Jump to content

cateva intrebari e90 320d


Recommended Posts

Salut. De vreo sapt am cumparat un e90 320d lci ef dinamycs, cu 163 de cai, care din cate am citit pe forumuri este varianta detunata a aceluiasi motor de 184 de cai, cuplul insa fiind tot de 380nm. Masina e putin mai joasa si din cate am inteles are si rapoarte mai lungi in cutie si altfel de Volant.

Bun, am cateva nelamuriri.

Maneta schimbatorului tremura la ralanti si ma enerveaza. Am intrebat la reprezentanta unde mi-a verificat si distributia si au zis ca la toate n47 tremura maneta. Ma gandeam ca poate are vreo bucsa, tampon ceva la timonerie si s-ar putea remedia..

In portbagaj, sub capac, exista un fel de statie audio mica. Ce anume amplifica ? Pe tweeterele de pe usile fata are niste embleme Alpine. Bass e spre deloc in masina, asadar statia mica e pt boxe?

Nu in ultimul rand, am vazut ca in torpedo exista mufa pt Usb. Insa am introdus vreo 3 tipuri de stick si nu citeste absolut nimic, nu apare nimic pe afisajul navigatiei, care este Bussines. In cotiera are decat mufa de Aux.

Imi cer scuze daca am postat necorespunzator, multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut. De vreo sapt am cumparat un e90 320d lci ef dinamycs, cu 163 de cai, care din cate am citit pe forumuri este varianta detunata a aceluiasi motor de 184 de cai, cuplul insa fiind tot de 380nm. Masina e putin mai joasa si din cate am inteles are si rapoarte mai lungi in cutie si altfel de Volant.

Bun, am cateva nelamuriri.

Maneta schimbatorului tremura la ralanti si ma enerveaza. Am intrebat la reprezentanta unde mi-a verificat si distributia si au zis ca la toate n47 tremura maneta. Ma gandeam ca poate are vreo bucsa, tampon ceva la timonerie si s-ar putea remedia..

In portbagaj, sub capac, exista un fel de statie audio mica. Ce anume amplifica ? Pe tweeterele de pe usile fata are niste embleme Alpine. Bass e spre deloc in masina, asadar statia mica e pt boxe?

Nu in ultimul rand, am vazut ca in torpedo exista mufa pt Usb. Insa am introdus vreo 3 tipuri de stick si nu citeste absolut nimic, nu apare nimic pe afisajul navigatiei, care este Bussines. In cotiera are decat mufa de Aux.

Imi cer scuze daca am postat necorespunzator, multumesc.

 

1. In legat cu tremuratul schimbatorului, face parte din categoria: asa fac toate. Evident trebuie verificate tampoane motor, tampoane cutie, fulie vibrochen, valori injectoare. Poate mai sunt si alte cauze care pot produce vibratii masinii, dar daca le verifici pe toate astea si-s OK, atunci nu prea ai ce sa-i faci

 

2. Acea "statie" din portbagaj este modulul pentru bluetooth, nu-i nici o statie audio.

 

3. USB-ul din torpedo este in principal pentru update-ul navigatiei, desi ar trebui sa mearga si sa incarci muzica pe HDD-ul intern. Probabil ca daca ai navi Bussines sa nu mearga partea cu muzica. Vezi daca ai in iDrive posibilitatea sa alegi pe langa Radio/CD/Aux si ceva legat de USB

Link to comment
Share on other sites

Masina nu are vibratii decat in maneta, altfel deloc deci banuiesc ca tampon motor e exclus. E enervant, iar cand am auzit pe cei de la service ca "e normal asa fac toate".. Mai am si un Mercedes C klass, tot diesel si nu vibreaza absolut nimic nici inauntru nici in afara. Oricum e mult mai silentios per total,nu stiu daca tine de antifonare sau de motor in sine. In fine..

Asadar , "statia" e pt Bluetooth. Multumesc de lamurire. Ca si sonorizare ,mi se pare slabut . Adica se aude foarte bine, clar,insa partea de bass si mid lasa de dorit. Nu stiu ce e cu emblemele alea de Alpine, or fi doar tweeterele.

Iar referitor la usb, ar fi tare aiurea sa nu mearga sa citeasca muzica.. Nu ii mai vad sensul.

Si mai am o intrebare, am vazut ca se recomanda ulei 5w 30 . Am sunat la Filaret si mi-au zis ca Bmw Ll 04 nu o sa se mai produca. Insa in magazine este plin de acest tip deulei. Si e undeva la 38 de lei litrul , pe cand la reprezetanta costa 70 de lei. Diferenta asta de pret de unde e? E contrafacut asta din magazine? Mersi de raspuns !

Link to comment
Share on other sites

Toate tampoanele au fost verificate acum 1 sapt la reprezentanta. Vibratiile nu se simt decat in maneta si este deranjant ca aceasta tremura. Altfel nu se simt vibratii inauntru sau din afara cu capota ridicata sau altfel. Multumesc de sugestii
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ai tweetere deci nu ai standard-u.

ai statie in portbagaj daca ai logic7 (top hifi).

cred ca si la hifi e statie dar numai pentru subwoofere?

 

Uite, am cautat acum, se pare ca nu exista doar ce stiam pana acum --- Stereo < HiFi < Logic7 (Top HiFi) < Individual

Mai exista una intre (sau echivalenta?) Stereo si HiFi - http://www.1addicts.com/forums/showthread.php?t=505654

Deci da, ai amplificator pe 4 canale in portbagaj

...

The Alpine retrofit kit is designed as an upgrade to the above Stereo system.

...

It adds a four-channel amp, located under the trunk liner; a pair of tweeters, located at the interior side of the side-view mirror housings; and replaces the mid-range speakers in the door cards with beefier units which utilize aluminum rather than paper cones.

Problema e ca ai tot wooferele de pe Standard/Stereo care sunt de cacat intr-adevar.

Nu stiu daca un upgrade la wooferele de hi-fi/logic7 ar ajuta, nu stiu ce amplifica four-channel amp ala.

 

Daca vrei sa-ti sune bine vrei retrofit la Logic7 sau Individual.

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.