Jump to content

indreptare jante


Recommended Posts

salutare, am un set de jante pe 19" pe masina, iar pe fata anvelopa este foarte mica (215/35-19) ... adica vreo 7 cm, stiam de cand le-am montat ca la prima groapa mai serioasa se vor stramba .. "zis si facut" :) , acum am o problema, m-am dus sa le indrept, e ieftin, se face rapid, se incalzeste janta sa nu crape, etc... DAR, cum ale mele au o buza polisata destul de lata, si acolo e problema, la extremitatea jantei, se zgarie, mi-a spus omul ca orice ar face, oricate carpe sau manusi de cauciuc sau orice altceva ar pune intre janta si pistolul penumatic tot se zgarie destul de urat. Din fericire, chiar daca e observabila pentru un cunoscator deformarea nu afecteaza deloc mersul masinii, la 210-220 kmh masina nu trage si nu bate deloc-deloc, pentru ca partea deformata a jantei nici macar nu face contact cu anvelopa ... asa ca nu e graba cu indreptatul. Totusi, a indreptat cineva jante pe undeva fara sa se zgarie deloc? (am de gand sa vopsesc spitele interioare ale jantei peste 1-2 luni, si pot astepta pana atunci, ca ultima solutie)

 

LE: in mod dubios, acum ca am lasat masina ceva mai jos, aproape ca nici nu se mai observa ca janta este putin stramba, nu imi explic de ce. (I-am aratat prieteni de ce vreau sa o indrept si nu prea intelegea unde e stramba si cum :blink: )

Link to comment
Share on other sites

LE: in mod dubios, acum ca am lasat masina ceva mai jos, aproape ca nici nu se mai observa ca janta este putin stramba, nu imi explic de ce. (I-am aratat prieteni de ce vreau sa o indrept si nu prea intelegea unde e stramba si cum :) )

222404[/snapback]

 

 

apai daca e asa de putin las-o asa, daca se intampla ceva si iasa naspa o sa iti para rau ... :blink:

Link to comment
Share on other sites

LE: in mod dubios, acum ca am lasat masina ceva mai jos, aproape ca nici nu se mai observa ca janta este putin stramba, nu imi explic de ce. (I-am aratat prieteni de ce vreau sa o indrept si nu prea intelegea unde e stramba si cum :blink: )

222404[/snapback]

 

Unde iti indrepti jantele de obicei si cat costa? Trebuie sa fac si eu operatiunea asta in curand si m-ar ajuta un sfat. Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Unde iti indrepti jantele de obicei si cat costa? Trebuie sa fac si eu operatiunea asta in curand si m-ar ajuta un sfat. Mersi.

222846[/snapback]

La Autosoft pe linga Mallul VItan, recomand cu incredere. Mie nu mi-au spus ca s-ar zgiria si nici n-am observat. Insa... daca trebuie sa le incalzeasca sa le indrepte... e de rau. Inseamna ca-s indoite bine de tot.

Link to comment
Share on other sites

multumesc stefann, da... acolo cred ca ma duc, am mai indreptat niste oz antares acolo acum cativa ani, si am fost multumit de ei, numai ca atunci nu incalzeau janta inainte sa o indrepte, ci pur si simplu o impingeau cu un piston (pe ulei cred).

Thebe, nu e stramba rau janta, doar ca, daca e sa gandim la standardele "din afara" , in momentul in care ai indoit cat de putin o janta o schimbi, daca nu vrei sa o schimbi (pentru ca nu se mai fabrica modelul, nu din alt motiv) o indrepti, si numai incalzita, nu doar pentru ca s-ar putea crapa, si ca sa nu pierzi foaaaaarte mult din rezistenta initiala a jantei.

Cyberax, cred ca trec in weekend pe la autosoft, am sa postez niste poze cu rezultatele before/after atunci.

Link to comment
Share on other sites

multumesc stefann, da... acolo cred ca ma duc, am mai indreptat niste oz antares acolo acum cativa ani, si am fost multumit de ei, numai ca atunci nu incalzeau janta inainte sa o indrepte, ci pur si simplu o impingeau cu un piston (pe ulei cred).

Thebe, nu e stramba rau janta, doar ca, daca e sa gandim la standardele "din afara" , in momentul in care ai indoit cat de putin o janta o schimbi, daca nu vrei sa o schimbi (pentru ca nu se mai fabrica modelul, nu din alt motiv)  o indrepti, si numai incalzita, nu doar pentru ca s-ar putea crapa, si ca sa nu pierzi foaaaaarte mult din rezistenta initiala a jantei.

Cyberax, cred ca trec in weekend pe la autosoft, am sa postez niste poze cu rezultatele before/after atunci.

222948[/snapback]

 

Si eu trebuie sa ajung cat de curand... puteti sa imi spuneti ceva preturi?

Si apropo... care sunt semnele ca jantele sunt strambe? (in afara de inspectia vizuala)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
pai, simti o anumita bataie, la viteze mai ridicate, fie pe accelerare, fie pe franare puternica (asta ar putea fi si de la discurile de frana ovalizate), masina tine sa traga mai tot timpul in aceeasi directie, cauciucul se uzeaza in mod ciudat, etc

223224[/snapback]

 

 

si eu am o usoara trepidatie intre 95-110 . apoi e ok .....sa fie de la jante ?....cu cauciucurile de iarna era mai pronuntata trepidatia ...am schimbat cu cele de vara si acum e mai usoara dar tot o simt ..

Link to comment
Share on other sites

si eu am o usoara trepidatie  intre 95-110 . apoi e ok .....sa fie de la jante ?....cu  cauciucurile de iarna era mai pronuntata trepidatia ...am schimbat cu cele de vara si acum e mai usoara dar  tot o simt ..

228785[/snapback]

 

poate nu sunt echilibrate bine rotile

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.