Jump to content

520d, e60,n47,automatic,2009


Recommended Posts

Salutare,in sfirsit a reusit sa ma scoata din minti masina asta,si cu o trepidatie timpita cind pun pe marsarier,dar cind stau pe loc,cind merg nu trepideaza,nu ma pricep la cutii hidramate pentru ca este prima cu asfel de cutie pe care o am.acum doua luni am schimbat distributia la bmw si oricum numai cacaturi vad ca patesc,de la freon in instalatie la a nu baga pe centru cald si sunete ciudate in bord si acum la trepidatii cutia de viteze.Primele doua le-au rezolvat au mai ramas sunet de motoras in bord care din cind in cind parca trage greu si acum trepidatul.Are cineva vro idee ce poate sa fie la cutie?
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salut, ai rezolvat problema cu trepidatiile aparuta dupa schimbarea distributiei?Acelasi lucru l-am patit si eu. Daca da, te rog sa imi zici si mie ce a fost.

 

Salutare,in sfirsit a reusit sa ma scoata din minti masina asta,si cu o trepidatie timpita cind pun pe marsarier,dar cind stau pe loc,cind merg nu trepideaza,nu ma pricep la cutii hidramate pentru ca este prima cu asfel de cutie pe care o am.acum doua luni am schimbat distributia la bmw si oricum numai cacaturi vad ca patesc,de la freon in instalatie la a nu baga pe centru cald si sunete ciudate in bord si acum la trepidatii cutia de viteze.Primele doua le-au rezolvat au mai ramas sunet de motoras in bord care din cind in cind parca trage greu si acum trepidatul.Are cineva vro idee ce poate sa fie la cutie?

Link to comment
Share on other sites

pai ce poate sa fie la cutie ... cand va aud cu din astea zau ... Cutiile automate (hidramate) nu sunt piese coborate din cer si sfinte ( ferite de cel rau ) si ele au ulei si filtre ce trebuiesc schimbate. Mergi la ZF si o sa te lamureasca acolo. Sa ne spui ce ai rezolvat. Se prea poate sa fie convertizorul ...
Link to comment
Share on other sites

'Bigmoon' poate ca nu m-am facut eu inteles,daca citeai postul celui de mai sus nu cred ca ai m-ai fi dat acelasi raspuns. Ideea este ca masina nu facea inainte sa ii schimb distributia. Azi am dus-o la schimbat distributia si a doua zi a inceput sa faca.Ca si idee masina mea este f10 520d cutie automata. De ce am postat aici, este pentru ca, atunci cand se schimba distributia se da jos motorul si cutia. Ideea e ca eu dupa ce am luat masina din service am avut aceleasi simtome: ac-ul fasia(s-a gasit 'buba', un oring rupt cand s-a pus motorul la loc si pierdeam freonul din instalatie), si cealalta problema pe care am vazut-o imediat cum am plecat cu masina este ca vibreaza volanul pe loc,chiar daca este in Drive sau pe Neutru.Ce am sesizat este ca atunci cand cuplez pe masarier dispare vibratia.Uleiul la cutie si filtrul l-am schimbat acum 50.000km.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.