Jump to content

NU faceti CASCO la Credit Europe Bank Asigurari !


doubtfire

Recommended Posts

Eu am rezolvat o problema cu Uniqa dupa ce am depus plangere la CSA. S-a rezolvat in termenul legal de 30 zile. Nu stiu care este diferenta intre CSA sau ASF, dar poate incerci si acolo. La mine a functionat, perfect legal. Succes!

 

LE: Mentionez ca plangerea am facut-o printr-un mail trimis la CSA, la care am atasat toate documentele. Nu a fost nevoie sa ma deplasez nicaieri.

Edited by Schumi
Link to comment
Share on other sites

Cand am avut de incasat o suma de bani de la Astra, fiind victima inocenta a unui accident de circulatie, m-au amanat jumatate de an.

Mi-au virat banii, reprezentand echivalentul daunei totale, subevaluate, in ziua inregistrarii notificarii ca urmeaza sa ii dau in judecata.

Notifica-i! Sa iei un exemplar cu nr de inregistrare!

Link to comment
Share on other sites

Bataie de joc , tipic romaneasca. Mai mult decat atat, Credit Europe la ei acasa, in Italia nu cred ca isi permit asa ceva.

Dar aici se poate, am avut dauna pe Asigurare pe bunuri la apatament , la GENERALI - m-am certat cu ei vreo 2 luni, aveam dauna pana la 3000euro, dauna era cam la 700 euro , cu poze facute de inspector, etc etc, pana nu am apelat la CSA nu am rezolvat nimic.Sincer nici cu aia nu ma gandeam ca rezlov problema, insa s-a rezolvat.

Niste mizerii de firme straine care-si permit multe in tzari cu pretentzii putine. (Ce-i drept au fost si multe cazuri cu pacaleli facute de asigurati firmelor de asigurari cu furturi , lovituri,rezultand incasari de bani fara dauna evidenta ..stiu baietzii)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nasoala poveste.

si eu caut sa imi fac casco din nou la a mea dupa ce minunatii de la asirom au decis sa imi ceara cu 30 la suta mai mult anul acesta.

vezi ca din ce oferte am primit, ei dau o suma asigurata, dupa care mentioneaza ca in caz de dauna totala sau furt exista automat o devalorizare de 10-20% din valoarea asigurata. din cate oferte am cerut chestia asta am vazut-o la toti cu exceptia Astra, dar nu prea am incredere in astra pentru casco :)

succes la rezolvat problema dar verifica si contractul inainte sa nu te lovesti de ce am scris mai sus.

Link to comment
Share on other sites

In contract nu scrie absolut nimic de cum se calculeaza valoarea in caz de dauna totala. L-am citit de 3 ori , cap-coada.

 

Stiu ca legal este undeva la 8-10 % pe an devalorizarea si apoi ceva in functie de nr de km. Problema e ca daca eu am semnat pe 10 400, de ce acum dupa 5 luni a ajuns subit valoarea la 7500? Kilometri multi aveam si inainte de a semna contractul cu ei. Trebuia sa fiu atunci avertizat si in consecinta sa mi se ofere o suma mai mica.

Link to comment
Share on other sites

Oricum ai privi, este un abuz! Tu platesti CASCO si in functie de suma asigurata, cu alte cuvinte ai platit pentru 10400, nu pentru 7500. Mergi pana la capat, trebuie rabdare multa, dar daca perseverezi ii dovedesti in final.
Link to comment
Share on other sites

Iti dai seama ca nu aveam pretentii la fix aceeasi suma.

 

Am crezut ca un 9400 ar fi de bun simt, tinand cont ca am avut o devalorizare de 2000 de eur de anul trecut.

 

Dar suma oferita este de-a dreptul nesimtita. Unde mai pui ca ei isi pot lua banii mai apoi de la EUROINS.

Link to comment
Share on other sites

Mersi! Am luat legatura cu el. Astept sa vad ce parere are.

 

Am primit mailul, si iti raspund aici.

 

Am citit raspunsul asiguratorului pe care mi l-ai atasat si sincer nu imi revin din uimire . Tu cu masina asigurata pe 10400 euro la dauna totala asiguratorul ajunge sa scoata din buzunar suma de 2750 de euro ???????????? Nu cunosc clauzele din contractul de asigurare al celor de al Credit Europe dar mi se pare prea de rahat . Este posibil sa fie acoperiti totusi de niste clauze, foarte probabil abuzive. Cum adica sa recalculezi suma asigurata dupa accident ? Daca nu aveai dauna iti incasau banii in functie de prima de asigurare initiala .

Lasand toate astea la o parte, eu iti recomand sa suspenzi dosarul de la Credit Europe, sa ceri actele si sa il deschizi pe RCA la Euroins . Pe legislatia RCA , daca luam in calcul valoarea de piata de 7500 euro despagubirea minima ar fi de 5625 de euro .

In aceelasi timp , nu i-as lasa in pace nici pe cei de la Credit Europe, i-as da in judecata si le-as cere toti banii care au fost dati pe Casco de la inceput plus dobanda legala , plus daune morale !

Da-mi un telefon daca vrei sa incepem razboiul ! :)

 

PS Dragi colegi aveti grija cu cine incheiati contracte Casco , mai toti asiguratorii au inventat niste conditii contractuale de mai ai putin si trebuie sa le dai tu bani in caz de dauna, nu ei !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bataie de joc , tipic romaneasca. Mai mult decat atat, Credit Europe la ei acasa, in Italia nu cred ca isi permit asa ceva.

Dar aici se poate, am avut dauna pe Asigurare pe bunuri la apatament , la GENERALI - m-am certat cu ei vreo 2 luni, aveam dauna pana la 3000euro, dauna era cam la 700 euro , cu poze facute de inspector, etc etc, pana nu am apelat la CSA nu am rezolvat nimic.Sincer nici cu aia nu ma gandeam ca rezlov problema, insa s-a rezolvat.

Niste mizerii de firme straine care-si permit multe in tzari cu pretentzii putine. (Ce-i drept au fost si multe cazuri cu pacaleli facute de asigurati firmelor de asigurari cu furturi , lovituri,rezultand incasari de bani fara dauna evidenta ..stiu baietzii)

 

Credit Europe nu are nici o legatura cu Italia. A fost infiintata in Olanda dar acum este detinuta de un grup financiar din Turcia

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut casco la Credit Europe cativa ani si n-am avut probleme. Am incheiat colaborarea cand mi-am luat bmw si voiau 1700 E pe an.

In instanta probabil n-are cum sa stea in picioare rahatul asta, dar mizeaza ca lumea nu-si bate capul si n-au timp ani de zile sa se judece. Poti sa mergi cu un avocat la o incercare de intelegere amiabila, necesara inaintea unei actiuni in justitie.

Link to comment
Share on other sites

@kosfunny, ce recomanzi pt casco? caut si eu sa imi fac si tot imi pare ca toti sunt hoti, unul mai mare decat celalalt. care este mai mic "hotz" :)

 

 

Cum ti-am raspuns si in privat,

 

Eu merg in primul rand pe ABC pt ca am o relatie mai stransa cu ei si am mai auzit ca sunt OK si cei de la Gothaer si Forte .

 

Pentru cine vrea asigurator cu contract de decontare cu reprezentante , dar cu pret pe masura , recomand Generali , Groupama si Uniqa !

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut Casco la GroupAma dupa ce am analizat cam o luna toate ofertele posibile si imposibile. Am negociat cu ei la sange si am ajuns la 1500 de euro pe an, suma asigurata 18500 si fara nici un fel de francize. Mai mult, ultima reducere am obtinut-o doar dupa ce am facut si o asigurare de viata de vreo 20.000 de euro. Practic pe ambele asigurari am platit cu 20% mai putin decat negociasem initial doar pt Casco. Nu am avut daune, dar sper sa fie corecti daca va fi cazul.

Am avut insa o speta asemanatoare cu initiatorul topicului anul trecut la alta masina asigurata Casco la Astra si vinovatul asigurat RCA la Euroins. Am preferat sa repar masina pe Casco iar cei de la Astra s-au comportat exemplar. Din pacate cu toate eforturile mele, ale Astrei si ale reparatorului nu am putut ajunge la dauna totala...au lipsit cam 1500 de euro. Cei de la Astra ar fi preferat sa dea exact banii la care era asigurata masina si sa nu isi mai bata capul, oricum i-ar fi luat inapoi de la Euroins.

 

 

Sent from my iPhone 5S

using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

mi se face rau, eu credeam ca platesc mult, dau 2200 pe an la valoare asigurata de 36k...

normal trebuia sa fie ceva mai ieftin,dar nemernicii nu mi-au recunoscut niste ani din istoric ..(asta se petrece in belgia..)

 

 

primele 18 luni ori imi dau fix toti banii, fara nici o devalorizare sau iau masina noua de la aceasi firma cu ceva dferente de pret, depinde ce au pe stoc, dotari etc... daca optez sa iau aceasi marca...

nu inteleg ce dracul e casco asa scump in Ro..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.