Jump to content

Consum X1


s0s0drk

Recommended Posts

Din ce am constatat, diferenta la pompa comparativ cu CB este de 0,3-0,7 l/100 km mai putin la pompa.

 

Poate invers. La pompa e consum mai mare, comparativ cu CB-ul. Nu cred sa faca X1 o exceptie.

 

 

LA toate masinile am vazut un consum mai mare la pompa fata de BC, cu valori cuprinse intre 05 - 1 l/100 km., invers nu am vazut.

Edited by florin1967
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Poate invers. La pompa e consum mai mare, comparativ cu CB-ul. Nu cred sa faca X1 o exceptie.

 

 

LA toate masinile am vazut un consum mai mare la pompa fata de BC, cu valori cuprinse intre 05 - 1 l/100 km., invers nu am vazut.

 

Am si e36 si e90. La e36 am consum mai mare la pompa fata de bc cam cu 0.4 litri.

La e90 este identic pompa/bc (chiar am fost foarte atent la acest aspect in timpul concediului de anul trecut cand am facut 5000km in afara tarii).

Tind sa cred ca la masinile mai noi arata din ce in ce mai corect.

 

Mai este si alt aspect pe care nu l-am verificat. Poate doar la pompele din Romania avem consum mai mare => se fura mai bine ca in Europa.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by CodMedia
Link to comment
Share on other sites

Pe CB am consum mai mare decat la pompa! Am testat de cel putin 10 ori acest lucru! Si pentru mers exclusiv in oras si combinat si doar afara! Niciodata nu am avut consum mai mare la pompa! Distantele pentru care am testat au fost de minim 500 km!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
și eu am fost plĂŁcut surprins, in primul rand de cum merge mașina - sunt la primul diesel și 4x4. mașina sta super pe sosea și nu se chinuie defel la 130-140 cat e legal pe autostrada. Am atins doar odatĂŁ 150, pe câteva sute de metri, in rest am ținut-o constant la 138 - vorbesc de autostradĂŁ.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Frankfurt - Iasi - 1900 km, media 109 km/h, fugarita pe autobahn cat s-a putut... 6,7 l/100 km.

XDrive 20D, automata, 2014.

 

De cand am ajuns acasa, a tot scazut media de consum, acum a ajuns la 6,5%.

Am sa ii dau un reset sa vad cat mananca in oras.

Have Fan!

Link to comment
Share on other sites

Deja am facut 13000km cu e84 xd18d 8hp, 2014, 49000km la bord...bucuresti si naveta Buc-Ploiesti pe DN1 (80-110). 1049km cu 57 litri motorina...cel mai bun consum de pana acum... aproximativ 5,5/100km...80% dn1 restul in Buc, dar nu trafic horror. In general nu trec de 950-970 km la 56-58 litri. Nu am avut niciodata consum la pompa mai mare de 9,2 in conditiile in care am folosit masina doar in oras la plinul respectiv...repet, fara trafic horror zilnic, incerc pe cat posibil sa evit orele de varf. Am mers de cateva ori eco 80-90 constant buc-ploiesti cu tot cu oras, consum 4.6 pe BC, cu totul resetat anterior.

 

Consumul mi se pare acceptabil pt 1,7 tone xdrive automat. Am incercat sa folosesc ecopro la un plin, dar nu am observat nicio diferenta.

 

La f45 218d se simte diferenta la consum cand mergi cu ecopro.

 

De asemena consumul la pompa la e84 e similar cu ce zice BC...uneori e mai mare, alteori mai mic...oricum diferentele sunt nesemnificative.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Deja am facut 13000km cu e84 xd18d 8hp, 2014, 49000km la bord...bucuresti si naveta Buc-Ploiesti pe DN1 (80-110). 1049km cu 57 litri motorina...cel mai bun consum de pana acum... aproximativ 5,5/100km...80% dn1 restul in Buc, dar nu trafic horror. In general nu trec de 950-970 km la 56-58 litri. Nu am avut niciodata consum la pompa mai mare de 9,2 in conditiile in care am folosit masina doar in oras la plinul respectiv...repet, fara trafic horror zilnic, incerc pe cat posibil sa evit orele de varf. Am mers de cateva ori eco 80-90 constant buc-ploiesti cu tot cu oras, consum 4.6 pe BC, cu totul resetat anterior.

 

Consumul mi se pare acceptabil pt 1,7 tone xdrive automat. Am incercat sa folosesc ecopro la un plin, dar nu am observat nicio diferenta.

 

La f45 218d se simte diferenta la consum cand mergi cu ecopro.

 

De asemena consumul la pompa la e84 e similar cu ce zice BC...uneori e mai mare, alteori mai mic...oricum diferentele sunt nesemnificative.

 

Ai un consum bun. La 2.0 d 184 de cai tot 8 trepte am consum 6-7 extraurban la mers normal. In oras Bucuresti aglomerat cu trafic si horror, circa 10.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Deja am facut 13000km cu e84 xd18d 8hp, 2014, 49000km la bord...bucuresti si naveta Buc-Ploiesti pe DN1 (80-110). 1049km cu 57 litri motorina...cel mai bun consum de pana acum... aproximativ 5,5/100km...80% dn1 restul in Buc, dar nu trafic horror. In general nu trec de 950-970 km la 56-58 litri. Nu am avut niciodata consum la pompa mai mare de 9,2 in conditiile in care am folosit masina doar in oras la plinul respectiv...repet, fara trafic horror zilnic, incerc pe cat posibil sa evit orele de varf. Am mers de cateva ori eco 80-90 constant buc-ploiesti cu tot cu oras, consum 4.6 pe BC, cu totul resetat anterior.

 

Consumul mi se pare acceptabil pt 1,7 tone xdrive automat. Am incercat sa folosesc ecopro la un plin, dar nu am observat nicio diferenta.

 

La f45 218d se simte diferenta la consum cand mergi cu ecopro.

 

De asemena consumul la pompa la e84 e similar cu ce zice BC...uneori e mai mare, alteori mai mic...oricum diferentele sunt nesemnificative.

 

Si eu am tot un X1 Sdrive18D. In oras atinge un consum de 6.3, iar la drum lung 4.7. Sunt multumit de masina. Este model 2014 si are 69000 km. Acesta este avantajul 4x2, consum mai mic!

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

6,3 urban cred ca este greu de atins chiar si cu un Logan 1,5 Dci. Eu cu 18d x-drive 8hp scot intre 9-10 in traficul aglomerat din Bucuresti si intre 5,5-6 extra urban, in functie de stilul de mers. Sunt foarte multumit de aceste consumuri, tinand cont ca fosta masina a fost un C Class W204 3.0i 4matic 7G, care imi consuma 16 in oras si 9 afara :).
Link to comment
Share on other sites

Cu Eco Pro si SS se poate scoate..e un sDrive, mai mic consumul...

Imi amintesc cu placere de Citroen DS5 hibrid...condus pana anul asta...cu un consum de 4% in oras si 5.5% in exterior...ce vremuri...

BMW are punctele sale forte...din care cel mai mare este xDrive...in curbe ofera o siguranta cu mult peste restul marcilor, in stilul de acceleratie jos palaria...

DS5-ul avea si el punctele sale forte: nota interioara stil cockpit de avion, care era mult peste restul, precum si scaunele alea comode cu masaj...

Plusuri si minusuri...depinde de fiecare ce il incanta...

Revenind la oile (bimmerele) noastre, daca poti sa conduci fin si folosind mai mult cruise control-ul, ajungi la cifre extraordinare...dar filtrul de particule nu va putea sa se curete in regim normal...si calculeaza cata motorina bagi de cei 6-7000 lei cat e unul nou...hau hauuu...

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Nu dureaza mult si in curand se vor fabrica masini care iti umplu rezervorul, cum sa ai consum 4.7 exterior?

 

Eu am scos 4,6 la pompa 120km caro-ploiesti nord si retur constant 90...poate la venire in otopeni cu 100 ca acolo devine traficul haotic...plecat la 730 spre Ploiesti, revenire pe la 15-16...deci buc destul de lejer. Xd18d 8hp...la intrare in buc aveam 4,2 pe bc, am plecat de la mol pe barbu vacarescu si tot acolo m-am intors.

 

Iarna asta am avut cel mai mare consum de pana acum...nu prea am coborat sub 6 media la un plin...in conditiile in care 80-90% din km sunt naveta buc-ploiesti...pedala a fost mai grea clar.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Consum urban (metoda plin la plin, aceiasi benzinarie,aceiasi pompa)

 

52.14L la 468 km -> 11.14 %

Pe CB 13.5% consumul(resetat cand am facut primul plin) cu viteza medie 26 km/h

 

Iar in afara ,oricum are consum mare ,imi ia in jur de 9% . Chiar si peste 10% cand ii dau peste 180-200 km/h

 

X1 Xdrive 23D (204 CP)

Edited by ender79
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

X23d automatĂŁ.. consum urban(Pitești..oras fĂŁrĂŁ aglomerație mare) 13,ceva iar extraurban undeva ĂŽn jur de 8(mers ca pensionarii)

Sincer eu credeam ca are ceva pe la sonda lambda sau pe la filtru, ĂŽnsĂŁ dupĂŁ ce vad aici cam asta e consumul pt un biturbo....??!!

Ăn cartea tehnicĂŁ aratĂŁ consum ok dar realitatea este alta...eu sincer vreau sa scap de ea.nu este normal pt un 2.0 sa pape atât..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tg.Mures - Lefkada - Tg.Mures + plimbat pe insula, total 3.213 km cu 211 l motorina (plinul făcut la plecare și la întoarcere la aceași pompa) , rezultă un consum mediu de 6,56 l/100 km.

Precizez că mașina a fost plină, iar pe autostrada am mers maxim cu 150 km/oră, in schimb, pe insula am făcut vreo 500 km cu un consum mediu de 8,5, datorita reliefului și a drumurilor.

 

Pe ruta Căciulata - Tg.Mures, consumul a ieșit 5,89.

 

Pe ruta Tg.Mures - Eșelnița, consumul a fost de 5,9.

 

Așadar, autostrada și drumurile de pe insulă au contribuit la creșterea consumului.

Edited by dan.l
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.