Jump to content

Revizie F30


Dragos_nou

Recommended Posts

Puteai sa lasi. Atata timp cat nu e magazinu tau nu vad o problema :p

 

Am ramas wow pentru ca si eu tot un F31, aceiasi motorizare si sub 650 nu am gasit nicaieri cu exact aceleasi piese ca tine :) daca poti da-mi si mie un mesaj pe privat. Eu am facut revizia de curand la reprezentanta in ploiesti si m-a costat 1050 (parca, sau pe acolo) doar ca am avut probleme si data viitoare ma bate gandu sa ma ocup personal ca nu e fizica cuantica ...

 

Ce probleme ai avut la Ploiesti? Poti sa detaliezi?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut.

Am si eu o intrebare? Sunt un posesor nou de F30 320D, si am facut uleiul la un service (care se ocupa numai de BMW uri in bucuresti - nu dau nume ) . Mi-a trecut revizia in instoricul BMW online , dar a zis ca momentan nu poate sa in treaca in cartea cu istoricul din bord al masinii.

Aveti ideea se poate trece ulterior ? Unde pot face asta si cat ma costa ?

Link to comment
Share on other sites

Ce probleme ai avut la Ploiesti? Poti sa detaliezi?

Au uitat sa prinda filtru de aer si facea ca un tractor masina. Problema e ca dinauntru nu se auzea si cum eu am luat masina cu motorul oprit si am plecat spre Bucuresti nu am sesizat decat acasa ...

 

A doua zi m-am dus dinou pana la Ploiesti si s-a rezolvat. Mecanicul foarte ok, nota 10! A recunoscur si am rezolvat problema fara sa avem conflict in max 5 minute.

 

Problema a fost la agentul de vanzari care imi spunea ca ei au facut lucruri in plus si ca asa fac toate masinile dupa revizie si alte abureli. L-am intrebat cine suporta costurile de deplasare si mi-a spus ca ma tine minte si data viitoare am discount ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am acoperit ca sa nu se considere reclama.. :)

 

 

Ce frumos, cand fac reduceri pun pe factura filtre Mann si cand nu dau reduceri factureaza filtre OE BMW si de 500% mai scumpe, desi filtrele folosite tot Mann sunt. Baeti dasstepti astia :D

Edited by six in line
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Cel mai bine e sa faci revizia la 5000Km, sau chiar mai devreme (ex: dupa fiecare drum la mare). Atunci stii sigur ca masina o sa mearga perfect mult timp (:D)

 

 

Foarte bine punctat! Observ ca din ce in ce mai des cadem in paranoia schimbului de ulei, eu inteleg ca Germania nu e Romania, dar nici sa reducem de la 30.000 de km (cat scrie in carte) la 10-15.000 de km.

In opinia mea, un schimb de ulei la un F30 in Romania sa fie facut la 20.000 - 23.000 km.

P.S Aveti idee ca Germania ocupa un loc fruntas la capitolul poluare? Incercati sa va documentati si sa nu mai faceti din Germania ceea ce nu este.

Edited by S3agal
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte bine punctat! Observ ca din ce in ce mai des cadem in paranoia schimbului de ulei, eu inteleg ca Germania nu e Romania, dar nici sa reducem de la 30.000 de km (cat scrie in carte) la 10-15.000 de km.

In opinia mea, un schimb de ulei la un F30 in Romania sa fie facut la 20.000 - 23.000 km.

P.S Aveti idee ca Germania ocupa un loc fruntas la capitolul poluare? Incercati sa va documentati si sa nu mai faceti din Germania ceea ce nu este.

 

Ptr ca Germania are peste 80 mil locuitori si o Industrie Top, sute de mii de masini/ camioane in Transit si o populatie foarte activa si vesnic in miscare

 

Sa nu mai facem nici din Romania ceea ce nu este,vorbim adica despre o tara fara populatie, Industrie, in afara de piata de desfacere ptr altii, fara economie si infrastructura, mai ales fara cultura in care aproape toti traiesc intr-o bucla a timpului :thumbsup:

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.