Jump to content

RABATARE OGLINDA DREAPTA


Recommended Posts

Salut baieti!Am pus pe masina (BMW E39)oglinzi rabatabile electric,nu aveam inainte,iar oglinda din dreapta refuza sa se rabateze,merge sa o reglez,merge incalzirea,nu merge sa se rabateze,nu face absolut nimic.Are idee cineva ce sa fac?oglinda pusa este in stare perfecta de functionare(testata)!sa fie oare de la acel calculator de pe usa unde se prind mufele de pe usa din dreapta?Difera oare la modele cu oglinzi din fabrica?Multumesc frumos!
Link to comment
Share on other sites

Mai intai ar trebui sa masori firele care duc la motoras si sa vezi daca vine ceva curent atunci cand apesi butonul. Daca nu, o iei pe instalatie in jos. Daca da, testeaza motorasul pe direct la 12V.

Am avut si eu o problema de genul asta si sa-a dovedit ca era motorasul. Cand l-am desfacut era plin de rugina si blocat dar l-am curatat bine cu WD 40, l-am uns cu niste chestii ( nu mai stiu cu ce) iar cand l-am pus la 12V, nu mi-a venit sa cred ca a inceput sa mearga.

Link to comment
Share on other sites

Am dat joc capacul oglinzii, am scos cu ceva chin un fel de saiba care tine presat un arc (arcul ala care arunca oglinda intr-o parte sau in alta), iar de acolo cred ca au fost ceva surubele, nu mai tin minte exact ce. Cu exceptia saibei care intra prin presare si are un singur sens, e relativ simplu. Motorasul e o chinezarie cat un dop de pluta, exact ca la masinutele cu telecomanda de 50 de lei. In tot acest timp, nu am dat jos baza oglinzii de pe usa.

 

Atentie le polaritatea firelor si la celelate piese din mecanismul care gliseaza ! Cand am montat prima data oglinda, se deschidea in fata :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti!Am pus pe masina (BMW E39)oglinzi rabatabile electric,nu aveam inainte,iar oglinda din dreapta refuza sa se rabateze,merge sa o reglez,merge incalzirea,nu merge sa se rabateze,nu face absolut nimic.Are idee cineva ce sa fac?oglinda pusa este in stare perfecta de functionare(testata)!sa fie oare de la acel calculator de pe usa unde se prind mufele de pe usa din dreapta?Difera oare la modele cu oglinzi din fabrica?Multumesc frumos!

 

Daca nu ai schimbat modulul din usa pasagerului, oglinda nu se rabateaza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.