Jump to content

Test ulei de motor: Castrol EDGE vs BMW 5W30


Recommended Posts

Sincer? De cate ori dispar bidoanele in care este depozitat uleiul nu prea are relevanta testul, degeaba ne arata el de 15 ori bidoanele daca nu a filmat altcumva, eventual sa vedem non-stop ca sunt aceleasi bidoane.

 

Imi cer scuze daca a mai fost postat inca o data.

Edited by ckh
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu ma gandeam sa trec pe MOTUL urmatoarea revizie, ce parere aveti?

 

Sa renunt la BMW 5w30 si sa pun MOTUL 5w30

Si eu ma gandeam sa fac asta. Chiar daca sunt foarte multumit de uleiul BMW. Masina merge ceas si nu completez deloc de la schimb la schimb. Sunt curios daca sunt diferente intre ele...

Link to comment
Share on other sites

Si eu am folosit Motul la ultimul schimb in motorul "nou", pana acum imi place mai mult decat orice alt ulei pe care l-am incercat (bmw, castrol edge fst).

 

La urmatorul schimb bag Ravenol sa vad daca e cu ceva mai bun decat Motul. Daca nu, raman pe Motul, chiar daca e mai scump.

Edited by Kenbobo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Si eu am folosit Motul la ultimul schimb in motorul "nou", pana acum imi place mai mult decat orice alt ulei pe care l-am incercat (bmw, castrol edge fst).

 

La urmatorul schimb bag Ravenol sa vad daca e cu ceva mai bun decat Motul. Daca nu, raman pe Motul, chiar daca e mai scump.

 

Am postat si aici. Acum sa vedem, ma gandeam si eu la MOTUL sau Ravenol.

 

Pai de ce acum ? Tocmai s-a schimbat producatorul :)

 

Adica? Detalieaza te rog...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc castrol edge fst 5w30 si sunt foarte multumit...am deja 2500 km de cand am facut schimbul si pot sa zic ca inca e galben uleiul si nivelul unde l-am pus in ziua schimbului :thumbsup:

Si eu am fost multumit de Castrol, dar am zis sa incerc si Motul, nu regret deloc ;)

Link to comment
Share on other sites

Din cate vad s-a schimbat producatorul dar au facut decat ceva nou pentru motoarele twin-turbo.

 

O sa dureze ceva pana se scapa de stock-ul vechi si sincer uleiul BMW si Castrol sunt cel mai des intalnite contrafacute.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O faza interesanta ce am patit vara trecuta. Merg in Germania, am avut ceva scurgeri de ulei la galeria de agmisie si am ajut nevoie de ulei. In masia aveam ulei de la reprezentanta 5w30. Ok, mai aveam nevoie de un litru pentru ca nu puteam sa il adun de pe motor. Merg la un magazin care se ecupa doar cu uleiuri. Enorm de mare, gen un Lid l cu rafturi pline de uleiuri de toate felurile. Caut ca un nebun pe acolo ulei BMW. stau 10-20 de min pe acolo si nu gasesc. Vine un tip si ma intreaba ce ulei caut. Ii zic, domnule caut ulei BMW 5w30. Imi zice razand- Am toate uleiurile din lume, dar ulei BMW se gaseste doar la BMW. Un alt magazin nu are voie sa vand asa ceva pentru ca nu are de unde sa cumpere. BMW face uleiuri doar pentru ei si nu il vand in alta parte. I-am multumit si m-a indrumat spre o reprezentanta amabil.

 

Gasesc reprezentanta, cumpar ulei, culmea a acelasi pret ca la reprezentanta din RO ( la cursul din momentul respectiv)

 

Interesant e ca atunci cand am ajuns in tara si de curiozitate caut ulei BMW pw net. Surpriza, plin de uleiuri BMW de la tot felul de magazine.

 

Atunci mi am pus intrebarea cum plm ala din Germania nu are asa ceva si la noi este? Si a doua intrebare e: Daca asta vinde ulei BMW sunt curios cat de originale sunt si alte marci pe care la vinde ????

  • Like 7
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Te-a vrĂŁjit ĂŁla,nu existĂŁ așa ceva,dacĂŁ ai firmĂŁ in domeniu și faci comandĂŁ la bmw,iți trimit ĂŁia un tir de ulei,farĂŁ probleme.

 

CĂŁ nu avea el in magazin,e altĂŁ poveste..

 

Nu stiu daca-i vrajeala, dar acum 2 ani cand cautam sa-mi cumpar uleiul din Germania, tot mergand pe acolo la 2 sapt. am fost intr-un magazin destul de mare de piese auto, am intrebat de ulei de BMW, iar un vanzator mi-a recomandat MOTUL, ca-i cel mai bun. Nu era problema ca-mi zice neamtu de Motul ca-i mai OK, stiam deja de acesta ca-i unul dintre cele mai bune uleiuri. Dar ca fapt divers ca s-a adus in discutie, avea respectivul magazin n tipuri de uleiuri, dar nici un fel de ulei BMW. Pana la urma am luat MOTUL de acolo, m-am lasat pagubas la a mai cauta ulei BMW. Intr-o alta data cand am mai fost pe acolo, am ajuns si prin reprezentanta BMW din acel orasel, acolo avand toata gama lor de uleiuri.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Te-a vrĂŁjit ĂŁla,nu existĂŁ așa ceva,dacĂŁ ai firmĂŁ in domeniu și faci comandĂŁ la bmw,iți trimit ĂŁia un tir de ulei,farĂŁ probleme.

 

CĂŁ nu avea el in magazin,e altĂŁ poveste..

 

Si cum iti explici ca e mai ieftin decat la reprezentanta BMW?

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.