Jump to content

X5 E70 XD 3.5d


Baracuda82

Recommended Posts

Ca tot a fost frumos in weekend, am avut bun motiv de o spalare relaxanta si o mica sesiune foto.

 

In prezent are ~81.300 km, este cumparata din reprezentanta Bavaria Baneasa unde are si istoricul/mentenanta de la 0km. A fost in garantie pana in 2014 iar acum mai am doar pachetul de revizii gratuite pana in 2019. Ca si modificari nu am facut mare lucru : Led CREE pentru angel, Stopurile OEM LCI si restaurarea jantelor.

 

Body Color Carbonschwarz Metallic (416)

Upholstery Leder Nevada Perf./beige (LVB4)

 

S1CBA CO2 package

S217A Active steering

S230A Extra package, EU-specific

S2M9A BMW M LA wheel, V spoke 227

S2PAA Lug bolt retainer

S2VAA Chassis & suspens. setup"Adaptive Drive"

S300A Emergency spare wheel

S302A Alarm system

S316A automatic trunk lid mechanism

P337At M Sports package

S358A Climate comfort windscreen

S3AGA Reversing camera

S3APA Windshield with grey wedge

S3MBA Indiv. Ext. Line, burnished aluminium

S3MCA Indiv. roof rail high-gloss Shadow Line

S402A Electric panoramic roof

S423A Floor mats, velours

S428A Warning triangle and first aid kit

S430A Interior/outside mirror with auto dip

S431A Interior mirror with automatic-dip

S441A Smoker package

S453A Climatised fornt seats

S456A Comfort seats with memory

S488A Lumbar support, driver and passenger

S493A Storage compartment package

S494A Seat heating driver/passenger

S4AZA Fine-wood trim bamboo grain dark

S502A Headlight cleaning system

S508A Park Distance Control (PDC)

S521A Rain sensor

S522A Xenon Light

S534A Automatic air conditioning

S544A Cruise control with brake function

S563A Light package

S5ACA High-beam assistant

S609A Navigation system Professional

S644A Preparation f mobile phone w Bluetooth

S672A CD changer for 6 CDs

S677A HiFi System Professional DSP

S698A Area-Code 2 for DVD

S710A M leather steering wheel

S761A Individual sunshade glazing

S775A Headlining anthracite

S7M5A M Exterior equipment

S7NHA BMW Service inclusive

S840A High speed synchronisation

S853A Language version English

S863A Retailer Directory Europe

S877A Delete cross-pattern operation

S8ARA On-board vehicle literature, Romanian

S8SPA Control unit COP

S925A Transport protection package

 

Next

post-71829-0-36455200-1430065655_thumb.jpg

post-71829-0-37654900-1430065668_thumb.jpg

post-71829-0-24670100-1430065679_thumb.jpg

post-71829-0-91165700-1430065684_thumb.jpg

post-71829-0-26466600-1430065690_thumb.jpg

post-71829-0-17705900-1430065874_thumb.jpg

post-71829-0-11718500-1430065878_thumb.jpg

post-71829-0-08603300-1430065882_thumb.jpg

Edited by Baracuda82
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Hmm, eu cred ca maximul pentru mine in materie de ceramic a fost la fostul Cayenne, 4 zile doar compound :)

 

Dar si rezultate !

 

daaaa ... cred a "nins" bine de la compoundu ala :thumbsup: ... compoundul de la Meguiars cand incepe sa se incalzeasca pe lac incepe codul portocaliu de ninsoare in garaj

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

Frumos monstruletu tau :thumbsup:

Sa il stapanesti sanatos in continuare si sa te bucuri de el.

 

 

Inca o masina foarte intretinuta pe forum :thumbsup: Sa te bucuri de ea in continuare si drumuri bune sa ai !

 

 

Superb X-ul :clapping:

 

sa ai drumuri bune si frumoase cu el :thumbsup:

 

Multumesc frumos !

La fel va doresc si voua :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Mersi !

 

Apropo de jante, eu am 2 seturi de anvelope vara/iarna pe 315 spate si 275 fata. Cand am vrut sa le restaurez, m-am lovit de faptul ca nu aveam pe ce sa las masina. Am preferat sa mai cumpar un set decat sa o las pe "butuci" cum mi-a fost sugerat. Am gasit style 211 (http://www.bmwstylewheels.com/bmw/211) la un pret bun cu cauciucuri cu tot, bine, cauciucurile sunt de aruncat dar am avut pe ce sa las masina.

 

Acum dilema este, sa pastrez 211 ca jante de iarna si sa mai cumpar un set nou de anvelope ? Ma gandesc ca nu o sa reziste bine jantele revopsite, nu ma astept sa aiba rezistenta lor din fabrica.

Problema este ca arata destul de ciudat cu 255/50/19, mai ales pe spate, sunt bagate foarte mult in oala. Ma gandeam sa le pun distantiere pe spate, ce ziceti ?

 

M-am mai gandit sa mai cumpar tot un set pe 20 de iarna, in felul asta nici nu pierd cauciucurile de iarna pe care le am, mai sunt si scumpe rft pe 20.

 

Sfaturi ? :)

Edited by Baracuda82
Link to comment
Share on other sites

Mersi !

 

Apropo de jante, eu am 2 seturi de anvelope vara/iarna pe 315 spate si 275 fata. Cand am vrut sa le restaurez, m-am lovit de faptul ca nu aveam pe ce sa las masina. Am preferat sa mai cumpar un set decat sa o las pe "butuci" cum mi-a fost sugerat. Am gasit style 211 (http://www.bmwstylewheels.com/bmw/211) la un pret bun cu cauciucuri cu tot, bine, cauciucurile sunt de aruncat dar am avut pe ce sa las masina.

 

Acum dilema este, sa pastrez 211 ca jante de iarna si sa mai cumpar un set nou de anvelope ? Ma gandesc ca nu o sa reziste bine jantele revopsite, nu ma astept sa aiba rezistenta lor din fabrica.

Problema este ca arata destul de ciudat cu 255/50/19, mai ales pe spate, sunt bagate foarte mult in oala. Ma gandeam sa le pun distantiere pe spate, ce ziceti ?

 

M-am mai gandit sa mai cumpar tot un set pe 20 de iarna, in felul asta nici nu pierd cauciucurile de iarna pe care le am, mai sunt si scumpe rft pe 20.

 

Sfaturi ? :)

sa o stapinesti sanatos,depinde de dimensiunea anvelopelor de iarna,banuiesc ca nu o sa mergi cu 315??spate iarna,in general iarna se pun anvelope mai subtiri si talon mai inalt(gropi,sleauri )acu alegerea e a ta,parerea mea,anvelope bune de iarna(recomand bridgestone vdm1,,locul 2..pirelli ice&snow,sunt ptr 4x4 suv )am pe masina si,nu au dezamagit,am urcat drumul paralel cu pirtia de la rinca cu o jumatate de metru zapada..

Edited by RTM
Link to comment
Share on other sites

Multumesc, masina o am de anul trecut dar nu am prezentat-o pana acum :)

 

Iarna ce a trecut am mers cu 315 pe spate, Pirelli ice & snow, nu am avut probleme de nici un fel dar nici nu m-am aventurat offroad. Dupa cum am spus am 2 seturi iarna/vara identice.

 

Iarna care vine nu stiu ce sa fac, as vrea sa menajez jantele revopsite si pe langa asta eu intotdeuna am mers pe varianta cu 2 seturi diferite de jante iarna/vara. Le schimb frumos in garaj, nu trebuie sa stau la coada cand se strica vremea. Ma gandesc doar daca sa pastrez setul asta pe 19 si sa merg cu 255 latime toate 4 sau sa vand setul pe 19, sa caut alt set pe 20 si in acest fel imi pastrez si setul de anvelope pe 20.

 

In cazul in care raman pe 19" cu latimea 255 (asa cum este recomandat de BMW), pot sa pun distantiere pe spate fara riscuri ?

Link to comment
Share on other sites

Da, asa o sa fac :thumbsup:

 

M-am uitat de curiozitate la anvelope, sa vedem pe ce merg. Pana acum ma tenteaza destul de mult Bridgestone Blizzak DM-V2 care se vor lansa in Iulie. Ca optiuni mai am tot Pirelli Ice Snow OEM Bmw cu steluta sau Michelin Alpin.

 

Daca renunt la runflat castig la confort si pierd la tinuta de drum ? Cand am avut jantele la vopsit, cele pe 20", am pus setul de 19" pe masina, stateau cam drepte || fata de cum stau celelalte, adica asa /\ :twitch:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.