Jump to content

Alegere/sfat achizitie BMW E92


sweetpayn

Ce motorizare ar fi mai potrivita , in situatia data de mine, voi ce ati alege?  

43 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

Sunt fan BMW de cand am facut cerculete la 14 ani (intr-o zona safe) cu pisicuta fratelui meu :)

 

A venit timpu sa ma decid ce anume urmeaza sa caut.

Am mai detinut coupe/cabrio dar nu de la BMW.

 

De cand o aparut E90-ul , sunt indragostit de coupe/cabrio. In curand vreau sa-mi achizitionez unul `06 `07 sau `08.

 

Acum sa trec la cifre:


  •  
  • Tinand cont ca locuiesc in UK, am carnetu de 8 ani iar preturile asigurarilor intre cele 2 motorizari variaza cu max 100£.


  •  
  • Distanta intre casa si job e de 10 km. Trafic mediu, depinde de ora.


  •  
  • Nu fac mai mult de 10.000km /an

 

In situatia de mai sus , care ar fi ceea mai buna varianta? Legata de costuri intretinere si consum? Nu am avut niciodata dar tind sa merg spre o cutie automata, din lejeritate. Sunt mai scumpe, paguboase aceste cuti automate? Sa renunt la idee?

Ce optiuni ar trebui sa nu-mi scape din vedere?

Ce sfaturi puteti sa-mi dati in legatura cu momentu achizitiei? Ce verificari ar trebui sa iau in calcul?

 

As fi incantat sa primesc doar pareri pertinente, la obiect chiar de la posesorii acestor motorizari.

 

Cu stima,

Andrei

Edited by sweetpayn
Link to comment
Share on other sites

Pentru nevoile tale, as exclude din start varianta diesel. Daca nu ai prea multe pretentii de sportivitate si iti place sa mergi mai relaxat, un 320i este ceea iti trebuie, are si avantajul unor revizii ieftine si costuri de intretinere reduse.
Link to comment
Share on other sites

Am atasat o poza cu specifcatii intre VW gti dsg ,bmw 320i si bmw 330i.

 

Mi se pare oarecum comic ca un gti sa fie mai performant ca un bmw (stock)

Pentru moftu asta probabil o sa ma "bucur" si de un consum de 16-18-20 :(

 

Ei bine.. Cutie automata sau manuala? Pro/contra?

Ce optiuni NU ar trebui sa le ratez la acest model?

Au toate modelele tempomat ? Sfaturi achizitie?..

 

Exista ceva optiuni de top pentru audio? Nu vreau dupa sa o impodobesc aiurea.

 

Astept parerile posesorilor sau celor care au car de cat cunostinte.

post-72530-0-55856900-1431121962_thumb.jpg

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce compari aspirate cu turbo?

Daca tot compari mere cu pere, vezi ce zice un 28i vs gti.

 

Sti ca bmw fac si 114i.. asta ce inseamna din punctul tau de vedere?

 

Pt audio, optiunile de sus sunt logic 7 si individual.

 

De ce nu as face comparatie...?

In fine.. nu vreau sa devin prea tehnic, ideea e ca e chestiune de gusturi , imi place E92 de 1000ori mai mult ca acel VW GTI.

 

Am auzit un Logic7 intr-un E60 , cu siguranta o sa caut asa ceva (sper sa am norocu doar sa dau de una echipata cu asa ceva).

 

Pana la urma toata lumea imi zice de 330i , ei bine... nimenui nu`i place cuplul de pe 330d? Toata lumea alearga dupa sunet...costuri de intretinere mai mici la benzinar?.. Mi-ar prinde bine cateva sfaturi...

Link to comment
Share on other sites

Daca tot faci o aroganta mergi pe un 335i, macar stii o treaba, desi are ceva probleme cu injectoarele si cu pompa de presiune.

Dieselul e ok, dar parca tot mai sportiv se simte un benzinar potent.

Ca dotari, eu pe urmatoare masina o sa caut sa fie cu active steering, e altceva.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma intind la 335i pentru ca imi depaseste bugetu.

 

 

Nu stiam de active steering nimic pana acuma..probabil cum sunt si altele care imi scapa. Acuma m-am documentat.

Mersi de sfat r0n1n.

 

Preturi de intretinere intre 330D si 330i?

Costuri/probleme cutie automata/manuala? Tot cutii manuale am detinut si nu ma grabesc nicaeri atat de tare incat sa ma deranjeze diferenta de 0.5sec sau cat o fi intre ele. Tot pe automata ma gandesc sa raman , decat daca cumva cutia automata e cunoscuta cu probleme, atunci nu vreau batai de cap.

 

 

Deci pana acuma am urmatoarele de cautat indiferent la ce motorizare ma decid:

-Active steering

-Logic7

Edited by sweetpayn
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.