Jump to content

Problema la plecare...


Recommended Posts

Salut,

 

Cum mi-am gasit raspunsuri la aproape toate intrebarile pe care le-am avut pana acum, tot voi sper sa ma lamuriti.

 

Am un 118d 2006 si am o mica problema, cred. La plecarea de pe loc, se aude un mic clant ( pana in 10km/h). Pana acum nu am observat pt ca merg cu geamurile inchise si un pic de muzica. M-a atentionat cineva. Si intr-adevar avea dreptate. Se aude ceva.

Eu m-am gandit ca poate cupleaza sau ceva. Sincer sa fiu nu am nici cea mai mica idee despre ce ar fi vorba.

 

Astept sfaturile voastre.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

ma gandesc sa nu fie ceva legat de esapament... un racord rupt, un tampon rupt etc... si loveste toba in caroserie sau ceva de genul asta.

 

Daca este un tampon (element de fixare de cauciuc de obicei), atunci nu va hurui esapamentul pt ca ala are rol numai sa sustina toba, finala spre exemplu.

 

Poate este asta

Link to comment
Share on other sites

face si in mers cand reaccelerezi de la viteza mica si turatie mica ? sau cand retrogradezi din tr 3 in tr 2 la viteza superioara ? . La mine au zis ca nu e flansa de cardan si ca nu stiu exact ce sa schimbe. stai linistit ca nu iti afecteaza performantele masinii clancul ala. :blink: . doar zgomotul e deranjant. si ma gandesc daca nu se agraveaza ceva pe acolo. du-te daca ai garantie si tine-te de capul lor.
Link to comment
Share on other sites

...si la mine clantanea ceva si nu auzeam numai cu geamul deschis...

..era placuta de frina ..

..s-a reparuat usor ...are un arc care s-a slabit am intins arcul mai tare si ..gata

sper sa scapi si tu asa usor de clantanit ca stiu ce enervant poate fii

bafta

Link to comment
Share on other sites

Am incercat sa fiu mai atent si am descoperit :) ca daca plec un pic mai turata nu se mai aude. Mai turata nu inseamna sa plec cu 3000 de ture, pt ca nu mai aud nimic din cauza motorului. ....

E in garantie dar nu imi permit sa stau cu masina pe dreapta.... :blink:

Iar la service sigur se intind si ma tin o saptamana acolo....

Link to comment
Share on other sites

face si in mers cand reaccelerezi de la viteza mica si turatie mica ? sau cand retrogradezi din tr 3 in tr 2 la viteza superioara ? . La mine au zis ca nu e flansa de cardan si ca nu stiu exact ce sa schimbe. stai linistit ca nu iti afecteaza performantele masinii clancul ala. :) . doar zgomotul e deranjant. si  ma gandesc daca nu se agraveaza ceva pe acolo. du-te daca ai garantie si tine-te de capul lor.

224411[/snapback]

 

 

 

Doar la plecarea de pe loc.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

  Cum mi-am gasit raspunsuri la aproape toate intrebarile pe care le-am avut pana acum, tot voi sper sa ma lamuriti.

 

  Am un 118d 2006 si am o mica problema, cred. La plecarea de pe loc, se aude un mic clant  ( pana in 10km/h). Pana acum nu am observat pt ca merg cu geamurile inchise si un pic de muzica. M-a atentionat cineva.  Si intr-adevar avea dreptate. Se aude ceva.

  Eu m-am gandit ca poate cupleaza sau ceva. Sincer sa fiu nu am nici cea mai mica idee despre ce ar fi vorba.

 

  Astept sfaturile voastre.

  Multumesc.

223654[/snapback]

 

 

e automata????

Link to comment
Share on other sites

urc-o pe un elevator sau pe o rampa, scoate-o din viteza si incearca sa rotesti cardanul.

fii atent la imbinarea dintre cardan si cutia de viteze. daca de acolo se aude "clanc"-ul e vorba de flansa dintre ele. in cazul in care uzura e mai mare, se poate observa un mic joc intre cele 2 piese.

Link to comment
Share on other sites

urc-o pe un elevator sau pe o rampa, scoate-o din viteza si incearca sa rotesti cardanul.

fii atent la imbinarea dintre cardan si cutia de viteze. daca de acolo se aude "clanc"-ul e vorba de flansa dintre ele. in cazul in care uzura e mai mare, se poate observa un mic joc intre cele 2 piese.

225670[/snapback]

 

 

Multam. Daca mai merg asa o perioada cu ea imi afecteaza in vreun fel masina?

Edited by panainte_b
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Sal.....Se aude intr-adevar la turatie mica si cand retrogadez....  :blink: .

  Am sa ma tin de cei de la BAVARIA.....sper sa rezolv.

226931[/snapback]

ce ai rezolvat ;a BAVARIA?

Ti-au dat unraspuns la problema ta?

Ca am si eu aceiasi problema si nu stiu inca ce sa-i fac.

Link to comment
Share on other sites

ce ai rezolvat ;a BAVARIA?

Ti-au dat unraspuns la problema ta?

Ca am si eu aceiasi problema si nu stiu inca ce sa-i fac.

233848[/snapback]

 

 

Pai le-am dus masina in curte si le-am zis sa se ocupe de ea pt ca de ziua europei masina mea a devenit cam distrusa. ( 09.05.2007)

 

Am atasat o poza cu ea . Sper sa imi dea dauna totala ca masina nu mai fac din ea.

 

Pt curiosi : M-a lovit in lateral un GOLF 5 cu vit intre 120-140 km/h. Atat au aproximat politistii . Au spus ca nu pot spune exact pt ca acul lui nu s-a blocat si viteza se stabileste doar cu "aparate omologate". Doar prin aproximatie.

 

Macar sunt sanatos. :blink: si n-am nimic.

post-5098-1179160248.jpg

Edited by panainte_b
Link to comment
Share on other sites

Pai le-am dus masina in curte si le-am zis sa se ocupe de ea pt ca de ziua europei masina mea a devenit cam distrusa. ( 09.05.2007)

 

Am atasat o poza cu ea . Sper sa imi dea dauna totala ca masina nu mai fac din ea.

 

Pt curiosi : M-a lovit in lateral un GOLF 5 cu vit intre 120-140 km/h. Atat au aproximat politistii . Au spus ca nu pot spune exact pt ca acul lui nu s-a blocat si viteza se stabileste doar cu "aparate omologate". Doar prin aproximatie.

 

Macar sunt sanatos. :blink: si n-am nimic.

234090[/snapback]

bine ca n-ai nimic....da pacat de masina...

Link to comment
Share on other sites

daca nu are nici o deformatie in zona stalpilor si a usilor iar plafonul nu e deformat deloc nu cred ca iti vor da dauna totala .. eventual daca e afectat grav motorul ceea ce nu prea cred dupa poza. verifica usile.. daca se inchid perfect structura de rezistenta nu e afectata. oricum nustiu ce sa zic .. poate da poate nu ...
Link to comment
Share on other sites

daca nu are nici o deformatie in zona stalpilor si a usilor iar plafonul nu e deformat deloc nu cred ca iti vor da dauna totala .. eventual daca e afectat grav motorul ceea ce nu  prea cred dupa poza. verifica usile.. daca se inchid perfect structura de rezistenta nu e afectata. oricum nustiu ce sa zic .. poate da poate nu ...

234809[/snapback]

si lonjeronul face parte din structura de rezistenta a masinii, iar din poza se vede clar ca lonjeronul ala e varza, masina e dauna totala clar , ideea e sa stai pe capul celor de la asigurari pt ca altfel o scot ei cu dauna 20%.

ca exemplu uite ceva asemanator care a fost dauna totala

Edited by ciupi4you
Link to comment
Share on other sites

intrebare: daca te loveste unu si'ti face muci masina si sa zicem ca nu ai CASCO ... cat iti evalueaza astia de la RCA masina ... in caz de dauna totala ???

234942[/snapback]

depinde de vechimea masinii. daca e mai veche de 10 ani ajunge undeva la 50% chiar daca masina e dauna totala

Link to comment
Share on other sites

50% din pretul de nou ?? sau ?? pretul din rahatul ala de catalow swache ?

234944[/snapback]

pai se face evaluare din cate stiu eu...ca si la casco se evalueaza masina ca daca ai o dacie din 90 e clar ca pe vremea aia masina valora 100.000 lei vechi deci nu are cum sa te despagubeasca cu 50.000 lei....se evalueaza masina si se stabileste suma cu care vei fi despagubit + cadavru

Link to comment
Share on other sites

si lonjeronul face parte din structura de rezistenta a masinii, iar din poza se vede clar ca lonjeronul ala e varza, masina e dauna totala clar , ideea e sa stai pe capul celor de la asigurari pt ca altfel o scot ei cu dauna 20%.

ca exemplu uite ceva asemanator care a fost dauna totala

234917[/snapback]

 

 

Acum eu sper sa imi dea dauna totala. Am atasat o poza facuta din atelier de la bavaria dupa ce au ridicat-o pe rampa.

post-5098-1179324053_thumb.jpg

post-5098-1179324068_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.