Jump to content

Recommended Posts

Edit: dintii sunt pe butuc, nu pe planetara din cate imi amintesc. Ai becul aprins in bord ? Testerul ce zice ?

 

Ba nu, ai dreptate, sunt pe planetara. Diametrul mai mare poate influenta senzorul, ar fi bine de investigat daca unitatea centrala e identica cu cea de pe 330 sau poate fi reprogramata pentru a citi diferit.

 

http://www.spcarsplus.com/gallery3/var/resizes/tmcn/IMG_4361.jpg

Edited by .Bogdan
Link to comment
Share on other sites

Pai nu au in capatul dinspre roata o parte dintata din care senzorul preia viteza/consum,etc?

Datele sunt preluate de senzorii abs,diferenta dintre asc si dsc nu sta in planetare sau senzorii abs.Planetara este aceeasi,dintii sunt aceiasi.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Problema revine in actualitate, am schimbat senzorii vechi cu unii noi(cod OEM 34521164652 - producator Delphi, cod SS20043), din diverse surse(false) am inteles ca acestia ar fi compatibili cu toate modelele(sau in mare parte), fals, problema ramane. Daca e sa schimb si planetarele, de pe ce motorizare ar fi compatibile?
Link to comment
Share on other sites

Problema revine in actualitate, am schimbat senzorii vechi cu unii noi(cod OEM 34521164652 - producator Delphi, cod SS20043), din diverse surse(false) am inteles ca acestia ar fi compatibili cu toate modelele(sau in mare parte), fals, problema ramane. Daca e sa schimb si planetarele, de pe ce motorizare ar fi compatibile?

Pai? incearca sa pui planetare de pe un 330i NFL care are ASC.

Link to comment
Share on other sites

Pratic tu ai planetare de pe masina cu ASC iar pe masina ai DSC?

 

Ai pus senzorii de DSC care ii aveai inainte pe masina pe noile planetare si nu merg?

Invers, pe masina am ASC si am schimbat puntea spate cu totul(cardan, planetare, fuzete, frane, etc). Pe punte "noua" erau senzori DSC, i-am dat jos si am pus senzori ASC care teoretic ar fi compatibili si cu planetarele astea, teoretic...

Link to comment
Share on other sites

Pai? incearca sa pui planetare de pe un 330i NFL care are ASC.

Pe ghicit nu mai iau nimic Bogdane...

 

cred ca e cam greu de gasit 330i cu asc.

330i e introdus prin 2000-2001 si am impresia ca a venit doar cu dsc.

Asa am vazut si eu, oricum, ceva trebuie sa fie sa le fac sa mearga, nu inventez roata...

Link to comment
Share on other sites

Daca tu au avut inainte ASC trebui sa cauti senzori ASC pentru planetare de 330i si astfel rezolvi problema si la senzori nu mai cumpara chinezari ca nu iti vor merge ori cumperi oem sau dezmembrari cel mai bine,cit dai pe un senzor delphi noi care merge prost cumperi 2 sh originali si merg perfect. Edited by roscatu m3
Link to comment
Share on other sites

Senzorii ASC pe care i-ai pus initial, erau cei de pe masina ta, nu?

Nu, ai mei nu s-au mai putut scoate intregi...

 

 

Daca tu au avut inainte ASC trebui sa cauti senzori ASC pentru planetare de 330i si astfel rezolvi problema si la senzori nu mai cumpara chinezari ca nu iti vor merge ori cumperi oem sau dezmembrari cel mai bine,cit dai pe un senzor delphi noi care merge prost cumperi 2 sh originali si merg perfect.

Pai am luat dupa cod oem, am sters eroarea de abs, se sting si in bord erorile si dupa 10-15 m de mers apar din nou...

330i este fabricat din 09.1999 si sunt si cu ASC.

Asta stiu si eu, dar mai stiu ca sunt si vreo 2-3 feluri de DSC, cu ASC n-am vazut, ma rog, s-o fi pus si de-asta...

Link to comment
Share on other sites

Ori pui senzori de ASC pt motorul care il aveai inainte, ori pui senzori de ASC pt 330i si codezi modulul de ASC sa "stie" ca ai motorul de 3l. Eu as merge pe prima varianta.

 

Legat de a 2-a varianta, stii cumva exact ce modul de ASC ai pe masina?

 

PS: Poti sa postezi ce erori ai stocate?

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

In acest caz, are nevoie de senzori de 330i cu ASC (cum zici tu) + codare. Daca nu merge prin codare, trebuie schimbat "modulul" de ASC, alta solutie nu vad.

Asta cu codarea nu te contrazic,daca senzori care ii va pune trimit acelasi semnal este ok si scapa de codare,daca nu codare

Link to comment
Share on other sites

Astea-s erorile:

In abs/asc:

RESULT: 2 errors in error memory !

 

52 wheel speed sensor rear left start up detection

Error frequency : 0

Vehicle speed 0.00 km/h

system activ 0.00 -

brake lights switch 0.00 -

 

68 wheel speed sensor rear right start up detection

Error frequency : 0

Vehicle speed 0.00 km/h

system activ 0.00 -

brake lights switch 0.00 -

 

In engine:

214 Tacho signal unplausible

Error frequency : 1

Logistic counter: 40

N_32 3104.00 rpm

MAF 457.55 mg/stk

GEAR_SEL_DISP 0.00 -

VB 13.67 V

aufgetreten vor (rel. BZ) 1.20 h

 

Signals not plausible

Error debounce

Error currently available

stat. Error

Errorcode: D6 78 01 28 61 54 00 86 FD BA

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.