Jump to content

Consum X1


s0s0drk

Recommended Posts

Eu vreau sa zic sa nu va ma stresati cu consumurile. Hai sa zicem ca va ia cu un litru in minus la suta, cat economisiti ? 300 de lei pe an ? aveti cu totii masini de 60.000 de lei si multi dintre voi cumparati prostii de la Metro de minim 300 de lei numai din impuls. Nu stati in banii astia,deci nu va scurtati viata cu stresuri inutile.
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Eu vreau sa zic sa nu va ma stresati cu consumurile. Hai sa zicem ca va ia cu un litru in minus la suta, cat economisiti ? 300 de lei pe an ? aveti cu totii masini de 60.000 de lei si multi dintre voi cumparati prostii de la Metro de minim 300 de lei numai din impuls. Nu stati in banii astia,deci nu va scurtati viata cu stresuri inutile.

 

a mea , 520i, din 88 consuma 8 la 120 km /h goala...in oras nici nu stiu.. nici nu vreau sa aflu haha

Link to comment
Share on other sites

Nu ne stresam, discutam, dezbatem.

 

Poate punem de o iesire doar a posesorilor de X1, desi eu am vazut mai multe femei la volan decat barbati. :))

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Cu atat mai bine ca sunt femei... Ca de intalniri cu barbati ... :)

 

Sent from my HTC One_M8

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

DarkSun, cutie automata? :)

 

Mie sub 11 nu-mi scade in Bucuresti, merg zilnic.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Manuala. Fiind weekend, traficul este redus deci consum ok. In timpul sapt si eu ma invart pe la 11 consum. Eu sunt multumit la cat de grea e si awd permanent.

Edited by DarkSun
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca mai adaug cel putin 1.5 L la 20D xDrive automata :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

sincer cel mult un 0.5...eu cu AT cu xdrive si am scos 6,56L/100km si aprox 75km/h media..si nu am neglijat-o in depasiri..pe autostrada 135km/h pe tempomat.

x18d

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de unde scoateti voi consumurile astea insa mi se par mari.Eu cu al meu X3 3.0d 258cp scot ce se vede in imaginea atasata. Ala e un drum Tg Neamt-Buc dus/intors cu 60 de km facuti prin Buc in aglomeratie. Ceva nu e ok la consumurile astea la X1.

post-1262-0-11904000-1436180640_thumb.jpg

Edited by costinlogin
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu zic ca e mai economic dar e mai rentabil tinand cont de puterea generata. Nici in oras nu cred sa fie mare diferenta in plus. Acum cu toate tehnologiile astea de recuperare energie, transmisii 8-9 trepte automate mi se pare o prostie sa pui motoare mici pe caroserii mari ca de ex 2.0d biturbo de pe noul X5. Astea nu sunt masini pt oras sau ma rog nu pt consum mic in oras aglomerat :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Saluty,

 

am citit aproape toate postarile de e topicul de consum si desi posesorii de bmw sunt oameni dedicati marcii nu reusesc sa aflu cateva chestiuni clare legate de consum. Pentru ca este un topic tehnic si nu unul de discutii interminabile as propune (desi nu sunt foarte experimentat) sa avem un fisier sau ceva gen tabel in care cei care urmaresc cu adevarat consumul modelului X1 sa posteze la obiect. In acest fel vom putea obtine informatii cat mai veridice.

1. Model X 1 S drive 136cp 1.8D - MANUAL (modelul pe care il am si eu)

1.1.Model X1 S drive 136cp 1.8D - AUTOMAT

2. Model X1 S drive 143cp 1.8D - MANUAL

2.1.Model X1 S drive 143cp 1.8D -AUTOMAT

3. Model X1 X drive

4. Model X1 X drive etc

 

1.1.1.Consum oras (Bucuresti sau orase mari - Constanta,Cluj,Iasi, Timisoara si/sau orase provincie) nr. km efectuati, timp, medie viteza

1.1.2. Consum autostrazi (exemple)

1.1.3. Consum extraurban (exemple km, viteza medie, volum incarcare gol/plin)

1.1.4. Consum mixt (ex: plin efectuat si facut 30-40% oras si diferenta extraurban si autostrazi)

1.1.5. Centralizator - consum mediu general (nr kilometri, consum afisat)

 

Daca se poate posta in acest fel putem sintetiza pana la inceperea anotimpului rece cat mai aproape de realitate care sunt consumurile modelelor X1

 

Sper sa fie ok propunerea mea . Fisierul atasat poate fi imbunatatit si modelele existente adaugate.

 

Multumesc

X1 CONSUMURI FORUM.rar

Edited by PEDROVL
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pe mine ma mira putin consumurile marite postate aici. Eu am BMW X1 23d, xDrive, cutie automata 6 trepte, din 2012, rulaj 80.000 km (luata de noua).

 

Ceea ce pot sa confirm este consumul ridica in regim de autostrada (peste 130 kmh). La o viteza de 140 kmh am un consum de 8-8,5 litri deoarece turatia motorului in treapta a 6-a este de 3.000 RPM. Ii lipseste rau de tot treapta a 7-a (sunt curios de cei cu cutia automata in 8 trepte, acolo regimul de turatie ar trebui sa fie mai redus, deci consumul mai redus).

 

Reversul medaliei, partea buna, este ca pentru un motor diesel, o tura pe autostrada la 140 kmh - la 3.000 RPM - este ca o cura de dezintoxicare. Nu vei avea probleme cu turbo, EGR, DPF niciodata. Cineva de la BMW a spus, ca raspuns la acuza mea ca cutia in 6 trepte este prea scurta, ca asa s-a dorit: sa fie un motor de turatie ridicata. Deci combustibilul consumat in plus in regim de autostrada se compenseaza cu faptul ca nu vei plati reparatie la turbo, EGR sau schimbare DPF (care e cam 2.000 EUR din cate stiu). Fair trade...

 

In rest, eu sunt multumit de consum. Nu uitati ca vorbim de masina de clasa medie, 204 CP, 400 NM, xDrive (cutie de transfer) si cutie automata. Nu poti avea consum de Logan sau Golf.

 

Chiar zilele trecute, drum Brasov-Cluj, trafic mare, depasiri non-stop, regim sportiv (am facut exact 3:45 ore si viteza medie de 81 kmh, ceea ce e f repede in conditii de trafic) am obtinut 7,6 litri%. Pe aici e media mea. Cand nu e trafic, obtin spre 7 litri%. Sotia mea obtine 6,5 litri%, nu prea depaseste :))

 

In trafic de Cluj, obtin 9-10 litri, in regim de condus mult la rece (ture scurte de 5-8 km).

 

Parerea mea este ca cine are consumuri maiari cu modelul 20d sau 18d, are ceva in neregula la motor sau masina a fost abuzata serios. Cu a mea am facut eu insumi rodajul, cu mult bun simt pana pe la 20.000 km. Dupa, o abuzez si eu, in sensul de kick-off dese pt depasiri.

 

Dar.eu schimb uleiul la maxim 15.000 km (fata de 30.000 km) si uleiul la cutie l-am schimbat deja la 50.000 km, printr-o intamplare. Chestia cu ulei "lifetime" la cutie e o poveste.

 

Cei cu masini care au rulaj de peste 150.000 km trebuie sa tina cont ca e o masina "batranica" deja, mai betiva un pic, si sa schimbe urgent uleiul la cutie, si asta are o influenta.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.