Jump to content

Recommended Posts

Eu o sa am nevoie sa imi repar jantele de tabla recent indoite. Am de gand sa merg la Autosoft Dudesti (unde mergeam de obicei pentru schimbare anvelope, echilibrat roti etc.), insa e prima oara cand merg pentru indreptat. Daca are cineva ceva de spus despre ei, sa o faca repede. :p

 

Pentru vopsit recomand vopsitelectrostatic.ro. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Si eu am de gand sa vopsesc jantele prin toamna, m-am interesat un pic si am gasit 2 variante:

 

Topwheels- care ar fi si cei mai ok din ce am citit...stiu ca Acero si-a vopsit & indreptat rotile la ei...

SRZ.ro - de ei nu am auzit lucruri prea bune..insa nu stiu sigur..

Link to comment
Share on other sites

Eu am dus un set de jante pe 20" la Top Wheels si nu am fost multumit de ce au facut. Am plecat la 1 saptamana dupa ce le-am indreptat la Constanta si in masina se simtea o vibratie ciudata, la fel aveam si feedback de la volan. Initial am crezut ca nu s-au asezat cauciucurile, luasem un set nou si cand am ajuns inapoi in Bucuresti am fost la Autosoft Baneasa sa le echilibrez iar. Mare mi-a fost surpriza cand mi-au aratat ca jantele erau strambe, toate 4 erau!

 

Am platit inca odata indreptatul la Autosoft si de atunci nu am mai avut nici o problema. Am mai dus la ei un set pe 18" si tot asa, foarte multumit. Iar ca pret au fost ~ cu Top Wheels.

De vopsit nu am vopsit la ei asa ca nu comentez.

 

In schimb am vopsit un set pe 17" electrostatic la PAK Racing, 800ron cu dejantat, echilibrat, fara lac suplimentar. 3 saptamani am stat, de la termen "cateva zile". Nu au iesit nici perfect.

 

Am cautat recent o vopsitorie la pistol, in speranta ca pot reconditiona 2 seturi pe 20" cat mai aproape de cum au iesit ele din fabrica. Am gasit sablez.ro. Am dus primul set de jante, ale unui prieten, dupa care urma sa le duc si pe ale mele. 1050ron pentru vopsit la pistol cu montat/demontat inclus. Iarasi aceeasi poveste, cateva zile care s-au facut 2 saptamani. Jantele au iesit ok in proportie de 85%, ceva gunoaie, ceva zone nefinisate bine, mai ales in zona prezoanelor. Pentru banii ceruti si felul in care se laudau ca daca vrem calitate dureaza, nu merita !

 

Acum am dus setul meu pe 20" la un baiat pe care l-am gasit pe 4tunning si care, din poze, pare sa lucreze foarte bine la pistol. 900ron distractia si a ramas ca ne auzim luni, posibil marti sa le ridic. Va tin la curent.

 

http://forum.4tuning.ro/671-firme-servicii-auto/173108-vopsesc-repar-reconditionez-profesional-jante-auto/page-31.html

Edited by Baracuda82
Link to comment
Share on other sites

Si eu am de gand sa vopsesc jantele prin toamna, m-am interesat un pic si am gasit 2 variante:

 

Topwheels- care ar fi si cei mai ok din ce am citit...stiu ca Acero si-a vopsit & indreptat rotile la ei...

SRZ.ro - de ei nu am auzit lucruri prea bune..insa nu stiu sigur..

 

eu am indreptat rotile pe 21" la Sirius si le-am reconditionat complet la SRZ

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/149974-530d-f07-gt/page__view__findpost__p__2168697

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

pentru indreptat jante in bucuresti recomand decat autosoft..am fost si la alte service-uri si am dat ceva mai putini bani si mi-au strambat mai rau jantele,din ianuarie de cand am fost la autosoft fundeni nu am mai avut nici o treaba.. m-a costat 300 ron indreptat,echilibrat,curatat si schimbate cauciucurile, jantele sunt pe 16 aliaj Edited by Madlen
Link to comment
Share on other sites

Baracuda, am vopsit/sudat/indreptat eu la baiatul de pe 4tuning. Exact aceiasi situatie ca la serviceurile prezentate mai sus. Cateva zile s-au transformat in saptamani (nu m-a interesat prea mult pt ca nu ma grabeam), sudura "mega-profesionala" nu arata prea bine, lacul "ceramic" se exfoliaza imediat daca se intampla sa lovesti ( pardon, sa o atingi) cu ceva metalic janta ( de exemplu in zona prezoanelor) , jante vospite si pe interiorul buzei fara a fi curatate bine inainte ( rezultat: cauciucul nu etanseaza cum trebuie) , vopsitul inseamna doar vopsitul fetei jantei - interiorul vine in fuler etc etc Edited by dmnu
Link to comment
Share on other sites

@dmnu

 

Offf, mi-ai dat KO, speram sa am noroc macar a 3-a oara...

 

Ce am vazut in pozele lui (are 30 de pagini) arata foarte bine, chiar nu m-am grabit sa ma duc, m-am uitat atent.

 

Asta e, sper, poate a fost mai grabit cand le-ai dus tu. Eu n-am nici o lucrare, doar vopsit ca au fost atinse la borduri de vechiul proprietar.

 

SRZ si PAK sunt 2 "magazine" diferite.

Edited by Baracuda82
Link to comment
Share on other sites

Am fost la SRZ, Pake sau cum si-o zice si inca cativa. Pentru sablat si vopsit electrostatic exista doua persoane care chiar fac traba: Dany CSL sau recomandarea mea cu toata inima Polonezul ( vopsitelectrostatic.ro).

 

 

Pentru indreptat/sudat jante, Sirius in Baneasa "e tata lor" :)

 

Dar de baietii de la NFS ce parere ai? :)

Link to comment
Share on other sites

Il stiu pe Florin de multi ani, dinainte sa deschda vulcanizarea. Fac treaba buna, dar sablatul si vopsitul electrostatic nu mi se pare ca iese cum ar trebui. Ies bine, dar tot par "coaja de portocala" la final, ca nu sableaza cu ceva foarte fin.

 

Si ei duc tot la Sirius jantele cand sunt de indreptat/sudat :)

Link to comment
Share on other sites

Am fost la SRZ, Pake sau cum si-o zice si inca cativa. Pentru sablat si vopsit electrostatic exista doua persoane care chiar fac traba: Dany CSL sau recomandarea mea cu toata inima Polonezul ( vopsitelectrostatic.ro).

 

 

Pentru indreptat/sudat jante, Sirius in Baneasa "e tata lor" :)

 

la recomandarea ta am dus si eu jantele ptr X la Polonezul (vopsitelectrostatic.ro) le-am lasat sambata si sper sa le iau maine sau joi,revin si eu cu poze si un feedback :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Feedback pozitiv !

 

Sunt foarte multumit de cum au iesit jantele, sincer nici nu speram sa iasa asa bine avand in vedere experientele anterioare. Laclul plat, frumos, fara coaja de portocala, o placere a fost sa platesc !

A mai si respectat termenul, marti a zis, marti a fost !

Arata bine,

Cat te-a costat?

Langa prezoane este o umbra sau este semn de la vopsit?

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.