Jump to content

Sunet puternic si ascutit prezent intre zona cutie-motor


Recommended Posts

Buna seara ,

 

Recent am achizitionat un Bmw 316i , din 1999 , motor de 1.9 , 77 kw , acum aproximativ o saptamana m-am trezit cu un zgomot puternic si ascutit asemanator cu un fluierat , sau cu un rulment de alternator defect/uzat sau mai pe romaneste un "schilait" , sunetul apare numai dupa ce temparatura motorului ajunge la 90 grade si se aude atat in relanti cat si in turatie , practic te ia durerea de cap daca stai langa masina de tare ce se aude .

Am inlaturat cureaua de la alternator cat si cea de la compresor , insa sunetul persita , deci am eliminat cele doua role intinzatoare , alternatorul , pompa servo , compresor ac etc.

Alalteri am demontat cutia de viteze , puteam sa jur ca problema clar vine de la rulment de ambreiaj , desi intra perfect in viteze , insa in momentul cand te dadeai cu urechea langa cutie , in zona kitului de ambreiaj era atat de clar ca de acolo vine sunetul, am constatat cu stupoare ca rulmentul nu uruia gram , ce sa mai zic de "schilait" , placa de presiune era foarte buna si discul putin uzat iar volanta fara gram de joc sau uzura la ochi, am fugit repede la dezmembrari , am luat o cutie second si un kit de ambreiaj nou pe Luk dar fara volata (volanta este cu masa dubla ) si am luat si rulmentul de pe arbore,un amarat de 6002 pe FAG , pana aici toate bune , am zis ca dau lovitura si gata am scapat de zgomot , insa azi in timp ce faceam niste probe ... dezastru , acelasi sunet nenorocit de-mi termina creierul .

 

Va rog daca v-ati mai lovit de aceasta problema ajutati-ma !!! Ma gandesc sa iau si volanta , desi nu am vazut-o deloc uzata , poate acel sunet sa provina de la motor ... mai precis de la arbore ? Nu am probleme cu ungerea la masina , motorul se aude perfect , uleiul nu are nici 1000 de km , nu am masurat presiunea ce-i drept , nici martorul de la ulei nu ma atentioneaza in bord ... OARE CE-I ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.