Jump to content

Reconditionare Ecran Navigatie


Recommended Posts

Exista vrea modalitate de a elimina micile zgarieturi de pe ecranul navigatiei?

Probabil s-au format in urma stergerii cu materiale nepotrivite. La mine nu sunt vizibile foarte tare dar totusi se vad si e deranjant.

 

Apropo se poate pune o folie de protectie care sa ascunda zgarieturile?

Sau se poate schimba ieftin doar ecranul ?

Edited by play4fun
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...

incearca cu un polish pt plastic,

eu am cumparat odata din Cora pt faruri insa nu a dat rezultate asa ca ulterior l-am folosit pe un display de Honda care arata ca vai de el si am fost mai mult decat multumit de cum a iesit.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Te duci la o firma de detailing sa ti-l polisheze si imediat dupa mergi in alta parte sau tot la ei sa pui folie de protectie peste. Si o sa il ai ca nou mereu.

 

Daca dupa polishare nu aplici folie nu o sa mai beneficiezi de efectul antireflexie care o sa fie eliminat de polishare. Deci cand o sa bata soarele in el nu o sa vezi mai nimic.

Edited by Cookie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Te duci la o firma de detailing sa ti-l polisheze si imediat dupa mergi in alta parte sau tot la ei sa pui folie de protectie peste. Si o sa il ai ca nou mereu.

 

Daca dupa polishare nu aplici folie nu o sa mai beneficiezi de efectul antireflexie care o sa fie eliminat de polishare. Deci cand o sa bata soarele in el nu o sa vezi mai nimic.

 

Sincer, am dat un search pe google sa vad in ce consta activitatea de „detailing” ... am ramas cam in urma cu toate englezismele astea ...

Multumesc pentru informatie,sa inteleg ca, prin aceasta polishare chiar se pot elimina eficient zgarieturile? Mersi

 

Sau doar se estompeaza putin?

Edited by thekosty
Link to comment
Share on other sites

La masina din semnatura am avut aceiasi problema cu micile zgarieturi pe display, probabil din cauza celor de la spalatorie. Sa rezolvat problema demontand display-ul de pe pozitie si lustruit bine cu banala solutie de spalat geamuri. Practic sa curatat acel strat reflexiv de pe ecran, ramanand usor mat fapt ce nu ma deranjaza absolut deloc. Mai mult a fost munca sa demonteze ecranul din bord si sa-l monteze la loc. Nu spun ca si la tine poate fii aceiasi rezolvare , spun doar cum a fost in cazul meu. Edited by Saylor Man
Link to comment
Share on other sites

Sincer, am dat un search pe google sa vad in ce consta activitatea de „detailing” ... am ramas cam in urma cu toate englezismele astea ...

Multumesc pentru informatie,sa inteleg ca, prin aceasta polishare chiar se pot elimina eficient zgarieturile? Mersi

 

Sau doar se estompeaza putin?

 

 

E englezism dar nu prea exista termen in limba romana. Se elimina complet zgarieturile dar odata cu ele se elimina si stratul antireflexiv de aceea neaparat trebuie sa pui folie dupa si ai rezolvat problema definitiv daca aplici o folie care nu se zgarie.

Link to comment
Share on other sites

E englezism dar nu prea exista termen in limba romana. Se elimina complet zgarieturile dar odata cu ele se elimina si stratul antireflexiv de aceea neaparat trebuie sa pui folie dupa si ai rezolvat problema definitiv daca aplici o folie care nu se zgarie.

 

Mersi de raspuns.

Stiu ca si foliile pot fi simple (clare) si cu efect antireflexiv ... ma gandesc ca, daca tot se duce acel strat antireflexiv, ar fi indicat sa pun o folie antireflexiva.

Link to comment
Share on other sites

La masina din semnatura am avut aceiasi problema cu micile zgarieturi pe display, probabil din cauza celor de la spalatorie. Sa rezolvat problema demontand display-ul de pe pozitie si lustruit bine cu banala solutie de spalat geamuri. Practic sa curatat acel strat reflexiv de pe ecran, ramanand usor mat fapt ce nu ma deranjaza absolut deloc. Mai mult a fost munca sa demonteze ecranul din bord si sa-l monteze la loc. Nu spun ca si la tine poate fii aceiasi rezolvare , spun doar cum a fost in cazul meu.

Acum, intreb si eu ... fara sa fie demontat ecranul nu se poate face operatiunea? Parca m-as lipsi de remediere, daca trebuie sa-l dau jos ...

Link to comment
Share on other sites

judeci ca nu va sta nimeni aplecat o juma de ora pana la display-ul tau din bord. Daca ti se pare un efort asa mare sa-l scoti, inseamna ca nu te prea deranjeaza zgarieturile.

Nu mi-e frica de efortul de a demonta ecranul ... mi-e frica de „neprevazut” ... adica pentru cateva zgarieturi, sa trag de ceva aiurea pe acolo si sa mai rup nu stiu ce si sa ajung la concluzia ca mai bine imi vedeam de treaba ... de-aia incerc sa evit cat pot demontarile inutile ... pe de alta parte, daca numai asa se poate face ... om vedea, o s-o facem si asa

Link to comment
Share on other sites

... fara sa fie demontat ecranul nu se poate face operatiunea?

Este de frecat la ecranul ala de iti sare basca! In afara faptului ca este mult mai simplu sa il faci tinand-ul in mana , daca nu-l demontezi de pe pozitie ma indoiesc ca vei reusi sa cureti integral toata suprafata. Va ramane pe la colturi sau in zone unde nu poti ajunge cu degetele, si rezultatul final nu cred ca iti va placea. Acum tu mai vrei sa-i pui si folie, deci se complica putin situatia. Chestia este ca daca doresti sa iasa ceva frumos , trebuie sa demontezi ecranul.

Link to comment
Share on other sites

Este de frecat la ecranul ala de iti sare basca! In afara faptului ca este mult mai simplu sa il faci tinand-ul in mana , daca nu-l demontezi de pe pozitie ma indoiesc ca vei reusi sa cureti integral toata suprafata. Va ramane pe la colturi sau in zone unde nu poti ajunge cu degetele, si rezultatul final nu cred ca iti va placea. Acum tu mai vrei sa-i pui si folie, deci se complica putin situatia. Chestia este ca daca doresti sa iasa ceva frumos , trebuie sa demontezi ecranul.

Da, s-ar parea ca aveti dreptate ... si as mai avea o sansa ... ca prietenul meu, care o sa-mi puna folie (geamuri spate, faruri) sa mai fi facut asa ceva si sa stie sa-l demonteze si sa-l monteze in conditii de siguranta ... inca nu l-am contactat sa-l intreb despre ecran.

Multumesc tuturor care mi-au raspuns pentru informatii.

Link to comment
Share on other sites

Da, s-ar parea ca aveti dreptate ... si as mai avea o sansa ... ca prietenul meu, care o sa-mi puna folie (geamuri spate, faruri) sa mai fi facut asa ceva si sa stie sa-l demonteze si sa-l monteze in conditii de siguranta ... inca nu l-am contactat sa-l intreb despre ecran.

Multumesc tuturor care mi-au raspuns pentru informatii.

Am rezolvat sa pun folie pe ecran fara demontare ... cine se pricepe la treaba asta in Craiova, chiar se pricepe ... mi-a spus ca zgarieturile pe care le am eu pe ecran dispar odata cu punerea foliei antireflexive, ceea ce s-a si intamplat. Dupa ceva pregatiri ale ecranului, montarea foliei s-a facut fara demontarea ecranului, dupa o atenta masurare a dimensiunilor si ajutat de experienta pe care o are in domeniu.

Cine e interesat de asa ceva, ii pot recomanda, pentru zona Craiova.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am rezolvat sa pun folie pe ecran fara demontare ... cine se pricepe la treaba asta in Craiova, chiar se pricepe ... mi-a spus ca zgarieturile pe care le am eu pe ecran dispar odata cu punerea foliei antireflexive, ceea ce s-a si intamplat. Dupa ceva pregatiri ale ecranului, montarea foliei s-a facut fara demontarea ecranului, dupa o atenta masurare a dimensiunilor si ajutat de experienta pe care o are in domeniu.

Cine e interesat de asa ceva, ii pot recomanda, pentru zona Craiova.

Salut! am si eu nevoie de acest serviciu. Cum se numeste firma !?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.