Jump to content

320d, an 2010, 184 CP...


severin31

Recommended Posts

DacĂŁ schimbĂŁm și distribuții care nu produc niciun zgomot... nu irosim banii?

ĂncĂŁ n-am schimbat nici consumabilele din lipsĂŁ de timp. Uleiul mai are 9000 km, conform bordului, iar pe tijĂŁ nu pare uzat.

 

Daca mai are 9000 conform bordului, iti dai seama ca a facut deja cam 20.000 pe acolo cu uleiul, poate si mai bine si l-a resetat, daca era de vanzare, cel mai ok cand cumperi o masina, chiar daca iti spune el ca le-a schimbat, pentru a fi sigur mai bine le schimbi, ca nu sunt chiar o avere, si rau nu-i face, doar bine.. ulei+filtrele si stai mai linistit apoi.

Dar fiecare face cum vrea si ce vrea cu banii lui, dar apoi sa nu te plangi ca ti-a cazut una alta la masina..

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Sâmbătă, 30.05.2015, am achiziționat consumabilele și, în aceeași zi le-am și montat.

http://s13.postimg.org/vck92doir/IMG_20150530_164856.jpg

http://s14.postimg.org/env138nt9/IMG_20150530_164909.jpg

Filtrul de aer cine știe câți km avea de când era neschimbat, mai avea puțin și se putea numi stup la câte viespi, albine erau lipite de el.

http://s1.postimg.org/rbazqal97/IMG_20150530_165554.jpg

Vechiul filtru de polen

http://s29.postimg.org/ybdvqyi77/IMG_20150530_165907.jpg

Când a schimbat filtrul de combustibil mecanicul mi-a spus că scrie pe el luna martie 2010, din nefericire nu am avut inspirația să verific, pentru a fi sigur că este real ce mi-a comunicat.

Aviz celor ce vor schimba filtrul de combustibil la E90, 2010, 184 CP:

Trebuie dat la automat de câteva ori bune până când face presiune pompa de combustibil.

 

Urmează să schimb uleiul la cutie, grup, antigelul și plăcuțele de frână față, deși i-drive-ul afișează că mai sunt bune încă 10.000 km, iar cele pe spate încă 60.000 km.

Edited by severin31
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Săptămâna trecută, deși avusesem grijă să nu parchez prea aproape de mașina din stânga, în dreapta fiind mai multe locuri libere, în parcarea din spatele blocului, după ora 16,00, într-un interval de maximum 30 de minute, cineva mi-a lovit, binișor, și zgâriat oglinda dreaptă. Probabil a deschis ușa mașinii și a izbit oglinda mea.

 

Mulți deschid ușile fără să țină mâinile pe portiere, doar le împing. Noroc că balamaua are o cursă limitată sau ghinion dacă oglinda, aripa mașinii mele/tale este în raza ei!

 

Alaltăieri stăteam bine mersi în mașină, parcat frumos. Vine un nene cu un Renault și parchează în dreapta lateral, deschide ușa, în sensul că o împinge, fără să țină de ea, iar aceasta se deschide maxim prin fața aripii drepte, norocul meu a fost că Bmw-ul era mai departe de bordură.

M-a uimit! Era ca și cum aș fi văzut potențialul accident!

După ce a coborât, stimabilul dolofan ochelarist își găsise de lucru la ușa din spate stânga, l-am claxonat, iar acesta mă liniștea gestual că nu îmi va lovi mașina, deși se chinuia să aibă acces la ușa lui. Am ales să ies din acea situație periculoasă și m-am deplasat 10 metri mai departe.

 

Prostia nu trebuie niciodată subestimată!

Edited by severin31
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc!

Sigur o iei mai scumpĂŁ de acolo și, poate, cu mai mulți km.

Cum poti tu sa imi explici ca in Germania masinile au mai multi km decat in Ro si sunt mai scumpe?

 

 

Am uitat sĂŁ menționez cĂŁ, sâmbĂŁtâ, când am ĂŽnlocuit consumabilele, avea 153.850 km.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu au mai multi km,daca te uiti pe autovit la noi nu gasesti bmw cu peste 180k fie el si din 2007 pe cand in germania sunt si cu 240 din 2011.

Concluzie

La noi 90%sunt dati innapoi,parerea mea,eu unu ma duc in germania chiar daca ma costa mai mult cu 1000 am mai multa incredere:rolleyes:

 

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina. Sa o stapanesti sanatos si sa ai grija de ea.

Cu distributia nu iti face probleme. Atata timp cat nu se aude sigur nu ai nicio problema. Cand va incepe sa se defecteze sigur va face zgomot.

Edited by John92
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc! Nu-mi fac griji pentru distribuție, ci mă îngrijorează șoferii ignoranți care nu știu să deschidă ușile.

Asta e situația, încerc să mă împac cu ideea că o s-o tot găsesc lovită prin parcări.

 

 

 

Mulțumesc Bmw Group România pentru CD-ul gratuit cu instrucțiuni!

 

Azi am alimentat 60 litri. Vreau să-i verific consumul de la plin la plin.

Edited by severin31
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc! Nu-mi fac griji pentru distribuție, ci mĂŁ ĂŽngrijoreazĂŁ șoferii ignoranți care nu știu sĂŁ deschidĂŁ ușile.

Asta e situația, ĂŽncerc sĂŁ mĂŁ ĂŽmpac cu ideea cĂŁ o s-o tot gĂŁsesc lovitĂŁ prin parcĂŁri.

 

 

 

Mulțumesc Bmw Group România pentru CD-ul gratuit cu instrucțiuni!

 

Azi am alimentat 60 litri. Vreau sĂŁ-i verific consumul de la plin la plin.

 

Si eu la fel nu ma pot impaca cu ideea sa gasesc masina lovita din cauza soferilor neatenti la deschiderea usilor dar incearca sa eviti parcarea masina langa alta masina asa fac si eu chiar daca trebuie sa merg 30m pe jos pana in magazin :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc! Nu-mi fac griji pentru distribuție, ci mĂŁ ĂŽngrijoreazĂŁ șoferii ignoranți care nu știu sĂŁ deschidĂŁ ușile.

Asta e situația, ĂŽncerc sĂŁ mĂŁ ĂŽmpac cu ideea cĂŁ o s-o tot gĂŁsesc lovitĂŁ prin parcĂŁri.

 

 

Stai linistit ca a mea avea 2-3 zile de cand o cumparasem , am lasat-o in parcare si am mers la film, apoi cand m-am intors, surpriza, 2 dungi de toata frumusetea pe bara din spate. Le poti vedea in topicul cu masina mea.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

De la plin până la următoarea alimentare, 24.07.2015, am parcurs 888 km, având un consum afișat de 6,7 l.

http://s28.postimg.org/z5pq0qseh/IMG_20150724_205821.jpg

Consumul mixt:

- pe bord 6,7 l;

- real 6,91 l.

După o alimentare de 61,39 litri afișează o autonomie de 976 km.

De obicei rezerva intră pe la 100 km.

http://s23.postimg.org/7105ertvr/IMG_20150724_205852.jpg

Edited by severin31
Link to comment
Share on other sites

Cel puțin mi-a oferit certitudinea realitĂŁții numĂŁrului de kilometri. Asta pânĂŁ sĂŁ plec sĂŁ vĂŁd mașina.

La fața locului, tot pentru a-mi ĂŽntĂŁri convingerea cĂŁ e afacere cinstitĂŁ, am vizionat la calculatorul vânzĂŁtorului contul de pe COTW cu toate detaliile mașinii (inclusiv raportul de avarii) când a fost licitatĂŁ.

 

Nu sunt mulți cei care au vĂŁzut o facturĂŁ cu numĂŁrul de kilometri menționați.

Poate un proaspĂŁt membru va afla acest lucru și când va discuta cu vânzĂŁtorii, care susțin cĂŁ mașinile sunt aduse de afarĂŁ, ĂŽi va ĂŽntreba de factura, va solicita poze cu facturile etc..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

UrmeazĂŁ, zilele astea, schimbarea bateriei.

Consumul mixt pe mii sau sute de km este de 6,1-6,3 l/100 km, unul foarte bun pentru puterea ei. Ăntr-o bunĂŁ zi voi și pune poze doveditoare.

 

Se poate redeschide topic-ul de vânzare sau trebuie sã fac altul?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.