Jump to content

bmw x3 probleme roti in doua dimensiuni


georgeSTK

Recommended Posts

Salut! Detin un BMW x3, model e83, an de fabricatie 2005 si am o problema destul de urata. :cry: Am mers timp de aproape 2 ani cu rotile originale ale masinii pe R17 si dimensiuni la cauciucuri 235/55 R17, iar anul acesta m-am hotarat sa fac o schimbare si am achizitionat un set de jante putin mai mari, desigur pentru a nu mai schimba tot mereu anvelopele iarna/vara. Dar se pare ca nu prea am avut noroc. Am achizitionat un set de jante noi in 2 marimi 8j/9j R18 si desigur si cauciucuri (tot noi si cu acelasi profil toate 4) intocmai cum scrie si in poza de pa stalpul masinii 235/50 R18 fata si 255/45 R18 spate. Toate bune si frumoase pana am montat jantele. Dupa ce le-am montat, masina a luat-o razna pur si simplu, au inceput sa se auda fel si fel de zgomote la cutie si sa dea desigur si socuri puternice la plecarea de pe loc, iar zgomotele si socurile continua si in viteza a2a si a3a :bye: M-am cam speriat, am zis ca am stricat ceva urat la ea si am pus la loc rotile pe R17 (235/55), iar zgomotele au disparut, masina si-a revenit, merge ok.

Am fost si am pus si un tester pe ea, special bmw, dar nici o eroare la cutie de transfer, grup sau altele..... Am intrebat in stanga si dreapta care ar putea sa fie problema, de ce face asa cu rotile respective, avand in vedere ca le-am achizitionat conform schemei de pe stalpul masinii, dar nu prea a stiut sa imi spuna nimic mai nimeni. Nu inteleg de ce nu merge sa circul cu acele jante. Am primit cateva idei insa, cum ca ar fi o problema la cutia de transfer a masinii si ca avand in vedere ca este 4x4 permanent nu suporta jante in 2 dimensiuni. Nu stiu ce sa zic, zilele astea am tot intrebat si intrebat si am si vazut bmw x3 cu jante in 2 dimensiuni, cat si x5, x6. Am precizat x5 si x6 pentru ca am mai primit o informatie cum ca am avea aceleasi cutii de transfer. Si mi s-a mai spus ca ar fi o problema de soft pe cutia de transfer, cum ca nu as avea o toleranta la anvelope. :huh:

Singura optiune, se pare , in momentul de fata a ramas sa trag o fuga si pana la Bavaria sa vedem ce spun si domnii de acolo. :(

A mai intalnit cineva o asemenea problema pe vreun Bmw x3 ???? Stie cineva vreo solutie ???? va multumesc frumos anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa spun, cutia de transfer a masinii este noua, a fost inlocuita exact la achizitionarea masinii, adica acum aproape 2 ani. Dupa ce am schimbat cutia de transfer, am schimbat desigur uleiul la tot ce se poate schimba la masina (grup, motor, etc). Geometria rotilor am verificat-o chiar cand am pus rotile de vara, rotile sunt noi si au fost montate intr-un loc autorizat cu tot ce se face la ele in mod regulat in momentul montarii. Tin sa precizez, cum am mai precizat si mai sus ca am pus la loc rotile pe 17 cu toate 4 cauciucurile de aceeasi dimensiune si masina nu mai scoate nici un zgomot, merge perfect. :(
Link to comment
Share on other sites

Mai schimba lichidul ala...de obicei asta e problema la cutiile astea de transfer,nici nu costa mult si nici nu e greu de schimbat.

Tin minte,cand am dat de problema asta,ca am citit pe forumurile de afara,cum ai spus si tu,ca ar fi si o problema cu frictiunea anvelopelor.Parca scria cineva ca a pus alt tip de cauciucuri si s-a rezolvat.

 

Dar incearca asta cu lichidul,si uita-te si cand il scoti pe cel vechi cum arata si ce cantitate are.

Link to comment
Share on other sites

George, eu masina cu doua seturi de roti, cele de iarna cu toate 4 roti pe 235 iar cele de vara diferite, 235 cu 255 pe spate.

Imi face un mic clanc, zgomot, se aude in zona din spate si de obicei daca am si rotile fata putin virate, in mers la viteza fff mica.

In rest, merge impecabil.

 

La plecarea de pe loc, indiferent de tipul de plecare sau orice altceva, nu face nimic. Doar cand dau cu spatele si virez putin de volan iar ambreiajul este apasat.

Nu sunt foarte decis daca e un simplu joc de lucru in transmisie (masina are 60k rulaj) sau e altceva.

O sa-i schimb uleiul din cutia de transfer. Din pacate nu gasesc la LiquiMoly ulei, imi spune ca e produs special. Daca nu, o sa il iau original de la BMW. Are codul: 83220397244. Deocamdata nu stiu pe nimeni care vinde asa ceva.

De schimbat e foarte usor si o poate face aproape oricine.

 

Vreau sa schimb si uleiul in cutie si grupuri. Inclusiv aditiv de la LM. Am mai pus si in alte masini si sunt foarte multumit.

 

In cazul tau, merg 90% pe ce spune XXL.

Au mai fost situatii asemanatoare cu cele descrise de tine si asta a fost solutia.

Nu cred ca doar un schimb de ulei te scapa de zgomote si socuri asa puternice.

La mine se aude doar un simplu clanc si ala daca ai ureche :p

Link to comment
Share on other sites

Salut ,

 

La rugamintea lui George am testat rotile lui de vara , eu avand 3.0d automat , dar la fel zgomotele au aparut de cum am iesit din service . Am pus inapoi rotile mele ( tot pe 18 dar OEM ) iar acel "dang dang " a disparut . Si mie imi mai face masina cate " un clanc " , cum a spus si " D-rive " mai sus , cand plec de pe loc de la semafor dar asta foarte rar . Tin sa precizez ca jantele lui George nu sunt OEM , nu sunt specialit dar cred ca asta este motivul daca amandoi avem aceleasi simtome cu aceleasi set de jante .

 

Pareri la acest test facut ?

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca e ceva in neregula, undeva, cu rotile alea. La dimensiuni, undeva trebuie sa fie o hiba.

 

Dupa ce am schimbat uleiul in cutia de transfer nu am mai avut acel clanc. Acum am schimbat uleiul si in grupuri si cutia de viteze.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut baieti!

Asa am patit si eu pe masina mea ,care are jante pe 18" 235/501/18 pe fata si 255/45/18 pe spate. Am cumparat jante pe 19" 235/45/19, 255/40/19 si masina a luat-o razna si sincer nu stiu ce sa ii fac? Daca are cineva vreo idee....

Am uitat sa mentionez ca masina are schimbat toate uleiurile posibile

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salut ,

 

La rugamintea lui George am testat rotile lui de vara , eu avand 3.0d automat , dar la fel zgomotele au aparut de cum am iesit din service . Am pus inapoi rotile mele ( tot pe 18 dar OEM ) iar acel "dang dang " a disparut . Si mie imi mai face masina cate " un clanc " , cum a spus si " D-rive " mai sus , cand plec de pe loc de la semafor dar asta foarte rar . Tin sa precizez ca jantele lui George nu sunt OEM , nu sunt specialit dar cred ca asta este motivul daca amandoi avem aceleasi simtome cu aceleasi set de jante .

 

Pareri la acest test facut ?

 

Avand in vedere ca jantele nu sunt originale cred ca nu s-a tinut cont de ET la achizitionare.

 

Jantele OEM 8J18 pentru E83 au urmatorul ET:

- 8JX18 ET:46 - pe care se pun anvelope 235/50/18 (jantele se pot pune atat pe fata cat si pe spate); Singurul model OEM cu dimensiunea 8J18 la care difera ET-ul este "M double spoke 192" la care ET-ul este 44;

 

Jantele OEM 9J18 au urmatorul ET:

- 9JX18 ET:51 - pe care se pun anvelope 255/45/18 (jantele se pot pune doar pe spate).

 

De obicei la jantele aftermarket difera ET-ul si de aici apar problemele.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Sal,

Am un x3 de 8 ani, pachet original de fabrica 235.50.18 fata si 255.45.18 spate.

Tot timpul am respectat dimensiunile DAR NU ESTE SUFICIENT. Atat timp cat exista producatori diferiti de anvelope fata-spate, vor exista acele zgomote ale cutiei de transfer. Sunt mici incompatibilitati provenite din diametre, textura, duritate si greutate iar xdrive/cutia de transfer va incerca sa corecteze nonstop-nu este o mare tragedie dar nu este f.indicat, poate aparea uzura in rotita dintata a actuatorului (care oricum lucreaza nonstop in transferul tractiunii fata-spate dar fara socuri).

Chiar acum la schimbul de iarna am gasit 2 buc.fata Dunlop iar spatele Nokian - zgomotele au reaparut, deranjante. Am mai cautat, am avut bafta si gasit 2 buc.spate tot Dunlop, model/floare identica.

Rezultatul: masina se comporta perfect de parca ieri a iesit de pe banda.

Concluzia:

- respectati regula aceluiasi producator/model anvelope

 

Ura,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.