Jump to content

bataie la denivelari e46 320d


Recommended Posts

De o saptamana am schimbat asa : amortizoare fata/spate + flanse, brate, bielete,capete de bara,semibielete (lemforder + sachs), geometrie facuta. In urma cu 6 luni am schimbat si bucsele de la bara stabilizatoare ... toate in zadar , am o bataie pe partea dreapta fata(cel putin asa aud eu care s-a mai redus), un fel de "tzac" cand merg pe denivelari la 5-10 la ora. "Meseriasii" la care am fost s-au scarpinat in cap... nici un rezultat, au constat si ei ca se aude ceva :) , dar atat .

Cand este mai cald afara se mai aude in volan un scartait care il banuiesc ca este de la coloana de directie(tot la denivelari)... posibil sa ma insel.

Aveti vreo idee ce sa mai schimb? in afara de masina :)

Edited by ronnymvc
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu ceva asemanator ca si tine. Imi batea ceva cand treceam peste denivelari. Sigur este un pivot sau o bucsa, ziceam eu. Am schimbat pivotii pe fata, stanga dreapta, capetii de bara, bieletele antiruliu, tot ce tine de bucse pe fata la brate, si tot batea. Nu am stiut ce sa mai fac, urmatoarea miscare era sa schimb flansele de la telescoape.......dar pana la urma am avut ceva de lucru la cutie, am dat jos cutia mi.am facut ce aveam pe la ea si cand sa o pun inapoi, surpriza, ce sa vezi, motorul, s.a miscat putin din suport deoarece era rupt. Am schimbat suportul, nimica, nici o bataie nu se mai aude, este ca noua. Incearca sa verifici suportul de motor. O parere...
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Ajutati-ma cu o recomandare: astazi a fost la service pt o verificare directie/suspensie deoarece aveam zgomote/miscari de volan la treceri de cale ferata. Au descoperit ca pivotul de langa roata la bratul stanga fata este distrus complet....se misca 2-3 mm cu mana in staga si dreapta...sus-jos. Mi-au spus cei de acolo sa nu mai circul cu masina deoarece este pericol sa imi iasa pivotul si sa imi cada roata (nu de tot, dar sa se incline = daune mult mai mari)

Intrebarea mea: cum este mai bine sa procedez? sa schimb doar bratul din stanga sau sa le schimb pe amandoua??? Sunt in criza de bani iar in 2 saptamani am cateva cheltuieli planificate, asa ca nu am bani de dat pe piese, daca mai merge asa o perioada!

 

Masina E46 nfl, 320d din 2000.

Link to comment
Share on other sites

Schimba doar braĂâşul respectiv. Când ĂŽĂâşi revii cu banii, ĂŽl schimbi Ăâ˘i pe celĂŁlalt.

Mersi fain de recomandari, insa deja le-am comandat pe ambele. Astazi am inceput sa ii schimb bucsele pe spate....voi vedea fata cum se prezinta la demontarea bratelor mai exact.

Link to comment
Share on other sites

Nu este vorba de manopera! Mi le face o cunostinta ce are service la firma unde lucrez, nu cred ca ma va costa prea mult manopera. Problema e ca mi-am comandat aproape toate bucsile spate (5 pe fiecare roata si bara stabilizatoare) iar aseara cand am incercat sa o schimb pe prima...a crapat presa. Sunt foarte intepenite si ruginite, maine ma duc la un service sa vad ce pot face ei. Sper sa reusesc sa le schimb, altfel am dat banii degeaba pe ele! Pe langa asta, marti sper sa imi ajunga bratele! Edited by Ciobanu George
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.