului.

 

Sigur ca NU e usor de depistat cu siguranta.

(..De aceea mecanicii buni sunt scumpi SI ATUNCI cand iti repara masina rapid!

Pentru ca le platesti experienta cu banii tai - experienta care altii NU O AU)

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ciclic ma refer daca s-a rupt o za si bate in ceva - deja este extrem de grav in acest caz si nu mai circului cu masina

 

Daca se lungeste lantul ar trebui sa se auda niste socuri cand nitul se misca in za, ma gandeasc. Asa era la bicicleta :)

Am inteles acum cum zici cu zornaitul

 

Intre timp m-am lamurit ca la rece dimineata se aude probabil de la o fulie sau intinzator cum spune georgeg

 

Am ascultat mai atent si se aude cu siguranta si lantul, atunci cand dispare zgomotul pregnant din fata.

 

Am facut un mic filmulet si eu cred ca se aude putin lantul in dreapta cum te uiti la masina. Si parca se aude si in stanga dar foarte slab, pe filmare nu prea se distinge.

Dupa parerea mea nu este prea grav, cand o duc la service o sa o ascultam si de jos sa vedem cu scutul demontat cum se aude. Dar poate ar fi bine sa dau jos intinzatorul si sa-l verific/schimb

 

Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

@ 4EST,

Observ ca nu prea te intereseaza uleiul din motor... Nu prea am vazut ca iti pui intrebari.. Uleiul fiind cel care asigura ungerea (inclusiv a lantului; de aceea e proiectat sa reziste pe viata motorului!)!

Cat de des schimbi uleiul, folosesti cel recomandat de BMW (norma BMW)?

 

(Nu intentionez sa denaturez topicul!)

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

masina in cauza am achizitionat-o luni. saptamana asta. asa ca nu am nici o informatie despre ulei. Incerc sa aflu care este starea ei, sa stiu cum continui.

Am scanat-o de erori, are doar eroarea de DPF, care conform diagnozei mai tine inca 22.000km

 

La 318D-ul din semnatura n-am avut pana acum probleme cu lantul. O fi ajutat uleiul bun :)

 

dar ce parere ai de al 2-lea clip, de astazi?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.