Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Fix aceeasi chestie si la mine. Tind sa cred ca am schimbat-o degeaba... dar nah...aia e.

 

Daca se comporta la fel si la tine nu ai schimbat-o degeaba, la mine a fost de vina clar intinzatorul lanutului de la jumatate care nu mai facea toata cursa si de aici sunetul de lant (lantul nefiind intins suficient batea pe patine).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

F10 N57 178k km deocamdata nicio problema, fara sunete suspecte, oricum, nu-i schimb distributia, daca e sa pice, schimb motorul si imi asum tot ce tine de asta. Pur si simplu n-are rost sa fiu paranoia si sa ma apuc de "deschis" motoare si schimbat distributii, pica, asta e, alt motor daca e compromis.

 

F07 N57 al unui amic, 450k km, distributia originala, fara sunete.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Cum se face ca la N47 exista topic ce are 281 pagini, iar la N57 nu?

 

 

Este mult mai "popular" N47?

 

 

Exact. N47 face furori la second hand, mai ales în RO.

La fel e și cu pompa de ulei de la 2.0TDI la VAG. Dacă te uiți pe forumuri locale, la fel, vezi plin de pompe de ulei căzute sau oameni care au problema asta și mai puțin de chestii specifice 3.0TDI de exemplu.

Edited by deeJayOg
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si concluzia e care?

 

Paranoia e proportionala cu popularitatea, sau la N57 exista aceeasi problema, doar ca e mai putin mediatizata?

As zice ca nu are treaba cu popularitatea atat de mult pe cat cu tipul de motor adica CONSUM; ..cum marea majoritate isi iau motorul N47 (si aici nu ma refer la masinile aduse in Romania ci in general in lume) nu pot fi la fel de mult "cazute" N57, ca sa formeze un fenomen/fapt real.

(ce e greu de inteles?

daca se aude lantul; mai ales DACA se aude, TREBUIE SCHIMBAT. ca nu trebuie sa se auda; ca e soc daca se aude - asta e cu totul altceva - nu ramane decat sa schimbi masina, lantul, motorul, sau sa o vinzi)

 

Pana si topicul acesta a fost facut pe un zvon/realitate din vest...! Nimic special/specific de Romania; poate doar masini cu mai multi km si acestia dati inapoi!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

din ce an e masina prietenului tau cu N57?

2013

 

Cum se face ca la N47 exista topic ce are 281 pagini, iar la N57 nu?

Sunt foarte multe N47 si mai putine N57. Oricum la cat de fiabil e BMW-ul in ziua de azi nu mai conteaza ca ai N47, N57 sau alt motor... prea multe lanturi rupte la km putini.

Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor,

 

Detin un Bmw 320d E90 LCI fabricat in iulie 2011, 180000 km.

Am tot citit despre problema distributiei la acest motor N47 asa ca am postat un mic filmulet cu motorul in functiune.

Se aude un sunet "ciudat" in zona pompei de inalte, cel putin mie asa mii se pare sau asa este sunetul unei distributii pe cale sa cedeze?

 

Inainte de a cumpara masina am fost cu ea la reprezentanta Bmw pentru teste si nu s-au semnalat probleme cu distributia, nici cei de la Bimmer Service nu au avut o alta parere.

 

 

Edited by ConstantinG
Link to comment
Share on other sites

In primul filmulet, de la 0.28 se aud "clopoteii". Daca tie se pare ala sunet normal...na... nu mai e nimic de zis. Asculta sunetul acela la casti si poate iti vei schimba parerea.

 

Daca a ajuns ca o diagnoza sa se faca pe forum din filmulete, inseamna ca ati ajuns la un asa grad de pricepere mai ceva decat mecanicii ceea ce e de apreciat. Doar zic.

  • Like 5
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

In primul filmulet, de la 0.28 se aud "clopoteii". Daca tie se pare ala sunet normal...na... nu mai e nimic de zis. Asculta sunetul acela la casti si poate iti vei schimba parerea.

 

Mă scuzați, nu știam că trebuie să avem toți aceeași opinie. Mai ascultă distribuții prin filme online - sunt câteva prin topicul ăsta chiar, să vezi acolo distribuții cu probleme.

 

Dar dacă tot mă iei așa, eu clopoței să știi că aud când vine Moș Crăciun :laugh:

 

@cavaliere - putem doar să ne dăm cu presupusa, evident :)

Edited by deeJayOg
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daca sunt pe aici clipuri cu distributii facute muci asta nu inseamna ca trebuie sa ignoram sunetele mai putin evidente. Tu esti ceva de genul "nu o schimb ca la altii se aude si mai rau si nu s-a rupt".

Dar fie ca tine domnule expert in ascultat distributii pe youtube.

 

MĂŁ bucur cĂŁ din 2 postĂŁri ai reușit sĂŁ-ți dai seama de ce fac eu cu distribuția mea :) Te-aș invita sĂŁ nu faci lucrurile personale dar am senzația cĂŁ ĂŽți este dificil. O searĂŁ bunĂŁ!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Constantin, la relanti nu mi se pare ca se aude nimic, insa in accelerare se aude ciricaitul de lant...asa se auzea si la mine, acum nu se mai aude.

 

De auzit se aude, tu stii ce vrei sa faci mai departe, insa la mine se auzea si la relanti un "tacanit" rece-cald care la tine nu-l aud.

Link to comment
Share on other sites

Constantin, la relanti nu mi se pare ca se aude nimic, insa in accelerare se aude ciricaitul de lant...asa se auzea si la mine, acum nu se mai aude.

 

De auzit se aude, tu stii ce vrei sa faci mai departe, insa la mine se auzea si la relanti un "tacanit" rece-cald care la tine nu-l aud.

 

Win, așa pe film știi cum e - auzi, n-auzi ĂŽn cele din urmĂŁ. Ăți reamintesc ĂŁsta:

https://www.youtube.com/watch?v=8GB1BoYYuy0

 

Service-ul a zis cĂŁ nu e problemĂŁ. :)

 

Oricum e loterie :rolleyes: #doamneajutĂŁ

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asa e, insa in filmarea ta se aude lantul cand te apropii de alternator (hai sa zicem ca poate e din alta parte), insa iti confirma zgomotul cand bagi telefonul la roata unde se diferentiaza cel mai bine zgomotul de distributie, iar acelasi zgomot se aude si la alternator, deci cum am spus de auzit se aude, poate si la mine o sa inceapa sa se auda peste o luna, dar si la 109.000 km se auzea.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.