Jump to content

Consum f mare de benzina


Recommended Posts

salut, am un M43b19 si imi consuma cam 20 la suta in oras, am ridicat capota si am vazut furtunul asta crapat, din cauza asta este? trage aer fals pe acolo?

p.s. motorul merge frumos, fara intreruperi, fara fluctuatii ale turometrului care sta la 800-900 rotatii , am schimbat bujii, filtre.

post-72542-0-37378300-1431181423_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

E furtunul de la supapa de vacuum se schimba impreuna si sunt cam 200lei oem.Da, trage aer fals, dar daca zici ca motorul merge bine nu de la asta e problema ta, sau cel putin nu doar de la asta.

 

Verifica senzor ax came/lamba/debitmetru cum a zis si Alin mai sus, astea sunt principalele cauze ale consumului marit.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

consum mare apare de la urmatoarele (le pun in ordiena frecventei ) :

 

-aer fals.. depinde pe unde e crapatura.., motorul poate merge bine merci si trage extraordinar .. cum e cazul la tine,dar cu un consum fantastic..cum ai tu

-sonde lambda

-debitmetru.

sau, la o masina mai in varsta cum e a ta, si daca ai si ghinion chiar toate la un loc..

 

ar mai fi si altele.. de la injectoare si terminand cu gauri prin rezervor.. dar ma rog.. nu e loc aici..

 

mergi la un mecanic sa se uite si schimba in primul rand orice furtun de aer crapat.. se vand si la metru si costa 2 lei..

 

dupa asta, daca tot e mare..o pui pe tester..sonda lambda da eroare doar daca e moarta de tot.. daca e gen in coma nu apare nimci si tot consum mare ai.. trebuie cineva care se pricepe sa le vada.. nu baietasi dinaia de cumpara si ei o interfata de pe e-bay si fac diagnoza pe langa bloc...

 

 

 

in mod normal debitmetrul si lambda defecte. da, cresc consumul, dar nu la cotele care le dai tu pentru motorul ala..in plus ele mai au si alte simptone, gen relanti neregulat, se ineaca atunci cand o accelerezi mai brusc, etc...

Din ce spui tu sunt sanse mari sa traga pe undeva aer fals.. sau chiar mai rau.. sa pierzi benzina pe undeva..

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

acemasi motor am si eu 1.9 benzinar 87 kw 118 cai si in bucuresti ma rupe cu consumul motorul merge brici nu da in nas nu oscileaza relantiul motorul merge rotund numai ca consuma in jur de 27/////////---28 de litri la suta in bucuresti tin sa spun ca nu am niciun martor aprins sau vro eroare in bord
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

DupĂŁ Cum a spus Ăâ˘i colegul domi,

1. Debitmetru

2. Sondele lambda

3. Furtun crĂŁpat

 

E cel mai simplu Ăâ˘i ieftin motor din gama e46 , nu prea are ce sa se strice. Chiar dacĂŁ nu aveĂâşi eroare pe tester , ele e foarte posibil sa nu meargĂŁ ĂŽn parametrii normali, adicĂŁ e pe duca. Mai curata Ăâ˘i clapeta de acceleraĂâşie , schimba filtrele.

Link to comment
Share on other sites

acemasi motor am si eu 1.9 benzinar 87 kw 118 cai si in bucuresti ma rupe cu consumul motorul merge brici nu da in nas nu oscileaza relantiul motorul merge rotund numai ca consuma in jur de 27/////////---28 de litri la suta in bucuresti tin sa spun ca nu am niciun martor aprins sau vro eroare in bord

uuuuuuuuuuuuuu doamne consum de M5 F10...interesant!succes in rezolvarea problemei!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.