Jump to content

System audio BMW F10


danisiviki

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Sunt 3 variante de sonorizare pe f10, cea standard care e destul de slabuta, hi-fi si sistemul de top bang&olufsen. Eu personal nu as merge pe sistemul standard, se aude aproximativ la fel ca la e60.. Am observat ca o mare parte din f10 sh au sistemul hi fi.

 

sunt 4:

 

standard, hifi , top hifi ( harman kardon pe facelift ) si bang olufsen :)

Link to comment
Share on other sites

In addition, the 2014 BMW 5 Series offers customers a new rear-seat entertainment system with tablet-style displays, a Harman Kardon Surround Sound system and a new version of the ambient light option with a facility which allows the interior lighting to be alternated in tone between orange and white.

 

Classic F10, the 677 option was Hifi Professional which was an unbranded 16 speaker system with basic Dirac processing. (The high-end B&O option has higher-end Dirac processing).

 

LCI F10, the 688 option is branded as Harman Kardon.

 

The US site makes no mention about Dirac processing and BMW NA is unable to answer the question of whether or not Diract processing is included. The international brochure says that the Harman Kardon sound setup has Dirac processing. With the July/August 704 M-Sport Suspension story, I'm going to assume that Dirac processing is limited to the EU models. Harman has good technology also, AuraVox.

 

There are 7x 26mm tweeters. 3 in front, 2 in the rear door, 2 in the rear shelf. These are Harman's Metal Matrix.

 

There are 7x 100mm woofers to go with the tweeters. I haven't taken delivery of my car yet, but I believe these are Alumaprene. Harman doesn't say what this is other than to say that it's better than woven aramide (kevlar).

 

There are 2x 217mm subwoofers under the front seats. These probably go down to 60Hz only.

 

The amp is a Class D amp which is rated at 600W but I don't know what the breakdown is. Since it's class D and they claim a lower wattage for the lower-end BMW's, it's probably a legitimate rating.

Link to comment
Share on other sites

Sunt 3 variante de sonorizare pe f10, cea standard care e destul de slabuta, hi-fi si sistemul de top bang&olufsen. Eu personal nu as merge pe sistemul standard, se aude aproximativ la fel ca la e60.. Am observat ca o mare parte din f10 sh au sistemul hi fi.

Sistemul standard de pe f10 nu se aude la fel ca cel de e60..se aude mult mai bine,ca un hifi e60 sau chiar peste!

Am avut/am si nu e la fel

Link to comment
Share on other sites

Sistemul standard de pe f10 nu se aude la fel ca cel de e60..se aude mult mai bine,ca un hifi e60 sau chiar peste!

Am avut/am si nu e la fel

 

am detinut 3 ani E60 cu audio standard, cand m-am urcat la cineva in F10 cu sist standard mi s-a parut cam la fel cu E60. Eu acum am hi fi pe f10. Parerea mea e ca nu sunt diferente majore intre sist audio standard dintre E60 si E10, oricum pe foarte multe F10 am vazut hifi, semn ca oamenii fug de cel clasic.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 years later...

Da, se poate monta orice; daca ai basic/standard, trebuie sa recablezi aproape complete boxele

La standard amplificarea este asigurata de headunit, si semnalul amplificat pt boxele fata merge la subwoofer si de acolo la boxele din usi; semnalul amplificat pt boxele spate nerge direct in usi.

La hifi sau hk ai amplificator in portbagaj, stanga-spate - trebuie sa tragi cablu pentru semnal de boxe de aici catre cele 4 usi si catre cele 2 subwoofere (se poate refolosi cablajul existent, te conectezi la el); trebuie sa instalezi si tweetere (hifi are doar in usile fata, hk are si in spate)

Cun iei semnal din headunit - la hifi intra semnal hi, poti prelungi semnalul catre intra in subs din headunit; la hk semnalul intra pe fibra, trebuie sa legi amplificatorul in inelul de fibra. Trebuie sa recodezi si headunit (in hifi / hk).

 

Costuri estimate: manopera: minim 2-300 euro; rame usi plus alte accesorii pt tweetere: 100-150 euro; boxe: hifi (nu prea merita daca tot faci efortul asta) 3-400 euro setul complet; set hk (800-1200 euro cauti pe ebay dar poti gasi si pe olx); aftermarket (cele mai bune rezultate, cu conditia ca folosesti si un DSP si sa il calibrezi corect: incepe de la 800-1000 euro si poti ajunge si la 10.000 euro, daca insisti purple.png)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

(...) aftermarket (cele mai bune rezultate, cu conditia ca folosesti si un DSP si sa il calibrezi corect: incepe de la 800-1000 euro si poti ajunge si la 10.000 euro, daca insisti

Daca pune DSP aftermarket atunci trebuie sa schimbe si HU masinii pentru ca DSPul nu va "intelege" fibra iar, ceea ce m-am intrebat si eu cel mai des (nealegand DSP facut de altii) a fost ca nu stiu cate sau ce model de bmw-HU poate scoate prin codare semnal (pe cablu) de nivel mic/liniar?

Intrebare pentru wolfenstein99, daca nu a inteles.

 

Daca pastreaza sau ia semnalul audio asa cum vine de la HU atunci DSPul nu va functiona la adevarata lui valoare primind semnal presetat, si apoi neliniar. Sau cauti un DPS care primeste semnal neliniar.. dar raman presetarile de jonglat..

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am dsp incorporat in amplificator (helix p six dsp mk2), si stie sa gestioneze semnal hi; headunit este codat hifi, e destul de liniar semnalul.

 

 

Da, e mai bine sa primesti semnal digital; amp-ul pe care il am ar sti sa primeasca si semnal digital, dar eu nu stiu sa il leg in inelul de fibra, asa ca nu am mai insistat (nici nu stiu daca semnalul digital pt amp hk nu e cumva scrambled si poate fi "inteles" de amp aftermarket)

 

Edit: e ceva mai complicat sa folosesti semnalul digital transmis din headunit BMW, am gasit ceva info pe bimmerpost.com

Tot acolo zice ca dupa codarea in Hifi,semnalul trimis din headunit devine low level balanced analog.

 

https://f80.bimmerpo...d.php?t=1209689

Edited by wolfenstein99
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si o completare pentru postul de mai sus: daca ai pe masina Active Sound (eu am avut din fabrica pe F31 basic + Active Sound - fara tweetere, sunt mai putine modificari de facut la cablaj - semnalul din headunit merge pana in spate la amp Active Sound, de acolo pleaca semnal catre subs + usi fata (serie) si separat pt usi spate - in cazul asta ai nevoie de cablaj nou doar pt usile fata.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Eu am un BMW F10 520D LCI din 2014. Am avut sonorizarea de baza si mi-am montat un sistem Hifi System Professional de pe un BMW F01 (inlocuind totusi cateva boxe). Acest sistem este asemanator cu Harman Kardon dar are puterea mai mica, adica 600W in loc de 800W, dar tot cu 16 boxe.

Am abandonat firele originale, am cablat fibra optica pana in portbagaj (refacand inelul), am cablat cele 4 usi, cele 2 difuzoare de bass si difuzorul central de pe bord.

Nu am gasit la SH fetele de usi spate asa ca le-am decupat. Am folosit site (masca difuzoarelor) de la un BMW E90, pentru difuzoare, respctiv niste site mici din China pentru tweetere. Tot din China am luat si sitele tweeterelor de pe usile fata. A trebuit sa cumpat (OEM) si sita pentru difuzorul si tweeterul central (bord) intrucat cea originala era plina nu perforata.

La final am codat masina cu optiunea 677.

Am muncit vreo 3 zile dar se merita, calitate sunetului este net superioara.

Numai bine!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca am inca prin pod undeva HU masinii. Stiu ca are iesire optica si cred ca e standard pentru ca are toate difizoarele conectate in spatele uniatatii. 6 difuzoare a avut masina.

Ce mai stiu e ca nu te poti lega pur si simplu pe fibra optica chiar si cu adaptor toslink (conector) pentru spdif (protocol) pentru ca nu va fi inteles protocolul la capatul din portbagaj, pentru ca pe fibra optica din masina bmw foloseste alt protocol de comunicare care nu cred ca este accesibil (AM) fara sa platesti drepturi de instalare, integrare..

 

Nu stiu in schimb daca unitatea mea pentru 6 difuzoare poate fi coadata Hi-Fi daca are iesire optica. Sau, cum imi dau seama care unitate poate fi codata Hi-Fi?

Poate vreodata o sa vreau schimb, de asta intreb.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Nu stiu in schimb daca unitatea mea pentru 6 difuzoare poate fi coadata Hi-Fi daca are iesire optica. Sau, cum imi dau seama care unitate poate fi codata Hi-Fi?

Poate vreodata o sa vreau schimb, de asta intreb.

 

Iesirea optica e pentru Kombi/bord nu pentru audio . Eu am Hifi si iesire optica doar pt Kombi .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iesirea optica e pentru Kombi/bord nu pentru audio . Eu am Hifi si iesire optica doar pt Kombi .

Am si iesirea aia sub bord la pasager si "iesire"/fibra in portbagaj preinstalata. Am bagat seama cand am tras cablurile noi pentru sistemul audio pe gust personal. ;)

 

Cat timp nu are HU masina, nu am lumina in fibra nicaieri..

Si evident nici iComu nu "vede" nimic.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.