Jump to content

BMW E60 LCI


John92

Recommended Posts

Salutare tuturor!

M-am hotarat sa imi prezint si eu masina aici chiar daca nu are nimic special.

Dupa ce am vandut prima mea masina un E46 facelift pe care l-am tinut 5 ani si am fost super multumit de el m-am hotarat sa trec la un seria 5 E60 LCI. Dupa o luna de cautari, probe si teste pe la reprezentante a aparut si masina pe care o voi prezenta.

Ca si dotari nu are rost se le mai scriu le vedeti mai jos la VIN DECODING>

Pot spune ca masina are 159k km si chiar sunt reali, a fost adusa din Germania in septembrie 2014.

O am de trei saptamani si pot spune ca sunt multumit de ea, am facut un singur drum mai lung de aproximativ 400 de km si dupa parerea mea se conduce foarte bine chiar daca eu am avut unele indoieli cand am cumparato pentru ca este automata si eu as fi vrut manuala, dar acum nu imi pare rau ca am facut alegerea aceasta. Singurul lucru care il regret ca nu il are masina sunt scaunele confort. Nu mi-am dorit o masina cu piele, chiar daca arata mai bine mi se par mult mai confortabile si mai practice scaunele din material textil.

De cand am luato am facut o mica modificare in sensul ca i-am colantat grilele pentru ca nu imi place cromul pe masina. Inca un aspect care m-a bucurat este ca masina nu are pachetul de crom pentru ca ar fi trebuit sa colantez toate elementele cromate.

Ca planuri de viitor as vrea sa fac urmatoarele "modificari", daca le pot spune asa:

-geamuri colorate

-pachet M exterior

-dubla evacuare

-AE lumina alba

 

 

Data for vehicle identification number

Model description: 520d

Market: Europa

Type: NX31

E-Code: E60 (MUE)

Chassis: Limousine

Steering: links

Doors: 4

Engine: N47D20O0 - 2,00l (130kW)

Drive: Heckantrieb

Transmission: automatisch

Body Color: Schwarz 2 (668)

Upholstery: Stoff Fluid/anthrazit (ALAT)

Production date: 01.07.2009

Assembled in: Dingolfing

 

 

Code Serienausstattung Standard Equipment

 

S2SBA BMW LM Rad Sternspeiche 242 BMW LA wheel, star spoke 242

S548A Kilometertacho Kilometer-calibrated speedometer

S851A Sprachversion deutsch Language version German

 

Code Sonderausstattung Optional Equipment

S1CAA Selektion COP relevanter Fahrzeuge Selection of COP relevant vehicles

S1CBA CO2 Umfang CO2 package

S205A Automatikgetriebe Automatic transmission

S230A Zusatzumfang EU-spezifisch Extra package, EU-specific

S320A Entfall Modellschriftzug Deleted, model lettering

S339A Shadow-Line Shadow-Line

S3DYA Einstiegsleisten

S423A Fussmatten Velours Floor mats, velours

S428A Warndreieck und Verbandstasche Warning triangle and first aid kit

S464A Skisack Ski bag

S465A Durchladesystem Through-loading system

S494A Sitzheizung Fahrer/Beifahrer Seat heating driver/passenger

S4ATA Interieurleisten hochglänzend schwarz Interior trim finishers black high-gloss

S508A Park Distance Control (PDC) Park Distance Control (PDC)

S534A Klimaautomatik Automatic air conditioning

S544A Geschwindigkeitsregelung mit Bremsfunkt. Cruise control with brake function

S609A Navigationssystem Professional Navigation system Professional

S612A BMW Assist BMW Assist

S614A Internet Vorbereitung Internet, preparations

S615A Erweiterte BMW Online Information Expanded BMW Online Information

S616A BMW Online BMW Online

S620A Spracheingabe Voice control

S633A Vorbereitung Handy Business Preparation, mobile phone, Business

S698A Area-Code 2 fĂźr DVD Area-Code 2 for DVD

S6AAA BMW TeleServices BMW TeleServices

S6ABA Steuerung Teleservices Control for Teleservices

P7H1A SPECIAL EDITION

S7SPA Navi Professional/Handyvorber. Bluetooth Nav Professional/cellph. prep. Bluetooth

L801A Länderausfßhrung Deutschland National Version Germany

S863A Händlerverzeichnis Europa Retailer Directory Europe

S879A Bordliteratur deutsch On-board vehicle literature German

S8S8A Länderspezifische Navi Zusteuerung Country-specific nav. system supply

S8SAA Freischaltung Navigation länderspez. Navigation access request,country-spec.

S8SCA Freischaltung Telematik länderspez. Telematics access request,country-spec.

S8SPA Steuerung COP Control unit COP

S9AAA Aussenhautschutz Outer skin protection

 

http://s9.postimg.org/6pl324mrz/Photo_31_05_15_11_49_25.jpg

capture

http://s24.postimg.org/kr9fcu1dx/Photo_31_05_15_11_49_57.jpg

free jpeg images

http://s10.postimg.org/3qv65nvbt/Photo_31_05_15_11_50_36.jpg

free photo hosting

http://s1.postimg.org/9xvmew1f3/Photo_31_05_15_11_50_48_1.jpg

photo uploader

http://s23.postimg.org/b9tkgnpkr/Photo_31_05_15_11_51_12.jpg

photo uploader

 

 

Si ca sa fie treaba buna in weekend am parcat masina undeva in centrul orasului si am mers cu prietena la film. Cand m-am uitat in dimineata urmatoare la ea vad doua dungi destul de evidente pe bara din spate. Am atasat si o poza .

 

http://s28.postimg.org/7fe5ujtf1/Photo_31_05_15_11_49_48.jpg

picture hosting

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am pus husa aia. Am avut mai multe de la o comanda anterioara si am fost foarte multumit de ele. Nu imi transpira mainile pe volan. Stiu ca nu arata prea bine, dar imi este utila la drum lung. Volanul arata perfect oricum nu e pusa sa ascunda defecte. As vrea totusi volanul de M, dar nu stiu ce este necesar pentru a-l pune pe acela.
Link to comment
Share on other sites

Sa o conduci cu placere.

si ca sa nu lipseasca si de pe acest topic subiectul...verfifica-i distributia

Cea mai mare prostie ... lasa-ti omul in pace. ITI RECOMAND SA NU-L CITESTI ... o sa ai din start zgomot si in final vei schimba distributia, ca asa e la noi pe forum. In loc sa-ti ureze de bine, imediat bagam batul prin gard.

  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Momentan este in regula distributia.

Am fost la cineva cu ea si mi-a spus sa nu imi fac griji. Asta a fost primul lucru care l-am verificat pentru ca am cativa prieteni care au schimbat distributia si am vazut multe probleme legate de asta si pe forum. Sper sa nu ma lase foarte repede totusi.

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina! Sa te bucuri de ea cat mai multi kilometri!!!

 

 

Frumos, km fara probleme

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Va multumesc frumos baieti!

 

Plus doua poze: una cu jantele de iarna si una putin mai din lateral sa se vada si modelul de jante care sunt acum pe masina.

http://s11.postimg.org/hukvxwoof/IMG_0865.jpg

 

http://s11.postimg.org/ckfx6m4fj/Photo_31_05_15_11_49_34.jpg

Edited by John92
Link to comment
Share on other sites

Nu mai pot da edit!

 

Revin cu ceva pareri dupa un drum mai lung si aproximativ 2000 km de cand am luat masina.

Per total masina este ok, se conduce frumos, motorul este suficient de puternic pentru drumurile noastre si pentru limitele de viteza pe care le avem, dar sunt totusi cateva probleme care la E46 nu le aveam si care ma deranjeaza... In primul rand sistemul de climatizare este zgomotos si are un sunet foarte deranjant. In al doilea rand simt toate gropile in volan, cu toate ca nu am niciun fel de probleme la directie pentru ca am mers la service ca m-am speriat prima data.

Am schimbat placutele de frana pe fata intre timp la un service din buzau pentru ca nu avem reprezentanta aici si nu am avut timp sa merg la ploiesti, si m-a costat in jur de 400 de lei cu manopera. Placutele si senzorul pentru placute cumparate sunt ATE.

Link to comment
Share on other sites

Imi plac mai mult jantele de iarna :D. La ce te referi cand spui ca sistemul de climatizare este zomotos? Descrie. Legat de socuri in volan, nu le am. Placutele vezi ca au 2 coduri dintre care unul specifica "pentru masini oficiale" eu pe acelea le-am ales (revin cu link expicativ). Vezi sa iti reseteze(zi) intervalul de schimb al placutelor. Toate bune!
Link to comment
Share on other sites

Aici vezi observatiile (sper sa nu se considere a fi reclama)

 

Inca ceva, fara nicio legatura cu placutele de frana :), la ce foloseste butonul de pe volan din stanga jos, langa cel de volum- sub cel cu simbolul telefonului?

Edited by MCO
Link to comment
Share on other sites

Si este functional la toate? Cum se poate verifica/folosi? la mine nu are nicio reactie.... E ceva gen "Call baby"? :D

 

Sa ma ierti John92 daca iti stric topic-ul... trec pe al meu daca vrei :)

Link to comment
Share on other sites

Intradevar sunt unele la care nu merge voice control. La mine unul merge , nu este extraordinar sau poate nu sunt eu un bun pronuntator in limba engleza, dar merge.

 

 

Cand ma refeream la sistemul de climatizare ca e zgomotos ma refeream la faptul ca se aude un fel de scarțâit al unui rulment sau ceva de genul. Nu pot sa imi dau seama. Cand tin ventilatorul pe treapta mica gen 1-3 liniute se aude destul de tare, apoi cand cresc intensitatea sunetul incepe sa disparĂŁ. Am mai citit si pe alte topicuri si baieții am vazut ca il numesc zgomot de "frunza". :))

Link to comment
Share on other sites

S-ar putea sa fie nevoie de ceva curĂŁțat la ax-ul/rulmentul ventilatorului. DacĂŁ bâzâia usor ar fi fost de la lipsa freonului ĂŽn cantitatea normala. Legat de voice control, practic Cum se activeazĂŁ? Am bluetooth. Apropo, aveți ĂŽn torpedou o cheie fĂŁrĂŁ conținut (practic doar carcasa) agĂŁțatĂŁ ĂŽn stânga sus ĂŽn fundul torpedoului?
Link to comment
Share on other sites

S-ar putea sa fie nevoie de ceva curĂŁțat la ax-ul/rulmentul ventilatorului. DacĂŁ bâzâia usor ar fi fost de la lipsa freonului ĂŽn cantitatea normala. Legat de voice control, practic Cum se activeazĂŁ? Am bluetooth. Apropo, aveți ĂŽn torpedou o cheie fĂŁrĂŁ conținut (practic doar carcasa) agĂŁțatĂŁ ĂŽn stânga sus ĂŽn fundul torpedoului?

 

La ce ajuta plasticul ala ? Ca il am si eu si nu ii inteleg rostul !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.