Jump to content

E39 M57 cutia automata franeaza dupa acceleratie


Recommended Posts

Salut,

de ceva vreme cutia schimba intr-o treapta inferioara in citiva timpi dupa ce i-au piciorul de pe pedala de acceleratie. Si are loc acest lucru numai la viteza de 80km/h +. Adica din a 5-a baga a 4-a, dupa 2-3 secunde iar a 5-a si tot asa. Am schimbat ECU, insa nimic schimbari. Va rog ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Schimba uleiul si filtrul pana nu e prea tarziu si reseteaza adaptarile cutiei.

Mersi de raspuns. Am fost azi la diagnostica si mi s-a zis la fel sa schimb uleiul si filtrul, dar problema ar putea fi de la "torque converter" si ca sa-l schimb.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

buna baieti ,

 

Am si eu un 523i an 1999 si de ceva vreme se tot incalzeste motoru , de multe ori nu ajunge pe rosu dar bocoteste apa in borcan. destul de frecvent intra si pe rosu. L-am dus la mechanic ia schimbat garniture de _chiulasa_, (_chiulasa_ zice ca e ok, pompa de apa la fel , radiatoarele nu sunt infundate si nici furtunele strangulate, etc ) dar tot la fel face. Cum se incalzeste cum incepe sa faca presiune si da apa afar si bocoteste in borcan. Stie cineva ce problema poate avea ca mecanicu zice ca nu mai stie ce sa I faca ?

Mersi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

,,Ar putea fi" nu inseamna decat ,,nimic sigur". Deci schimburi, reset adaptari si daca tot nu e bine abia atunci schimbi convertizorul.

Am schimbat uleiul si filtrul, am resetat insa nimic schimbari. Am inteles ca cind e dus convertizorul masina vibreaza, zmunceste insa la mine nu e cazul :(

 

Odata ce schimbi convertizorul e neaparat sa schimbi si valva aia din cutie?

 

Nu poate fi problema mea legata de presiunea slaba la injectia motorinei?

Link to comment
Share on other sites

Blocul de valve din cutie se schimba sau se curata dupa caz. Daca s-au resetat adaptarile si problema persista, trebuie investigat. Si in modul sport se comporta la fel?

In modul sport se comporta la fel.

Asta la care am schimbat uleiul, se ocupa doar cu cutiile si mi-a zis ca daca schimb convertizorul trebuie sa schimb si blocul de valve(care de fapt e cel mai costisitor). Dar cum am inteles de la el masina zmunceste, vibreaza atunci cind e dus convertizoul, insa nu e cazul la mine. La mine dupa ce o accelerez la 70km/h + si eu i-au piciorul de pe pedale, cutia schimba la fiecare 2-3 secunde dintr-o treapta in alta. Iar cind vreau sa tin viteza constanta de 100km/h(spre ex) atunci acul toratiilor cade cu vreo 200 de rotatii pentru o juma de secunda la fiecare 4-5 secunde.

La viteza mica, respectiv in trepte inferioare nu face nici o problema.

:(

Link to comment
Share on other sites

Sa nu mai deschid un alt topic intreb aici,azi am schimbat uleiul+filtru+garnituri+suruburi si nu am resetat valorile cutiei,am mers azi toata ziua si cutia schimba la fel de bine ca si inainte(am schimbat uleiul pt nr de km nu pt ca aveam vreo problema)

 

Ăntrebarea este daca resetez adaptarile cum invata cutia noile valori? Am citit povesti ca trebuie sa iesi pe autostrada si sa schimbi in manual treptele intr-un anumit mod,bla bla bla

 

Ms

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am rezolvat problema.

Am schimbat initial uleiul si filtru in cutie, degeaba - 300 euro arsi.

Apoi am schimbat coverterul pe unul reconditionat - 750 euo. Acum e ok. In viitorul apropiat masina cu cutie automata nu-mi mai i-au. Mersi.

Edited by vanikko
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am rezolvat problema.

Am schimbat initial uleiul si filtru in cutie, degeaba - 300 euro arsi.

Apoi am schimbat coverterul pe unul reconditionat - 750 euo. Acum e ok. In viitorul apropiat masina cu cutie automata nu-mi mai i-au. Mersi.

 

Convertizorul l-am reparat la Samer in Timisoara. Muult mai ieftin si garantie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.